COVID-19
Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Podporujeme

Co dělat, když se setkáš s duševním onemocněním?

Datum: 28. 4. 2022
Co dělat, když se setkáš s duševním onemocněním?

Duševním onemocněním v ČR trpí až 3 000 000 lidí?

Jen 1/3 z nich však vyhledá odbornou pomoc.

Pokud se u tebe nebo u někoho ve tvém okolí objeví příznaky duševního onemocnění, můžeš se řídit naším jednoduchým rozcestníkem. Najdeš v něm 2 modelové situace:

Situace, kterou MUSÍŠ řešit okamžitě


Situace, kterou NEMUSÍŠ řešit okamžitě

 • Můžeš si péči uhradit sám/a? Najdi si terapeuta na terapie.cz.
 • Nemůžeš si péči uhradit sám/a? Navštiv praktického lékaře. Ten tě odkáže na terapeuta, který spolupracuje s pojišťovnou. 

 

Co dělat, když tvůj blízký trpí duševním onemocněním?

 

Za jakým odborníkem zajít?

 • Psychiatr – V nemocnici léčí především psychiatr. Je to člověk, který vystudoval medicínu a také jako jediný z těchto odborníků může předepisovat léky jako například antidepresiva. Dostaneš se k němu přes žádanku od praktického lékaře, ale můžeš se k němu objednat i přímo.
 • Psycholog – Psycholog je absolvent magisterského studia psychologie. Najdeš ho například ve škole, ale i v nemocnici. Nemůže předepisovat léky. Po absolvování psychoterapeutického výcviku může provádět psychoterapie.
 • Psychoterapeut – Kdo může být psychoterapeut? Psychoterapeut je absolventem psychoterapeutického výcviku. Velice často to bývá psycholog, ale může to být i lékař. Pouze psychoterapeut je oprávněný k tomu vést psychoterapie, nemůže však předepisovat léky. Pokud se rozhodneš některého navštívit, ověř si jeho vzdělání na czap.cz.
 • Kouč – Kouč je absolvent koučovacího výcviku, který se zaobírá především motivací a zlepšením výkonu.

TIP: Terapie zdarma pro lidi dotčené situací na Ukrajině najdeš na terapie.cz

 

Jak probíhá terapie?

 • Cílem prvního setkání na terapii je seznámit se a ujasnit si, co tě jako klienta tíží a jak moc, jaké máš od terapie očekávání apod. Někteří terapeuti za tímto účelem používají i psychologické dotazníky. Výsledkem je domluva na cílech terapie. 
 • Z tvé strany je nejdůležitější uvědomit si, jestli s daným terapeutem můžeš mluvit otevřeně, a to i o tématech, které u tebe vyvolávají například stud, úzkost nebo jiné nepříjemné pocity. 
 • S terapeutem se můžeš setkávat osobně ale i online. Neboj se, i on je vázán mlčenlivostí, která je zakotvena v etickém kodexu. Počet sezení je individuální. Psychoterapie nezafunguje ze dne na den.

Věděl/a si, že VZP nyní přispívá až 5000 kč na terapii s vybranými terapeuty? Více informací najdeš na jejich webu.

 

Zajímá tě duševní zdraví a chceš se dozvědět více? Poslechni si naši podcastovou sérii. Do studia jsme si pozvali spoustu odborníků, kteří ti přiblíží, jak o #dobrenitro pečovat správně.

 


 
 • tisk
 • předplatit si