Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Názory & Volný čas

Je celulitida estetický, nebo zdravotní problém? 4 tipy, jak s ní bojovat

Datum: 1. 6. 2024
Je celulitida estetický, nebo zdravotní problém? 4 tipy, jak s ní bojovat

S celulitidou žije 90 % žen, bez ohledu na věk či typ postavy, hubené i plnoštíhlé. Když už se nevzhledná „pomerančová kůže“ objeví, těžko se jí zbavuje. Příznaky celulitidy dokáží zmírnit nové trendy v estetické medicíně, důležitá je ale prevence a péče o správnou funkci lymfatického systému.

Celulitida vzniká nejčastěji na hýždích, bocích a stehnech, ale objevit se může i na pažích a břiše. „V tukové tkáni dochází ke zvětšení objemu podkožních tukových buněk, ty tlačí na povrch kůže, ale nepružná vertikální vazivová tkáň na to neumí reagovat, takže dochází k nepopulárním dolíčkům a hrbolkům viditelným na pokožce. Ve většině případů jde ‚pouze‘ o estetický problém, se kterým si metody estetické medicíny umí poradit. U nejvyššího čtvrtého stádia celulitidy, které provází enormní nárůst tukové tkáně, bolestivost a otoky, už je ale vhodné konzultovat svůj stav s lékařem, zda skutečně jde jen o kosmetické projevy, anebo problém ukazuje na vážnější zdravotní komplikace,“ uvedla hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Není náhodou, že celulitida trápí především ženy, geneticky jsou k ní doslova předurčeny. „S celulitidou se potýká odhadem devět z deseti žen, naopak u mužů jde o sporadické případy. Oproti mužům mají ženy jinak postavenou síť vazivových vláken, která spíš nahrává vytlačování tukových shluků k povrchu kůže a efektu ‚pomerančové kůže‘. Navíc mají ženy v těle obecně dvakrát víc tukové tkáně než muži a tenčí kůži, na které jsou projevy celulitidy zřetelnější. Svůj díl viny nesou i ženské hormony, především estrogeny, které stojí za kvalitou žilního a lymfatického systému a podkožní vazivové tkáně,“ popsala Iva Bílková.


1. RADY „NA DOMA“

Úděl žen ale není beznadějný. Kromě genetických předpokladů existuje mnoho dalších faktorů, které lze ovlivnit. Skladbou stravy, množstvím pohybu nebo pitným režimem. „Partie postižené celulitidou mají významné omezení průtoku lymfatickým i cévním řečištěm, proto je v rámci prevence žádoucí zvyšovat jejich prokrvení například denním sprchováním střídavě teplou a studenou vodou, výborné je saunování včetně ochlazujícího procesu. Pozitivní vliv na zdraví pokožky má konzumace vlákniny a omezení konzumace cukrů a tuků. Z tekutin se doporučuje příjem neperlivé vody, zeleného čaje či džusu, naopak nevhodná je káva a černý čaj. Optimální příjem tekutin by měl být kolem tří litrů za den. Pozor je třeba dát na zvýšený přísun estrogenů z vnějšího okolí, například v hormonální antikoncepci a dalších lécích,“ vyjmenovala fyzioterapeutka Iva Bílková.


2. PRAVIDELNÉ MASÁŽE

Masáže mají blahodárný vliv nejen na všechny vrstvy pokožky, kožní cévy a svaly, ale i na centrální nervový systém, se kterým je kůže neoddělitelně spojená. Aktivují lymfu, krevní oběh kůže i látkovou výměnu v těle. „Mezi nejoblíbenější procedury proti celulitidě patří mechanická LPG masáž s vyhlazujícím efektem, která na buněčné úrovni obnovuje látky tělu vlastní – kolagen, elastin a kyselinu hyaluronovou. Během relaxačního ošetření speciálními válečky dochází k biostimulaci kožní tkáně a urychlení činnosti lymfatického systému, kterým jsou z těla odplavovány škodlivé látky. Efekt příjemné masáže je tak celkové omlazení a vypnutí pokožky celého těla,“ řekla MUDr. Eva Müllerová z kliniky Medicom Clinic.


