COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

COVID-19

Vědci z ČVUT vylepšují roboty pro testování v Motole

Datum: 10. 4. 2020
Vědci z ČVUT vylepšují roboty pro testování v Motole

Roboty, kteří přispějí k rychlému a bezpečnému testování vzorků na koronavirus, dokončují výzkumníci na ČVUT. Roboti také dovedou využít nové testovací sady vyvinuté vědci v Česku. V laboratořích Fakultní nemocnice v Motole by mohli pracovat už o Velikonocích. V dnešní tiskové zprávě to uvedla mluvčí Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT Libuše Petržílková.

Vědci vyvíjejí nový algoritmus, který má snížit riziko vzájemné kontaminace vzorků - takzvané kroskontaminace. Podle Petržílkové upraví výzkumníci pohyb pipetovací hlavy tak, aby neohrozila ostatní vzorky náhodným odkápnutím zpracovávaného vzorku.

Nový algoritmus lze podle ČVUT snadno naprogramovat. Dá se tak využít i u starších či levnějších typů robotů a zvýšit tím jejich spolehlivost.

Další výhodou robotů Opentrons a Beckman Biomek 3000 je, že umějí pracovat s novými testovacími sadami pro izolaci virové RNA, což je jedna z fází testování vzorků. Sady vyvinuli a testují vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd, Ústavu lékařské mikrobiologie 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a motolské nemocnice. Vědci tyto sady v Česku připravili proto, aby předešli nedostatku komerčních testovacích souprav ze zahraniční. Běžně však bývá problém, že si mnohé stroje "rozumí" jen se sadami od určitých výrobců.

Roboti také uleví laborantům, kteří se budou moci věnovat jiné práci. Až krize kolem koronaviru pomine, najde software využití v jiných laboratořích, uvedla Petržílková.

Na úpravě robotů s výzkumníky a studenty z FEL spolupracují vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC). Právě CIIRC už v březnu vyvinul robota na pipetování, který pomáhá v laboratořích Nemocnice Na Bulovce.

ČTK

 
  • tisk
  • předplatit si