COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

COVID-19

Vojáci pomůžou zajistit provoz domovů sociálních služeb

Datum: 15. 4. 2020
Vojáci pomůžou zajistit provoz domovů sociálních služeb

Na zajištění provozu domovů sociálních služeb, ve kterých bude prokázáno nakažení novým typem koronaviru, bude nasazena armáda. Rozhodla o tom dnes vláda. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) bude moci být povoláno až 360 vojáků. Na starosti budou mít vykonávání pomocných činností. Vláda již v minulosti rozhodla o nasazení vojáků na hranicích nebo o zapojení armády do tzv. chytré karantény. Dohromady tak může být nasazeno téměř 5000 vojáků.

"V souvislosti s rizikem koronaviru pomůže zajistit provoz domovů sociálních služeb až 360 vojáků. Rozhodla o tom dnes vláda," napsal na Twitteru ministr obrany. "Po hraničních přechodech a chytré karanténě je to další praktická ukázka toho, že armáda pomáhá, kde je třeba," dodal.

Návrh vládě společně předložili ministr obrany Metnar a vnitra Jan Hamáček. Vojáci by měli být oficiálně povoláni k záchranným pracím, v zařízeních provozovaných poskytovateli sociálních služeb budou vykonávat pomocné práce. Armáda tak do těchto zařízení nepošle zdravotníky, jak například před časem požadoval Kraj Vysočina.

"Nařízení vlády souvisí s aktuální náročnou situací v zařízeních poskytujících sociální služby," uvedla v tiskové zprávě Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. "Nedostatek a vytížení stávajícího personálu by v krátkodobém horizontu mohl významně ohrozit život a zdraví osob, kterým je v těchto zařízeních poskytována péče," dodala. Vláda rozhodnutím podle ní reaguje na žádosti krajů, které nejsou nyní schopny zajistit chod těchto zařízení vlastními silami. Vojáci budou mít na starosti činnosti, ke kterým nebudou potřebovat zvláštní odborné znalosti.

Vláda v minulosti rozhodla o nasazení 2096 vojáků na pomoc policii při ostraze uzavřených hranic. Minulý týden tento počet zvedla o další 2000. Zároveň jsou vojáci jednou z hlavních složek zapojených do tzv. chytré karantény, která má i za pomoci moderních technologií umožnit urychlené zjišťování potenciálně nakažených koronavirem. Vojáci také od počátku krize pomáhají s rozvozem ochranných pomůcek, zdravotníci pracují ve vojenských i civilních nemocnicích nebo na testovacích místech.

Nemocní s COVID-19 jsou nyní ve více než 30 pobytových zařízeních sociálních služeb, kterých je v ČR zhruba 1900. Plošné testování klientů těchto zařízení ministerstvo zdravotnictví neplánuje.

zdroj: ČTK

 
 
  • tisk
  • předplatit si