

COVID-19
COVID-19
Zdravotní ústav Ostrava má tři nové přístroje na testování

Zdravotní ústav v Ostravě 14. dubna zprovoznil další tři přístroje na diagnostiku nového typu koronaviru. Dva získal z Fakultní nemocnice Ostrava, jeden od Ostravské univerzity. V současnosti má tak k dispozici devět zařízení pro testování COVID-19. ČTK to za ústav řekla Eva Kijonková.
Jeden z přístrojů je robotickým zařízením, které mělo původně zamířit na Přírodovědeckou fakultu Ostravské univerzity. Škola se ale rozhodla, že ústavu přístroj na potřebnou dobu zapůjčí. "Jde o robota, který zautomatizuje část práce v laboratoři a tím sníží zátěž lidí, kteří pracují s minimem odpočinku, včetně víkendů," uvedl ředitel Zdravotního ústavu Ostrava Eduard Ježo.
Laboratoř Oddělení molekulární biologie ústavu byla první laboratoří, která v Česku získala od Národní referenční laboratoře povolení testovat vzorky na nový koronavirus. "Co do počtu hotových analýz je Zdravotní ústav v Ostravě v tuto chvíli druhou nejvýkonnější testující institucí. Za sebou měl k pondělku přes 10 570 vzorků," uvedla Kijonková. Doplnila, že dosavadní denní maximum zpracovaných vzorků bylo 600.
"Momentálně se snažíme maximalizovat variabilitu přístrojů, abychom nestáli například kvůli chybějícím dodávkám sad pro ten který typ přístroje, a současně usilujeme o automatizaci celého procesu," uvedl vedoucí Oddělení molekulární biologie Jakub Mrázek. Podle něj je ústav hlavní laboratoří pro Fakultní nemocnici Ostrava, Městkou nemocnici Ostrava i Nemocnici s poliklinikou Havířov. Mimo koronaviru musí stále zajišťovat i další testy, například diagnostiku nebezpečných neuroinfekcí, infekcí u pacientů s oslabenou imunitou či virových hepatitid.
Kromě ústavu posilují své kapacity i další laboratoře. Například AGELLAB v Ostravě-Vítkovicích dnes uvedl do ostrého provozu vysokokapacitní přístroj za 12 milionů korun, který výrazně posílí testovací kapacity v regionu. ve středu bude v této souvislosti spuštěno i další odběrové místo v Průmyslové ulici v městské části Vítkovice, řekla mluvčí Agel Radka Miloševská. "Určeno bude jak pro pacienty indikované lékařem a hygienikem, tak pro samoplátce," doplnila Miloševská.
Kraj se snažil využít velikonočních svátků, kdy neordinují praktici a byl tak menší nápor v odběrových centrech, ke snížení počtu testů čekajících na zpracování. Po dnešním krizovém štábu kraje to řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO). Takových vzorků bylo před Velikonocemi přes 600, dnes dopoledne to bylo asi 50. "V daný okamžik by 95 procent testovaných mělo mít výsledky do jednoho dne," uvedl Vondrák.
zdroj: ČTK
Další aktuality v této rubrice
- COVID-19: V případě nákazy zaměstnance při ošetřování pacientů a klientů COVID-19 musí být jejich choroba hodnocena jako nemoc z povolání
- Části pacientů koronavirus poškozuje srdce - prokazují to i zahraniční studie
- Od září mimořádná opatření zkracují karanténu na deset dní
- Přestaňte kouřit – uvolníte lůžko nakaženým!
- Lékárníci jsou připraveni a lékárny zůstávají pro pacienty otevřené a bezpečné
- Chování pacientů během druhé vlny koronavirové pandemie vykazuje stejné varovné změny jako na jaře
- Pojištění pro zdravotnický personál ohrožený nemocí COVID-19
- Do čtyř fakultních nemocnic poputují lůžka s unikátní technologií využitelnou i při COVID-19
- Sto plicních ventilátorů a sto tisíc respirátorů darem
- Národní strategií očkování proti nemoci COVID-19, nejprve budou očkováni ti nejzranitelnější