Aktuality

 • Co je to psoriáza a jaká onemocnění ji doprovázejí?

  Psoriázu (lupénku) lékaři diagnostikovali už ve starověku, pravděpodobně jako první ji popsal už Hippokrates ve 4. století př. n. l. Toto onemocnění postihuje především kůži, avšak zhruba u 10–20 % pacientů se může objevit kromě kožního také kloubní postižení. Onemocnění kloubů, které je do jisté míry podobné revmatoidní artritidě, se nazývá „psoriatická artritida“. 

   

 • Podání biologické léčby z perspektivy tří klíčových aktérů

  První odpolední blok sesterské sekce na kolokviu Prague ONCO nebyl určen pouze ke sdílení zkušeností z péče o onkologické pacienty mezi zdravotními sestrami. Posluchači měli možnost si rozšířit své znalostí i o pohled dalších odborníků.

 • S inkontinencí se potýká i řada mužů, zejména nad 40 let

  Nedobrovolný únik moči bývá u mužského pohlaví nejčastěji zapříčiněn onemocněním nervové soustavy, demencí, Alzheimerovou chorobou či například důsledkem mrtvice

 • Zemřel zakladatel československé dětské onkologie Josef Koutecký

  Ve věku 88 let zemřel v pátek chirurg Josef Koutecký, který v 60. letech založil v Československu dětskou onkologii. Za šedesátiletou lékařskou praxi zachránil život tisícům dětí. Za svou práci získal mnoho významných ocenění. 

 • Loono spouští novou kampaň Dole dobrý, zaměří se na reprodukční zdraví

  Po #prsakoule spouští nezisková organizace Loono novou kampaň Dole dobrý! Tentokrát se bude týkat témat sexuálně přenosných chorob, neplodnosti, antikoncepce, poruch erekce, ale také úniku moči. Podporu hledá na crowdfundingové platformě HitHit.cz/doledobry. S kampaní Dole dobrý (s oficiálním hashtagem#doledobry) chce pak na podzim tohoto roku vyrazit po celé ČR.

 • Češi prevenci příliš neřeší, ani po infarktu nebo mrtvici

  Jen minimum z nich se pravidelně hýbe, více než pětina kouří a téměř polovina těchto pacientů je obézní

 • Hlas pacientů s revmatickými nemocemi je více slyšet a věřím, že je i dostatečně srozumitelný

  Paní Edita Müllerová je předsedkyní spolku Revma Liga Česká republika, z.s., který hájí zájmy pacientů s revmatickými onemocněními již téměř třicet let. Za tu dobu se podařilo zlepšit informovanost populace i samotných pacientů o revmatických chorobách. Zejména v poslední době spolek dosahuje významných cílů také v oblasti dostupnosti moderní léčby.

 • Nově získáváme možnost léčit pacienty dříve, a tak jim účinněji pomoci

  Revmatická onemocnění zahrnují celou škálu chorob, mezi nejzávažnější patří revmatoidní artritida, která je již běžně léčena moderní biologickou léčbou. S předsedou České revmatologické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Jiřím Vencovským, DrSc., jsme hovořili nejen o tom, jak se dnes zlepšuje dostupnost této léčby a jak v praxi probíhá zavádění biosimilars, ale i tom, že sestra hraje zásadní roli v edukaci revmatického pacienta a může včas odhalit nežádoucí účinky léčby.

 • O medaile zabojovalo přes 500 handicapovaných mladých

  Desítky medailí získaly děti při Evropských hrách handicapované mládeže Emil Open. Více než 500 mladých sportovců ze 17 zemí Evropy změřilo své síly v atletice, plavání či stolním tenise. Kromě medailí a nových přátelství si závodníci odvezli domů i vzpomínky na setkání se svými vzory - paralympijskými vítězi.

   

 • VÝLET DO NITRA LIDSKÉHO TĚLA. FN OLOMOUC NABÍDNE ZÁJEMCŮM V ŠANTOVCE UNIKATNÍ OSVĚTOVOU AKCI STŘEVO TOUR

  Lidé už vstoupili na nejvyšší vrcholky zeměkoule i na dno oceánů. Okusili stav vesmírné beztíže a zanechali svou stopu na povrchu Měsíce. Jsou však místa, která zatím osobně navštívit nemůžeme, ač jsou nám ze všeho nejblíže. Alespoň virtuální prohlídku útrob lidského těla nabídne všem zájemcům ve středu 19. června od 10 do 17 hodin 
  v Galerii Šantovka Fakultní nemocnice Olomouc. Stane se tak v rámci osvětové akce Střevo Tour, během níž si lidé budou moci projít devět metrů dlouhou a čtyři metry vysokou maketou tlustého střeva.

Další