Aktuality

 • Počet případů klíšťové encefalitidy byl v loňském roce v EU rekordní, v České republice je nemocných nejvíce

  Česká republika měla opět i v loňském roce nejvyšší počet nemocných klíšťovou encefalitidou z celé Evropské unie a globálně jí patří druhé místo za Ruskem. Klíšťová encefalitida je i nadále nemocí mírného klimatického pásma severní polokoule a dvou kontinentů (Evropa, Asie), rozšiřuje se však stále do nových oblastí. V minulých dnech se konalo výroční zasedání Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu ve Vídni, kterého se účastnili také experti z České republiky. 

 • Prohlášení APHPP a ČSHP ČLS JEP k poslanecké aktivitě a k vyjádření poslankyně Věry Procházkové ve věci prosazování uzákonění eutanázie

  Prohlášení k návrhu na zavedení eutanázie.

 • Bolest není vždy vidět! Více než 55 tisíc Čechů trpí střevními záněty

  V týdnu od 20. do 25. května 2019 pořádá organizace Pacienti IBD v Praze osvětovou kampaň s názvem Bolest není vidět. Chce tak upozornit na kvalitu života pacientů a problémy spojené s IBD – idiopatickými střevními záněty, tedy Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou.

 • Dárci krve musí pít

  Každý obyvatel ČR dostane za svůj život v průměru 6x krevní transfuzi a 14x preparát vyrobený z krve. Pro záchranu zdraví i života je mnohdy nezbytná krev dárců. V České republice se ročně provede 410–420 tisíc odběrů. U dárců je považován za prioritní faktor pro předcházení komplikací vznikajících při darování krve dostatečný příjem tekutin, především pramenité a minerální vody. 

 • Stovky odborníků na poruchy krve se sjíždí do Hradce

  Jak hormonální antikoncepce ovlivňuje vznik trombózy? Je možné léčit plicní embolii doma? Proč se odborníci na ledviny vyhýbají warfarinu? A jak se změní svět malých hemofiliků příchodem nového léku? Tato a další témata proberou stovky českých a slovenských specialistů na choroby krvetvorby, kteří se ve čtvrtek sjíždí do Hradce Králové na XXVI. česko-slovenskou konferenci o trombóze a hemostáze. 

 • 12. května slaví sestry svátek

  Mezinárodní den sester (ošetřovatelství) je po celém světě slaven 12. května, v den výročí narození Florence Nightingale (12. 5. 1820 – 13. 8. 1910). K jejím následovnicím ale nepatří jen sestry v nemocnicích. Jsou to také ty, které pečují o klienty v zařízeních sociální péče – domovech pro seniory či domovech se zvláštním režimem, jež se zaměřují na péči o osoby se sníženou soběstačností. U nás se na ně neprávem zapomíná, přestože by si jejich náročná profese zasloužila alespoň takové společenské uznání, jakého se jí dostává v západních zemích.

 • Nejčastější chronickou nemocí dětí je průduškové astma

  I v letošním roce vyhlašuje Globální iniciativa pro astma na začátek května „Světový den astmatu“. Letos si tento den připomeneme v úterý 7. května. Celosvětová edukační a osvětová aktivita tohoto významného dne upozorňuje na průduškové astma jako na onemocnění, které lze v současné době účinně léčit a snížit tak zátěž, kterou pro nemocné představuje.

 • Představujeme onkologickou sekci České asociace sester (ČAS)

  Problematika onkologických onemocnění a onkologické léčby patří k palčivým otázkám nejen ve zdravotnictví. Společnost se vyrovnává s faktem, že každoročně přibývá onkologicky nemocných a strmě rostou finanční nároky na léčbu těchto chorob.

 • Světový den alergie a astmatu: problémy má kolem třetiny české populace, na léčbu jde ročně ke čtyřem miliardám

  Alergie představují v české populaci jednu z nejčastějších zdravotních komplikací. Na léčbu jde kolem čtyř miliard korun ročně – zatímco ceny a tím i výdaje na léky se daří snižovat, roste podíl nákladů na biologickou léčbu.   

 • ČESKÝ REGISTR DÁRCŮ KRVETVORNÝCH BUNĚK IKEM STARTUJE SÉRII NÁBORŮ

  V České republice ročně onemocní přibližně 100 pacientů některým typem leukémie a 1 000 pacientů různými poruchami krvetvorby, které je možné léčit transplantací kostní dřeně. Aktuálně čeká 50 pacientů na transplantaci kostní dřeně. Po úspěšném roce 2018, kdy se do registru přihlásil rekordní počet nových dárců, je jich však stále nedostatek. V roce 2019 pokračují odborníci Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM v sérii náborů nových dárců pod názvem „Šance nejen pro Matěje“. Matějovi Kučerovi byla ve 13 letech diagnostikována rakovina krve a od té doby každý den bojuje o život. Jeho jedinou šancí je najít vhodného a shodného dárce kostní dřeně. Český registr dárců krvetvorných buněk IKEM, Matějův otec a desítky dobrovolníků proto organizují několik akcí na podporu vstupu nových dárců do registru. 

Další