Aktuality

 • Pacientské organizace žádají zlepšení podmínek pro ženy s metastatickou rakovinou prsu

  Zajištění dostupné moderní léčby, zdravotních pomůcek a návazné zdravotní péče nebo potřeba zlepšení systému sociálních dávek pro pacientky s diagnózou metastatického stádia rakoviny prsu. Celkem sedm požadavků je obsahem memoranda, které koncem května podepsaly organizace sdružené pod záštitou Aliance žen s rakovinou prsu. Společně chtějí jednat se zástupci státní správy, politické scény, zdravotních pojišťoven i se zástupci odborné lékařské společnosti a upozornit je na aktuální problémy žen s nevyléčitelnou nemocí.

 • Vincentka se představila na kongresu foniatrů, zachránila hlas zpěvákovi

  Že je minerální voda Vincentka záchranou hlasových profesionálů, se ukázalo i na 15. Česko-slovenském foniatrickém kongresu, který v první polovině června hostila beskydská Ostravice. Akciová společnost stáčející oblíbenou luhačovickou minerální vodu tam představila účastníkům z tuzemska i zahraničí své produkty a jeden z nich doslova zachránil večer všem účastníkům.

 • Praha bude hostit prestižní světový kongres věnovaný duševnímu zdraví dětí a adolescentů

  V červenci příštího roku se v Praze uskuteční prestižní kongres věnovaný dětské a dorostové psychiatrii a psychologii. Kongres celosvětové organizace International Association for Child and Adolescent Psychiatry and Allied Professions (IACAPAP), na kterém vystoupí přední světoví odborníci, se v regionu střední a východní Evropy uskuteční vůbec poprvé. Tématem 23. ročníku je Porozumění rozmanitosti a jedinečnosti.

 • Novelu zákona č. 96/2004 Sb., podepsal prezident

  Střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy pro budoucí všeobecné sestry, podmínky vzdělání pro povolání terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny a praxe v nemocnicích pro nastupující zdravotnické záchranáře - to vše přinese vládní novela zákona č. 96/2004 Sb., kterou dnes podepsal podle informací Hradu prezident Miloš Zeman.

 • Údržba zdravotnických přístrojů i školení možná budou jednodušší

  Zdravotnickým zařízením se možná zjednoduší odborná údržba a opravy přístrojového vybavení i školení zaměstnanců o používání a obsluze přístrojů. Činnosti by mohl provádět širší okruh lidí než nyní. Předpokládá to novela zákona o zdravotnických prostředcích poslance KDU-ČSL Víta Kaňkovského, kterou doporučil schválit beze změn sněmovní zdravotnický výbor.

 • Lékaři bez hranic upozornili na zapomenuté nemoci

  Česká pobočka Lékařů bez hranic přispěla v roce 2016 na humanitární projekty částkou 71 milionů korun, což je nejvíce za celou dobu jejího fungování. Do 46 misí v 21 zemích vyslala 35 českých a slovenských lékařů, sester a dalších profesí. Na tiskové konferenci k prezentaci výroční zprávy to dnes řekl ředitel české kanceláře Pavel Gruber. Lékaři bez hranic také upozornili na "zapomenuté nemoci", s nimiž se jejich pacienti v krizových oblastech potýkají, ale chybí na ně léky.

 • Vědci zkoumají kulturní podmíněnost závažných nervových chorob

  Na včasném odhalení onemocnění či přizpůsobení léčby potřebám konkrétního pacienta pracují neurologové z výzkumného institutu CEITEC v Brně. Spolu s kolegy z Maďarska a Spojených států zkoumají, jakým způsobem nemoci jako Alzheimerova či Parkinsonova choroba souvisí s rodným jazykem. Masarykova univerzita o výzkumu informovala v tiskové zprávě.

 • Platy sester u lůžek se od července zvýší o 2000 korun

  Platy zdravotních sester pracujících v lůžkových zdravotnických zařízeních v třísměnném nebo nepřetržitém provozu se od července zvýší o 2000 korun hrubého. Navýšení se bude týkat asi 43.000 lidí. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Průměrný plat sester je podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky necelých 28.500 korun.

 • Průzkum: Zdravotnictví je důležité téma pro 74 procent voličů

  Zdravotnictví je důležité volební téma pro téměř tři čtvrtiny lidí. Ukázal to průzkum společnosti SC&C pro Asociaci inovativního farmaceutického průmyslu. Asi 69 procent by podpořilo finanční spoluúčast u běžných a méně závažných chorob, pokud by se tím zvýšila dostupnost nákladné péče. Většina ale jen v případě, že by navýšení nebylo velké. Výsledky průzkumu mezi 500 respondenty dnes asociace prezentovala novinářům.

 • Léky na odvykání kouření stojí denně asi jako krabička cigaret

  Léky, které pomáhají pacientům s odvykáním kouření, stojí denně asi jako krabička cigaret. Pojišťovny je neplatí, některé na ně ale přispívají. Na dnešním semináři v senátu to řekla předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková. V Česku přestává podle ní kouřit ročně asi milion lidí, většina z nich se o to pokouší bez jakékoliv pomoci a jejich úspěšnost je nízká.

Další