3. PŘÍSTROJOVÁ LYMFODRENÁŽ

Neplést si s masáží. Zatímco masáž znamená tlak vyvíjený více do podkoží, do svalu a i hlouběji, drenáž je posun lymfy v povrchových vrstvách těsně pod kůží – pouze do hloubky spádových mízních uzlin a povrchových mízních cév. Přispívá k celkové vitalitě a regeneraci organismu, vyhlazuje pokožku a dodává kůži mladistvější vzhled. „Lymfodrenáž zvyšuje cirkulaci lymfy a zlepšuje odtok krve, což působí preventivně proti vzniku křečových žil a celulitidy. Přístrojová lymfodrenáž využívá kompresivní návleky (kalhoty, rukáv, vesta,…). Uvnitř těchto návleků jsou komory, které se nafukují podle předem nastaveného programu a ‚mačkají' kůži, podkoží, lymfatické cévy, ale i svaly způsobem, že vytlačují lymfu a krev směrem k srdci. Pokud má fyzioterapeut k dispozici kvalitní stroj s vysokým počtem komor (u kalhot až s 24 komorami, u paží s až 14 komorami), zastávám názor, že je přístrojová lymfodrenáž účinnější, jelikož postupný tlak v návlecích zabere větší plochu, než je v možnostech dlaní či prstů fyzioterapeuta při manuální lymfodrenáži,“ porovnala Iva Bílková.


4. TERAPIE RÁZOVOU VLNOU

Proti celulitidě je podle fyzioterapeutky nejvíc účinná lymfodrenáž v kombinaci s aplikací rázové vlny, která efekt narušení tukových ložisek a vyhlazení pokožky ještě umocní. „Radiální rázová vlna v místě zacílení nejprve uvolní tukové kapénky z buněk do lymfatického systému a následná lymfodrenáž zrychlí tok lymfy a odbourávání tuků. Dojde k zeštíhlení problematických partií a díky novotvorbě kolagenu se vypne vazivová tkáň, která vyhladí ‚hrbolatou kůži‘. Při ošetření rázovou vlnou terapeut hloubkově uvolní tkáň pomocí výkonné vibrační hlavice, poté aplikuje radiální rázovou vlnu, která aktivuje metabolické procesy pro redukci tukových buněk, a na závěr opět hloubkově promasíruje tkáně pomocí výkonné vibrační hlavice. Pro maximální účinek odbourání tuků je vhodné doplnit aplikaci rázové vlny o přístrojovou lymfodrenáž,“ vysvětlila Iva Bílková.

 


TZ, foto free (pixabay.com)


FYZIOklinika, www.FYZIOklinika.cz

Je nestátní zdravotnické zařízení zaměřené na prevenci a léčbu bolestivých stavů pohybového aparátu. FYZIOklinika do české praxe uvedla nový koncept služeb FYZIOterapie All-Inclusive a FOKUS All-Inclusive – kombinaci dostupných metod, od ultrazvukové diagnostiky přes manuální fyzioterapii po využití radiálních nebo fokusovaných rázových vln, v rámci jedné komplexní návštěvy klienta, a koncept masáží FYZIOpress, která kombinuje hloubkové tlakové masáže, protahovací prvky a techniky inspirované fyzioterapií. Označení „fyzioklinika" je registrovanou ochrannou známkou společnosti FYZIOklinika s. r. o.

V oblasti fyzikální terapie je FYZIOklinika největším centrem pro léčbu rázovou vlnou v ČR a řadí se mezi největší pracoviště na světě. Jako registrovaný „Rodinný podnik ČR“ se FYZIOklinika umístila mezi 5 nejlepšími rodinnými firmami roku 2023, v roce 2022 získala Národní cenu ČR za kvalitu v rodinném podnikání, získala prestižní ocenění Firma roku 2017 v regionu Praha a umístila se na předních pozicích v celostátní soutěži Ordinace roku 2017, 2018, 2019 v kategorii Rehabilitační ordinace. Klinika pomohla v pražském centru od bolesti již více než 30 tisícům klientů. Spravuje největší databázi videonávodů na FYZIOcvičení v ČR, kterou neustále rozšiřuje a zveřejňuje na svém webu. V dubnu 2018 složila vedoucí fyzioterapeutka FYZIOkliniky Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, mezinárodní zkoušku na McKenzie Institute International a získala tak jako jedna z mála Čechů tuto akreditaci.

 
  • tisk
  • předplatit si