Aktuality

 • Studenti Fakulty elektronické ČVUT Praha dostali ocenění ministerstva zdravotnictví za nový glukometr

  Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík a náměstkyně ministra Lenka Teska Arnoštová předali ocenění třem studentům ČVUT v Praze, kteří zvítězili v mezinárodní soutěži Imagine Cup. Barbora Suchanová, Marek Novák a Tomáš Pikous uspěli v konkurenci 54 týmů z celého světa.

 • Pacienti s implantovaným defibrilátorem se nemusejí obávat vyšetření magnetickou rezonancí

  Lékaři Kardiocentra Fakultní nemocnice v Olomouci provedli první implantaci defibrilátoru automaticky detekujícího prostředí magnetické rezonance. „Toto zařízení u pacientů se srdečními obtížemi velmi významně zjednodušuje vyšetření magnetickou rezonancí a tím zvyšuje především celkovou bezpečnost péče o pacienta,“ vysvětluje prof. Miloš Táborský, přednosta 1. Interní kliniky - kardiologické FN Olomouc a předseda České kardiologické společnosti.

 • Brno začalo očkovat lidi bez domova proti žloutence

  Brno zahájilo očkování lidí bez domova proti žloutence. Vyčlení na to 390.000 korun s cílem zajistit očkování pro 200 lidí, řekl dnes ČTK mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Brno se rozhodlo vynaložit peníze na očkování bezdomovců loni v létě, kdy se v kraji významně rozšířila žloutenka.

 • Co platí na zubní kazy dětí?

  Vyšší konzumaci cukrů, které děti přijímají i prostřednictvím nápojů, a to zejména během školní výuky, prokázala analýza jídelníčků v rámci studií1) zaměřených na dětskou populaci. Ze všech doma zkonzumovaných nápojů děti vypily 72 % slazených a ve škole 79 %. Není tedy divu, že polovina pětiletých a dvě třetiny dvanáctiletých českých dětí mají zubní kaz. 

 • Senát chce dotaci na zaměstnávání postižených zvýšit na 12.000 Kč

  Senát chce zvýšit státní příspěvek zaměstnavatelům na mzdy handicapovaných pracovníků na 12.000 korun měsíčně. Nyní činí 9500 korun měsíčně a Sněmovna schválila jeho navýšení jen na 10.500 korun. Horní komora o tom dnes rozhodla v rámci novely zákona o zaměstnanosti, kterou se tak poslanci budou muset zabývat znovu asi na zářijové schůzi.

 • Seniorům a dětem se sníží limity pro doplatky za léky

  Důchodci a děti budou mít nižší limity pro doplatky za léky. Roční hranice pro děti do 18 let a seniory od 65 let se od ledna sníží z 2500 na 1000 korun, u důchodců nad 70 let na 500 korun. Předpokládá to novela o veřejném zdravotním pojištění, kterou dnes schválil Senát. Při překročení limitu vracejí zdravotní pojišťovny pacientům peníze, které za léky zaplatili navíc.

 • Stát bude dávat do zdravotnictví miliardy korun ročně navíc

  Stát bude dávat v letech 2019 a 2020 do systému zdravotního pojištění za své pojištěnce asi 3,5 miliardy korun ročně navíc. Vyplývá to z návrhu novely o pojistném na veřejném zdravotním pojištění, který dnes schválil Senát. Předlohu, aby platila, ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman.

 • Dva léky na kašel budou nově jen na předpis, byly zneužívány

  Dva léky na suchý kašel s dextromethorfanem, tablety Stopex a pastilky Vicks Meddex s medem, budou nově jen na lékařský předpis. Byly zaznamenány případy jejich zneužívání, ve velké dávce jsou halucinogenní. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

 • Pacienti se selháním ledvin mohou podstoupit dialýzu na dovolené

  Pacienti se selháním ledvin mohou podstoupit dialýzu i na dovolené. Nejvíce případů v loňském roce připadlo na Česko, ze zahraničí pak na Slovensko nebo Chorvatsko. Dostupná jsou i dialyzační střediska například v Jižní Koreji, Tunisu nebo Kanadě, zjistila ČTK od firem, které poskytují službu Prázdninová dialýza. V Evropě je tato služba ve státních nemocnicích hrazená z českého zdravotního pojištění, pacient se ale musí s konkrétním zařízením domluvit předem. Dialýza se používá při selhání ledvin, v Česku ji potřebuje více než 10.000 lidí.

 • Reprofit získal nejmodernější inkubátor – jmenuje se Geri

  Pod drobnohledem  budou embrya v české reprodukční klinice Reprofit International v Brně. Klinika totiž získala supermoderní inkubátor Geri, který 24 hodin denně sleduje vývoj embryí před tím, než je lékaři vloží do těla ženy. Odborníkům tak umožní zjistit, která embrya mají největší šanci na správný vývoj. Výzkum vývoje embryí navíc pomůže v budoucnu odhalit i případnou příčinu neúspěchu při oplodnění. 

Další