Aktuality

 • Průzkum: Pětina zdravotnických studentů chce pracovat v zahraničí

  Zhruba pětina studentů a studentek posledních ročníků zdravotnických škol chce po skončení studia pracovat v zahraničí. Více než polovina studentů chce hledat práci v českých nemocnicích, kolem 15 procent plánuje zamířit do ambulancí. Vyplývá to z průzkumu, který mezi studenty 109 zdravotnických škol udělala organizace HealthCare Institute. Novinářům je dnes představil zakladatel organizace Daniel Vavřina.

 • Odškodňování za poškození dětí očkováním zatím uzákoněno nebude

  Rodiče dětí vážně poškozených povinným očkováním zatím nezískají zákonný nárok na odškodnění od státu. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) slíbil takovou úpravu předložit až po říjnových sněmovních volbách. Sněmovna o tom včera rozhodla v rámci novely o specifických zdravotních službách, která má mimo jiné zjednodušit postupy při vydávání lékařských posudků.

 • Lékaři proberou otázku EET, nedostatek rezidenčních míst nebo umělé oplodnění

  Co chybí primární péči v ČR, aby se dostala na evropskou úroveň? Jak se dotkne nedostatek rezidenčních míst pro praktiky veřejnosti? Přestane být neplodnost považována za nemoc a jak se k tomu postaví pojišťovny? Proč elektronická evidence tržeb (EET) v ordinaci? Co je STK pro chlapy a jak muži stárnou? Tato a mnohá další témata zazní na Jarní interaktivní konferenci Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP, která startuje tento pátek ve Slovanském domě v Praze.

 • Zdravotním sestrám zřejmě bude stačit nižší vzdělání než nyní

  Zdravotní sestry zřejmě nebudou potřebovat vysokoškolské vzdělání, bude jim stačit střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy. Změnu předpokládá novela zákona o nelékařských povoláních, kterou dnes schválila Sněmovna. Poslanci chtějí v zákoně zakotvit rovněž podmínky pro povolání terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny. Normu ještě musejí posoudit senátoři a podepsat prezident.

 • Domovy a odbory: Chybí pečovatelé, hrozí omezení péče o seniory

  Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) a odbory upozorňují na omezování péče o seniory a postižené v seniorských domovech a dalších zařízeních. Chybí tam několik tisíc pečovatelek a pečovatelů, kvůli nízkým výdělkům se nedaří přijmout a udržet nové síly. Situace se zkomplikuje o letních dovolených, někde nebude možné zajistit ani základní péči. Novinářům to dnes řekli prezident APSS Jiří Horecký, šéfka odborů Dagmar Žitníková a ředitelé několika zařízení. Žádají vládu o zvýšení výdělků.

 • Nové trendy v dietě obézních a diabetiků

  V dietních trendech obézních pacientů nastávají významné změny. Odborná veřejnost se jasně přiklání k novému typu režimu, tedy k nízkosacharidové vysokobílkovinné dietě, při níž je obsah tuků zachován na 30 %. Je to velký posun oproti dříve doporučované nízkokalorické nízkotukové dietě.

 • Výstava přiblíží práci porodních bab i první porodnice

  Práci porodních bab i vznik prvních porodnic na území Prahy přibližuje nová výstava První křik, první pláč, která ve středu začíná v Muzeu hlavního města Prahy na Florenci. Zaměří se na historii asistence při porodech od sousedské pomoci až do vzniku zdravotnických porodnických institucí. ČTK o tom dnes informovala Šárka Máchová z muzea.

 • ČNRDD ocenil dárce kostní dřeně

  V pražském Obecním domě v pátek 21. dubna 2017 Nadace pro transplantace kostní dřeně a Český národní registr dárců dřeně letos již po devatenácté ocenily nepříbuzné dárce kostní dřeně uplynulého roku a partnery Nadace roku 2016.

 • Každý 200. Čech má vrozenou vysokou hladinu cholesterolu

  Každý dvoustý obyvatel Česka má podle odborníků vrozenou vysokou hladinu cholesterolu, kterou není možné ovlivnit změnou životosprávy. Pokud se pacienti s touto chorobou neléčí, hrozí jim infarkt či mrtvice už ve věku kolem 30 let. U příležitosti konání mezinárodního kongresu to novinářům řekl předseda České společnosti pro aterosklerózu Michal Vrablík.

 • Kožní lékaři dnes nabídnou vyšetření kožních znamének

  Kožní lékaři po celé republice dnes nabídnou pacientům možnost nechat si vyšetřit kožní pigmentová mateřská znaménka. Akce u příležitosti evropského dne melanomu se koná po sedmnácté. Seznam dermatologů, kteří se do této preventivní akce přihlásili, najdou zájemci na webu.

Další