Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Novinky našich partnerů

Břehy nejsou na dohled – Zápisky z mise Lékařů bez hranic

Datum: 14. 2. 2022
Břehy nejsou na dohled – Zápisky z mise Lékařů bez hranic

Jitka Kosíková, Marek Uhlíř

Universum 2021. ISBN: 978-80-242-7308-2.

 

Říká se, že kdo jednou viděl zblízka smrt, dívá se už vždy na život jinak. Jitka Kosíková viděla smrt, bídu a krutost mnohokrát, v rozličných podobách. Její práce dětské sestry obnáší dělat pod časovým tlakem a ve stresujících podmínkách rozhodnutí s dlouhodobými a nevratnými následky, je na to zvyklá a přiznává, že ji to baví.

Kniha Břehy nejsou na dohled jsou deníkové záznamy z práce na misích Lékařů bez hranic a v pediatrickém týmu mobilního hospice Cesta domů. Dějová linie, odehrávající se na misi ve zhrouceném Středomoří uprostřed humanitární krize, předestírá obrázek Jitky jako silné, samostatné ženy s autoritou nutnou pro práci v hostilním prostředí. Tento obrázek obrušují jemné pasáže deníků týkající se Jitčiných vztahů a úryvky – nikdy neodeslaných – dopisů.

Deníkové záznamy pro vydání uspořádal a doplnil Marek Uhlíř, který funguje také jako překladatel mezi světem medicíny a čtenářem. Marek vystudoval žurnalistiku a management ve zdravotnictví, pracuje na zdravotnickém operačním středisku záchranné služby a vede výzkumný projekt na problematiku výjezdů záchranky k terminálně nemocným pacientům. V letech 2012-2018 vedl Cestu domů, kde se s Jitkou potkali.

 

 
  • tisk
  • předplatit si