COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

Názory & Volný čas

Připravte metabolismus na Vánoce

Datum: 17. 10. 2017
Připravte metabolismus na Vánoce

Vánoce jsou obecně spojování s gurmánským zážitkem. A ruku na srdce – jen těžko bychom hledali někoho, kdo se na konci roku nepřejídá. Je to jednoduché – pro náš klid pak stačí, že začneme od 1. ledna hubnout a můžeme přecpávat pupíky bez většího stresu. Nakonec je nám špatně nejen psychicky, ale především fyzicky. Jak nastartovat metabolismus, abychom si svátky užili co nejvíc?

Který alibista vymyslel předsevzetí, že budu hubnout? Pokud si jste jisti, že skutečně hubnout začnete, pak vezměte jed na to, že se ihned neuvěřitelně zvýší příjem jídla a vy sníte vše, nač přijdete. Uvědomte si, že potěšení z jídla máte u prvního sousta, pak už jen setrvačně sníte to, co máte na talíři. Nebo nedej bože přímo v hrnci. Jenže tak nikdy neuhlídáte množství snězeného jídla.

Nyní je nejvyšší čas nastartovat metabolismus tak, abychom si svátky opravdu užili bez špatného svědomí a bez nutnosti dávat si hubnoucí předsevzetí. Proč neodbourat pár stresových faktorů a svátky si opravdu neužít? Podívejte se na jednoduché rady, se kterými si letošní svátky užijete opravdu bez výčitek.

1.      Naučte se snídat.

„Dbejte na to, abyste se nasnídali do jedné hodiny od probuzení,“ říká výživová poradkyně Markéta Uhrinová ze společnosti Bio-Bachovky a vysvětluje: „Po probuzení je totiž hladina cukru a inzulinu v krvi regulována a je připravena nastartovat metabolismus.“  Pokud snídáte až později, třeba v práci u počítače, pak si tělo bere energii ze špatných zdrojů (např. ze svalů). Pokud podle výživové poradkyně nesnídáte vůbec, pak si k obědu vyberete daleko kaloričtější pokrm, než byste si vybrali po pořádné snídani. Díky snídani dáte tělu signál, že nebude dlouho bez příjmu a nebude si tak ukládat zásoby. A přesně to se děje, pokud jídlo přes den vynecháte.

A že ráno na snídani nemáte chuť? To je právě proto, že se vaše jídlo „soustředí“ do večerních hodin. Naučte tělo snídat a ono bude vědět, že se večer nemusí přejídat. „Vždyť stačí dvakrát kousnout do žitného chleba a začátek změny je na světě. První týden to sice nepůjde úplně samo,“ varuje Uhrinová, ale dodává: „Druhý týden uvidíte, že už vám to přijde snazší, takže klidně sníte půl krajíce chleba, např. s lučinou. Další týden přidejte zeleninu a další týden třeba plátek šunky. Uvidíte, že za měsíc už budete normálně snídat.“

2.      Změňte večeři.

Večeři jezte nejpozději 2–3 hodiny před spánkem. „Pokud chodíte spát opravdu pozdě, můžete si dát i druhou večeři. Ta by měla být lehká, např. plátek sýra a kousek salátové okurky, říká Markéta Uhrinová a vysvětluje: „Tělo by nemělo být bez potravy delší dobu, než 8-10 hodin.“ A co k večeři? Porce postupně zmenšujte, volte lehce stravitelná jídla, která budou pro tělo prospěšná s dostatečným příjmem vlákniny a bílkovin.

A že večeříte opravdu pozdě? Aby to pro tělo nebyl takový šok, posunujte večeři o 15 minut. Vydržte 3 dny a pak zase posuňte o 15 minut atd…

3.      Zařaďte svačinu na denní pořádek.

Nezapomínejte svačit. Může to být jablko, broskev nebo třeba mrkev. Přidat můžete tvarohovou pomazánku. Svačina má za úkol udržet správnou hladinu cukru, a to je důležité pro celý den,

4.      Hýbejte se.

Zdá se to jako klišé. Nenuťte se běhat večer, když jste ranní ptáče. „Záleží na typu člověka. Každý musí přihlédnout k tomu, co mu vyhovuje a dělá dobře. Tomu, když přizpůsobíte fyzickou aktivitu, nebudete se muset do pohybu nutit. “ říká Uhrinová. Díky cvičení budete mít lepší náladu, kvalitnější spánek, držení těla i celkový vzhled postavy a v neposlední řadě také fyzickou zdatnost. Odbouráte stres, najdete nové přátele. Zlepší se vám hodnota a prožitek ze všech aktivit a nebudete tolik nemocní. Přeci jen, pohyb je obrovskou prevencí před vznikem diabetu II.

A že je pro vás pohyb obrovskou nudou? Vystupte o zastávku dřív a zbytek dojděte. Za týden vystupte o dvě zastávky dřív. Nebo jděte po schodech pěšky, nenechte za sebe pracovat eskalátor. Nepřivolávejte si výtah, ale vyšlápněte to po svých. Běhejte, skákejte, dovádějte se psem, hopsejte nebo jen choďte pěšky. Dělejte cokoliv.

Proč si vybrat poradce?

„Většina z nás není moc schopna velké změny ve svém životě dosáhnout bez alespoň menší pomoci. Přečteme si spoustu informací v časopisech, které jsou často protichůdné a co je nejdůležitější nezohledňují člověka jako jedince. Každému z nás vyhovuje něco jiného a nelze obecně radit bez dostatečných informací i například s ohledem ke zdravotnímu stavu,“ radí Markéta Uhrinová z Bio-bachovek a vysvětluje: „Výživový poradce s vámi zkonzultuje váš dosavadní životní styl, ukáže vám, jaké přesně děláte chyby s ohledem na váš celkový denní režim a poradí také konkrétní změny ve vašem jídelníčku. A samozřejmě motivuje a pomůže i s kontrolou dodržování nového životního stylu.“


Tip!

Bojujejete s chutěmi?

Kombinovaná esence Štíhlá linie je vhodná pro každého, kdo si přeje udržet si nebo navrátit štíhlou linii. Esence pomáhá se rozhodnout začít zdravě žít a posiluje pevnou vůli. K dostání také v lékárnách.

Cena: 419,- Kč/ 20 ml

www.bio-bachovky.cz

tz

 

Ilustrační foto, zdroj: bio-bachovky

 
  • tisk
  • předplatit si