Aktuality

 • Ministerstvo: Zubaři chybí nejvíc v Táboře, Bruntále či Rumburku

  Zubaři nejvíce chybí například v Táboře, Rumburku, Bruntále a Strakonicích. Ministerstvo zdravotnictví otevření ordinací podpoří dotací na plat sester nebo zubních hygienistek. Žádat mohou až o 1,2 milionu korun za pět let. Ministerstvo rozdělí do konce roku 2021 přes 100 milionů korun, informovalo dnes v tiskové zprávě.

 • Průzkum: Se zákazem kouření v restauracích souhlasí 71 pct lidí

  Zhruba rok po začátku platnosti podporuje zákaz kouření v restauracích 71 procent Čechů. Proti je zbytek, rozhodně ho odmítá 12 procent lidí. Zjistil to květnový průzkum Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, který udělala ve spolupráci s agenturou Ipsos. Odpovídalo v něm 1080 lidí. Dnes to zástupci těchto organizací uvedli na tiskové konferenci.

 • Český registr dárců krvetvorných buněk IKEM má nový DNA izolátor

  Vstup do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM nebyl nikdy jednodušší a pohodlnější. Odborníci totiž nově využívají DNA izolátor, který Registru věnovala společnost Shell Czech Republic a.s. prostřednictvím Nadačního fondu Kapka naděje. Tento multifunkční přístroj na vyšetření nových dárců umožní testovat HLA dárců ze tří variant biologického materiálu – krve, slin, bukální stěru. Dárce tak během pár vteřin odevzdá vzorek slin, přístroj pak do hodiny naprosto perfektně a bez lidského zásahu izoluje DNA a připraví vzorek k dalšímu zpracování. Z této DNA poté laboranti určí molekulárně – genetickými metodami HLA znaky. Celý proces vstupu dárce do registru se tak významně urychlí. Jen od začátku letošního roku vstoupilo do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM 1 812 dárců, což je více než polovina všech nově registrovaných dárců za loňský rok.

 • Praktičtí lékaři chtějí omezit zbytečné výdaje za laboratoře

  Praktičtí lékaři chtějí ušetřit peníze za zbytečná laboratorní vyšetření. O novince jednali se zdravotními pojišťovnami na konferenci svého největšího profesního sdružení. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů (SPL) MUDr. Petra Šonky bude tato novinka pro lékaře dobrovolná a začne platit od příštího roku. Cílem je ušetřit zbytečně vynakládané peníze, a ty pak použít na jinou péči o pacienta.

 • Mezinárodní den sester v onkologickém centru Multiscan Pardubice

  12. květen je mezinárodním dnem, který patří výhradně zdravotním sestrám a ošetřovatelkám po celém světě. Jako symbol vděku za skvělou práci a profesionální přístup zdravotním sestrám předal ředitel onkologického centra Multiscan Pardubice Pavel Pivrnec vyhlášené dorty z pardubické cukrárny Libuše.

 • V celostátní soutěži Ordinace roku 2017 zabodovala pražská klinika Duovize

  Pražská oční klinika DuoVize v čele s primářkou MUDr. Lucií Valešovou získala hned tři ocenění v prestižní soutěži Ordinace roku 2017. Je třetí nejmodernější ordinací v České republice, druhá v kategorii Oční ordinace a první v kategorii Region - kraj Praha. 

 • Rodiny na sebe nemají čas – nezvládají budovat vztahy

  „Nemám čas”, „To se nedá stihnout”, věty, které v českých domácnostech zaznívají čím dál častěji. Rodiče těžko hledají čas pro své děti i pro sebe navzájem. Na tento stav upozorňuje Rodinný svaz ČR. Letošní motto tradičního Týdne pro rodinu, který startuje 12. května, proto zní Čas být spolu.

 • WHO: Kvůli znečištění ovzduší umírá dál ročně sedm milionů lidí

  Sedm milionů lidí na celém světě dál každoročně umírá v důsledku znečištění ovzduší. Ve své nové zprávě to uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž se tento údaj za posledních šest let prakticky nezměnil. Ve vyspělých zemích se kvalita ovzduší podle WHO sice zlepšuje, v řadě rozvojových států je ale naopak situace čím dál horší. Nejvíce znečištěnými městy jsou indická metropole Dillí a egyptské hlavní město Káhira, následují bangladéšská metropole Dháka, Bombaj v Indii a čínské hlavní město Peking.

 • Praktici se pobaví o ochraně dat či duchovních potřebách svých pacientů

  Chtějí mladí lékaři pracovat na venkově? Jak pečovat o existenciální a duchovní potřeby pacienta?  Je třeba se děsit nařízení na ochranu osobních údajů neboli GDPR, které začne platit 25. května? Na tyto a další otázky odpoví tisícům praktických lékařů přednášky na XII. Jarní interaktivní konferenci v Praze. Lékaři se na tradiční třídenní akci sjedou 27. dubna.

   

 • Vědkyně získala na výzkum rakoviny 1,75 milionu euro

  Vědecká skupina Zuzany Kečkéšové z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR získala na výzkum nových léčiv proti rakovině částku 1,75 milionu eur (asi 44 milionů Kč). V letech 2018-2022 ji poskytne společnost BTCZ Ventures, se kterou minulý týden ústav podepsal smlouvu. ÚOCHB to dnes sdělil v tiskové zprávě.

Další