COVID-19
Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Podporujeme

Zdravotní klaun slaví rozdává radost a smích už 20 let!

Datum: 27. 9. 2021
Zdravotní klaun slaví rozdává radost a smích už 20 let!

Už je tomu 20 let, co vznikla dobročinná organizace Zdravotní klaun a děti v českých a moravských nemocnicích začali navštěvovat Zdravotní klauni. S některými se setkali jednou, pro jiné se stali společníky a průvodci na jejich dlouhé cestě k uzdravení.

Jak to všechno začalo

Gary Edwards (zakladatel Zdravotního klauna) studoval na klaunské škole Dell Arte School of Physical Theater v Kalifornii a tehdy poprvé navštívil dětskou nemocnici jako klaun.

Poté cestoval po Evropě a vystupoval jako klaun v divadlech a na festivalech, ale myšlenku Zdravotních klaunů pořád nosil v hlavě. Mezitím jeho kamarád Michael Christensen, ředitel Big Apple Cirkusu, založil v New Yorku projekt nemočničních klaunů. A když se Gary Edwards přestěhoval do Čech, věděl, že by si klauny zasloužily i zdejší děti.

Už v roce 1998 začal navštěvovat nemocnice – nejdřív v Ostravě, potom v Pardubicích a v Ústí nad Orlicí. Seznámil se s MUDr. Ivanou Štverka Kořínkovou, která mu otevřela dveře do FN Motol. V nemocnicích se setkal s otevřeností a vlídným přijetím. Současně také začal vystupovat na lékařských konferencích a upozorňoval na přínosy využití humoru ve zdravotnictví.

Díky kladné odezvě od nemocných dětí i lékařů v roce 2001 založil občanské sdružení Zdravotní klaun. Oslovil první zájemce – kolegy, kteří měli chuť s Garym pracovat v nemocnicích. Zájem byl a většina z těchto nadšenců pracuje v organizaci dodnes. Už je to 86 lidí.

 

Více informací: Zdravotní klaun (zdravotniklaun.cz)


 
  • tisk
  • předplatit si