Aktuality

 • Ženy s roztroušenou sklerózou by měly těhotenství plánovat

  Ročně se maminkám s roztroušenou sklerózou rodí stovky dětí. Jenom v roce 2017 porodilo 154 z nich, jak ukazují data z Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS). Nemoc už pro ně není strašákem. Zatímco ještě v 90. letech je lékaři od těhotenství zrazovali a často doporučovali přerušení, pozdější studie ukázaly, že těhotenství ženám s RS neškodí. V době, kdy jsou těhotné, je hormony chrání před atakou nemoci. Lékaři však ženám s RS doporučují těhotenství pečlivě plánovat.

 • 5 mýtů o reformě psychiatrické péče

  Reforma psychiatrické péče, jejíž zásadní součástí jsou CDZ, má za cíl vybudovat nový, spolehlivý systém komunitní péče pro duševně nemocné. Níže je uvedeno 5 mýtů o reformě psychiatrické péče.

   

 • Prvních pět Center duševního zdraví se otevřelo pacientům

  Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes za účasti ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové slavnostně zahájil provoz prvních pěti Center duševního zdraví, které představují nový prvek v systému péče o lidi s duševním onemocněním a jeden z pilířů reformy psychiatrické péče v ČR. V Brně, Přerově, Havlíčkově Brodě a na dvou místech v Praze, Proseku a Strašnicích, pacientům s duševním onemocněním začínají pomáhat v jejich domácím prostředí terénní zdravotně-sociální týmy. 

 • Genetické vady v těhotenství pomůže odhalit test z krve

  Screeningová metoda je velmi spolehlivá, ovšem drahá a pojišťovny ji nehradí

 • Co je MARSI?

  Poškození kůže způsobená zdravotnickými adhezivy – MARSI jsou těžko rozeznatelná a přitom lze těmto komplikacím předcházet. Objevují se napříč zdravotní péčí, na všech odděleních, u všech pacientů, a to přes veškeré snahy v nastavení kvalitní zdravotní postupů. Pokud není použita správná technika pro aplikaci a odstranění lepivých produktů, může se objevit trauma tkáně, které ohrožuje léčbu pacientů, kvalitu života a rovněž zvýšení nákladů na zdravotní péči.

 • Mezi budoucími zdravotními sestrami roste zájem o práci v České republice

  Studenti středních odborných zdravotnických škol (SŠ) plánují v 65 % případů hledat po ukončení jejich studia zaměstnání v České republice.  rámci 2. ročníku celostátního projektu „Barometr mezi studenty zdravotnických škol“ byli osloveni studenti z celkem 109 středních, vyšších odborných a vysokých zdravotnických škol v České republice. Celkově se do tohoto průzkumu, který byl primárně zaměřen na studenty 3. a 4. ročníku SŠ, 1. až 3. ročníku VOŠ a 1. až 3. ročníku VŠ, zapojilo 2 052 studentů (v roce 2016 to bylo1 583 studentů).

   

 • Dítě do půl roku nepotřebuje víc než mateřské mléko

  Dítě do šesti měsíců věku nepotřebuje podle odbornic na kojení jinou stravu než mateřské mléko. Od půl roku do dvou let či déle by mělo být kojení doplněné příkrmy. Na dnešní tiskové konferenci k Světovému týdnu kojení to řekly Anna Mydlilová z Národního laktačního centra a Eva Kudlová z 1. lékařské fakulty UK. Kojení má podle nich výhody nejen pro dítě, ale i pro matku. Chrání před rakovinou prsu nebo infarktem, u dětí snižuje riziko cukrovky či obezity.

 • 9 nejrozšířenějších mýtů o očkování

  Je očkování nebezpečné? Může mít mé dítě po vakcinaci trvalé následky? Způsobuje očkování opravdu autismus? Ať už rodiči jste, nebo vás tato role teprve čeká, s tématem očkování se dříve nebo později budete potýkat. Ještě předtím se ale zbavte mýtů a nepravd, kterém jsou s ním spojené a negativně tak ovlivňují zdraví celé naší společnosti.   

 • Autonomní jednání sestry je riskantní a nežádoucí

  Co může zdravotní sestra odmítnout udělat v rámci ošetřovatelské péče.

   

 • Většina populace nepozná mozkovou mrtvici

  Lékaři iktových center se obrací na veřejnost: všímejte si příznaků a nebojte se volat linku 155 

Další