Aktuality

 • Proč urologové varují před červenou a nad obláčky se usmívají?

  Důležité informace o celkovém zdraví prozradí barva, vzhled a složení moči. Zatímco obláčky v moči (plovoucí pěna) neznamenají vůbec nic, červená moč signalizuje problém – nádor, kameny nebo vrozené vady. Vyšetření moči může odhalit zánět, metabolické poruchy, kameny v močových cestách, postižení ledvin i nádorové onemocnění.

 • Část lékařů a lékáren bude ve středu stávkovat, chtějí víc peněz

  Asi dvě třetiny praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů nechají ve středu své ordinace zavřené. ČTK to řekl za Koalici soukromých lékařů Petr Šonka. Ve středu se na půl hodiny zavřou také některé lékárny. Společně protestují proti návrhu úhradové vyhlášky pro rok 2018, která pro ně nepočítá s nárůstem plateb od zdravotních pojišťoven. Lékárníkům v něm chybí navýšení platby za vydání léku na recept, které bude podle nich po zavedení eReceptu komplikovanější.

 • Do studie se mohou přihlásit stovky pacientů s duševní nemocí

  Do vědecké studie se mohou přihlásit stovky pacientů s duševní nemocí, bipolární afektivní poruchou. Nemoc se projevuje depresí, mánií a podobně. Pomohou jim takzvané chytré náramky vyvinuté společnost Mindpax hlídající zhoršení stavu. Do projektu aplikovaného výzkumu Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) a společnosti Mindpax už jsou zařazeny tři stovky pacientů, celkem jich může být i tisíc. ČTK to za Mindpax řekla Klára Jakubcová.

 • 15 % z nás trpí dlouhodobě bolestmi břicha, průjmy, zácpou nebo nadýmáním

  Opakované bolesti břicha, nadýmání, častý průjem nebo naopak zácpa – zdravotní komplikace, o kterých se nemluví s kamarády ani rodinou a často ani s lékaři. Přitom kombinací některých z těchto příznaků, které spojuje diagnóza syndromu dráždivého tračníku (IBS), trpí 15 % Evropanů [1], častěji žen. Mezi nejdůležitější spouštěče zdravotních komplikací patří jídelníček a stres. Proto je velmi překvapivé, že se tento syndrom objevuje také u  6–14 % dětí a dospívajících. [2]

 • Hlasujte v soutěži Mobilní zahrádka 2017 a podpořte tak práci seniorů

  Podpořte práci seniorů a handicapovaných napříč Česko-Slovenskem a hlasujte pro jednu z 52 fotografií přihlášených v soutěži MOBILNÍ ZAHRÁDKA 2017.

 • FN Motol má nové Ortodontické centrum

  Svůj provoz ve Fakultní nemocnici v Motole zahájilo zbrusu nové Ortodontické centrum. Disponuje 7 moderně vybavenými ambulancemi a vlastní ortodontickou laboratoří. V dohledné době k nim přibude ještě ordinace dentální hygieny.

 • Česká transplantační nadace slaví 25 let

  Česká transplantační nadace Karla Pavlíka (ČTN) slaví 25. výročí od svého vzniku. Při této příležitosti dnes pořádá v Betlémské kapli v Praze pod záštitou rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy benefiční večer nazvaný „Pět kapitol z knihy transplantací“.  Jednotlivé kapitoly večera jsou věnovány dosavadním mimořádným úspěchům, kterých bylo dosaženo v oblastech transplantace dělohy, plic, kostní dřeně a jater.

 • Ministerstvo se zavázalo dát krajům peníze na mzdy zdravotníků

  Ministerstvo zdravotnictví se zavázalo zapracovat do úhradové vyhlášky pro příští rok slíbený desetiprocentní růst tarifních platů a mezd zdravotníků. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) dnes podepsal memorandum s Asociací krajů reprezentovanou její předsedkyní Janou Vildumetzovou (ANO). Navýšení mezd ve veřejné sféře schválila vláda letos v září.

 • Corriere della Sera: Oddělená lůžka jsou pro vztah užitečná

  Téměř čtvrtina manželských párů nesdílí podle výzkumů společné lože. Experti soudí, že je to pro manželství užitečné, píše italský deník Corriere della Sera.

 • Pro zdravotnický a pečovatelský personál se koná 3. mezinárodní veletrh Job days

  Jste zdravotní sestra, zdravotnický pracovník nebo pečovatel, hodláte pracovat v Německu a rádi byste se informovali na Vaše kariérní možnosti? Pak jste srdeční zváni na naši akci s jedinečným konceptem a atmosférou. Přijďte se zeptat na vše, co Vás o práci v Německu zajímá. Žádné otázky nezůstanou bez odpovědi.

   

Další