Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Novinky našich partnerů

Máte zimní splín? Může se jednat o psychickou poruchu

Datum: 31. 1. 2022
Máte zimní splín? Může se jednat o psychickou poruchu

„Zimní smutek“ patří mezi reálné psychické poruchy, přesto se o něm příliš nemluví. Sezonní afektivní porucha je jednou z mnoha forem deprese, kterou není dobré ignorovat.

 

Podle České psychiatrické společnosti loni vzrostl počet pacientů trpících poruchami nálady o 20 až 30 % [1]. Vlivem pandemie covid-19 a narůstajících psychických nemocí vzrostla i spotřeba antidepresiv [2], nárůst vydaných léků z této kategorie potvrzují i BENU lékárny. Právě lékárník je často důležitým partnerem, který pacienta vyslechne, podpoří ho a doporučí návštevu odborného lékaře.

Třetí lednové pondělí, takzvané „Blue Monday“, má být nejdepresivnějším dnem v roce. I když se ve světě vedou debaty o tom, zda jde pouze o marketingový tah, nebo je opravdu tento den tím nejdepresivnějším, zimní splíny jsou reálné a neměly by se brát na lehkou váhu. „S příchodem nového roku jsme většinou všichni plní energie a motivace. Zároveň ale vlivem nepříznivého počasí a krátkých dnů bez přítomnosti slunečního svitu můžeme trpět únavou a špatnou náladou. Je potřeba si ale plně uvědomovat, zda se takto cítíme jen přechodně nebo se jedná o dlouhodobý stav, kdy je nutná pomoc odborníka,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová z lékáren BENU a upozorňuje: „Lékárník je často prvním odborníkem, kterému se lidé s psychickými problémy svěří. Naší rolí tedy je podpořit pacienta, aby se neostýchal a navštívil svého lékaře, nebo se objednal ke specialistovi.“ Důvěra pacientů v lékárníky ještě vzrostla během pandemie, jak vyplývá z loňského průzkumu SC&C [3]. „Problémy se zhoršenou náladou často odhalíme v rámci konzultací v Alhzeimer centrech, při nichž dáváme pacientovi i dotazník, který se týká jejich nálady. Na základě vyhodnocení tohoto dotazníku dokážeme říci, zda má pacient sklony k depresím a doporučujeme mu návštěvu lékaře.“

Zvýšený zájem o služby psychologů a psychiatrů, které zaznamenala Česká psychiatrická společnost, ukazuje, že postoj vůči psychickým problémům se postupně destigmatizuje. Brát léky nebo docházet na terapie již není tabu. Dle dostupných údajů od VZP vzrostl v roce 2020 počet vydaných receptů na antidepresiva o 50 000 [4]. Podle dat uváděních SÚKL se v České republice pohybuje výdej léků na nervový systém dle finančního objemu úhrad vydaných a zároveň hrazených léčivých přípravků na 3. místě hned po cytostatikách a lécích na trávicí trakt a metabolismus [5]. „I my jsme zaznamenali nárůst pacientů, kteří užívají léky na úzkost nebo deprese. Meziroční růst v počtu pacientů v BENU v roce 2019/2020 byl o 17 %,“ říká PharmDr. Ivana Lánová a dodává: „Proto si pacienti mohou vybrané léky z této kategorie u nás vyzvednout bez doplatku.“

Jsme na dobré cestě

Poslední průzkumy Národního ústavu duševního zdraví ukazují, že náš přístup k lidem, kteří trpí psychickými problémy se postupně obrací k lepšímu [6]. Za vším stojí právě destigmatizační aktivity, mezi které se řadí i nová reforma psychiatrické péče. „Velmi často jsme u našich pacientů vnímali pocit studu, když si k nám do lékárny přišli vyzvednout antidepresiva na recept. Psychická nemoc je už tak velmi zatěžující záležitost a lidé ve společnosti často ostatní lidi s psychickým onemocněním diskriminují. To vše je ale způsobeno různými mýty, které okolo psychických nemocí a například užívání antidepresiv kolují,“ říká Lánová.

Aktivní boj proti destigmatizaci psychických onemocnění má za cíl šířit osvětu o tom, že lidé by se neměli bát říct si o pomoc. V dnešním světe již neplatí, že člověk na vše musí stačit sám. I když je kognitivní terapie první cestou pro zlepšení stavu, u některých diagnóz a v některých fázích deprese už se pacient bez vhodných léků, pokud chce, aby proces terapie byl úspěšný, neobejde. Deprese nebo například obsedantně kompulzivní porucha je způsobena chemickými reakcemi mozku, které v některých případech jinak než vhodnými léky léčit nejde. „Je to stejné, jako kdybyste trpěli jinou nemocí. Pokud by vás bolel zub, také byste si došli k zubaři, aby vám zub ošetřil a předepsal vhodné léky. Stejný přístup bychom měli mít i co se týče psychických onemocnění,“ dodává Lánová.

 


  1. https://www.psychiatrie.cz/images/2021/2021_06_30_TZ-Pru%CC%8Azkum_v_ambulanci%CC%81ch_psychiatru%CC%8A_uka%CC%81zal_na%CC%81ru
    %CC%8Ast_pacientu%CC%8A.pdf
    .
  2. https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/pocet-pacientu-s-psychickymi-problemy-vloni-vzrostl-mezi-klienty-vzp-o-7-lidi-s-potizemi-ale-muze-byt-i-nasobne-vic.
  3. https://www.lekarnici.cz/Media/Tiskove-zpravy/Duvera-v-lekarniky-behem-pandemie-u-pacientu-dale.aspx.
  4. https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/pocet-pacientu-s-psychickymi-problemy-vloni-vzrostl-mezi-klienty-vzp-o-7-lidi-s-potizemi-ale-muze-byt-i-nasobne-vic.
  5. https://www.sukl.cz/5-vyvoj-vydeje-u-lecivych-pripravku-v-jednotlivych-atc-9?lang=1.
  6. https://www.nudz.cz/files/pdf/tz-svetovy-den-dusevniho-zdravi.pdf.

 

 
  • tisk
  • předplatit si