

COVID-19

Podporujeme
Co dělat, když se setkáš s duševním onemocněním?

Duševním onemocněním v ČR trpí až 3 000 000 lidí?
Jen 1/3 z nich však vyhledá odbornou pomoc.
Pokud se u tebe nebo u někoho ve tvém okolí objeví příznaky duševního onemocnění, můžeš se řídit naším jednoduchým rozcestníkem. Najdeš v něm 2 modelové situace:
Situace, kterou MUSÍŠ řešit okamžitě
- Pokud jsi např. ztratil/a blízkého člověka, máš osobní či partnerské problémy, byl/a jsi svědkem trestného činu, účastnil/a ses hromadného neštěstí nebo se ti náhle zhoršily stávající psychické potíže.
- Osobně můžeš zajít do jednoho ze 4 krizových center: RIAPS Praha, Krizové centrum v Bohnicích, Krizové centrum ve FN Brno, Krizové centrum v Ostravě.
- Kontaktovat můžeš také Linku důvěry – více najdeš TADY.
Situace, kterou NEMUSÍŠ řešit okamžitě
- Můžeš si péči uhradit sám/a? Najdi si terapeuta na terapie.cz.
- Nemůžeš si péči uhradit sám/a? Navštiv praktického lékaře. Ten tě odkáže na terapeuta, který spolupracuje s pojišťovnou.
Co dělat, když tvůj blízký trpí duševním onemocněním?
Za jakým odborníkem zajít?
- Psychiatr – V nemocnici léčí především psychiatr. Je to člověk, který vystudoval medicínu a také jako jediný z těchto odborníků může předepisovat léky jako například antidepresiva. Dostaneš se k němu přes žádanku od praktického lékaře, ale můžeš se k němu objednat i přímo.
- Psycholog – Psycholog je absolvent magisterského studia psychologie. Najdeš ho například ve škole, ale i v nemocnici. Nemůže předepisovat léky. Po absolvování psychoterapeutického výcviku může provádět psychoterapie.
- Psychoterapeut – Kdo může být psychoterapeut? Psychoterapeut je absolventem psychoterapeutického výcviku. Velice často to bývá psycholog, ale může to být i lékař. Pouze psychoterapeut je oprávněný k tomu vést psychoterapie, nemůže však předepisovat léky. Pokud se rozhodneš některého navštívit, ověř si jeho vzdělání na czap.cz.
- Kouč – Kouč je absolvent koučovacího výcviku, který se zaobírá především motivací a zlepšením výkonu.
TIP: Terapie zdarma pro lidi dotčené situací na Ukrajině najdeš na terapie.cz
Jak probíhá terapie?
- Cílem prvního setkání na terapii je seznámit se a ujasnit si, co tě jako klienta tíží a jak moc, jaké máš od terapie očekávání apod. Někteří terapeuti za tímto účelem používají i psychologické dotazníky. Výsledkem je domluva na cílech terapie.
- Z tvé strany je nejdůležitější uvědomit si, jestli s daným terapeutem můžeš mluvit otevřeně, a to i o tématech, které u tebe vyvolávají například stud, úzkost nebo jiné nepříjemné pocity.
- S terapeutem se můžeš setkávat osobně ale i online. Neboj se, i on je vázán mlčenlivostí, která je zakotvena v etickém kodexu. Počet sezení je individuální. Psychoterapie nezafunguje ze dne na den.
Věděl/a si, že VZP nyní přispívá až 5000 kč na terapii s vybranými terapeuty? Více informací najdeš na jejich webu.
Zajímá tě duševní zdraví a chceš se dozvědět více? Poslechni si naši podcastovou sérii. Do studia jsme si pozvali spoustu odborníků, kteří ti přiblíží, jak o #dobrenitro pečovat správně.