Aktuality

 • Spalničky mohou ohrozit i očkované. Hladiny protilátek v české populaci klesají

  Případů nákazy spalničkami v posledních měsících výrazně přibývá. Dle aktuálních údajů Státního zdravotnického ústavu jich lékaři od začátku letošního roku do 10. března evidovali již 231, což je víc než za celý loňský rok. Během jarních měsíců by počet nakažených mohl ještě zásadně narůst – riziko nákazy se zvyšuje častějším kontaktem s lidmi. 

 • Lékaři se zeptají svých pacientů, zda berou léky správně

  Více než polovina diabetiků a hypertoniků v nedávném šetření přiznala, že nedodržuje předepsanou léčbu. Neochota spolupracovat s lékařem a řídit se jeho pokyny – tzv. non-adherence – vede k častějším pobytům v nemocnicích a zdravotní systém stojí stovky milionů korun navíc. Příčiny, jež vedou k nedisciplinovanosti českých pacientů, se proto budou snažit odhalit lékaři ve 150 ambulancích po celé ČR. Svých pacientů se začnou ptát přesně 25. března, tedy v den, kdy startuje Týden adherence. 

   

 • Kolik váží antibiotika?

  Zneužívání antibiotik trvá už desítky let, v 80 % případů je lidé berou zbytečně nebo špatně. Kvůli tomu se v roce 2050 bude na infekce neléčitelné antibiotiky umírat častěji než na rakovinu a infarkt. I tato slova zazní na přednášce primářky mikrobiologie a ATB centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze MUDr. Václavy Adámkové. O nebezpečí špatně nasazených antibiotik popovídá na IV. Praktické konferenci pro praktické lékaře v Brně.

   
 • Rok 2019: Měření kvality dialyzačních ošetření a odměny pro ty, co nadstandardní kvalitu splňují

  Slogan Světového dne ledvin 2019 „Zdraví ledvin pro všechny a na celém světě“ získal pro české dialyzované pacienty konkrétní rozměr. Dialyzační střediska mají od 1.1.2019 možnost získat při splnění kvalitativních kritérií finanční odměnu. Odborníci odhadují, že pro středisko s průměrným počtem 60 pacientů může znamenat částku přes milion korun ročně. „Je to novinka v dialyzační péči, která našla svou inspiraci na západ od našich hranic a měla by vést k růstu kvality,“ komentoval dopad nové úhradové vyhlášky předseda České nefrologické společnosti (ČNS) prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc., MBA.

 • Množství a hlavně kvalita spánku v dospělosti ovlivňuje kvalitu života ve stáří

  Obezita, nádorová bujení, Alzheimerova nemoc i vrásky v obličeji – to vše můžeme ovlivnit tím, jak kvalitně a jak mocči málo spíme. Význam spánku v jednotlivých etapách života a jeho vliv na lidské zdraví připomíná Světový den spánku, který již po dvanácté vyhlašuje World Sleep Society.Letos připadá na pátek 15. března a jeho mottem je „Zdravý spánek je zárukou zdravého stárnutí“.

   

 • 10. reprezentační ples zdravotních sester

  Večerem nás provedli moderátoři Marcela Augustová a Vojtěch Bernatský. Byla zvolena Sestra sympatie za rok 2018. Svou návštěvou nás poctil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, profesor Pavel Pafko, docent Jan Měšťák, děkan 1. lékařské fakulty UK profesor Aleksi Šedo a řada dalších významných hostů. K tanci a poslechu v hlavním sále zahráli Pavol Habera a tradiční Gurmania Band, v Malém sále zase kapela Joybox a DJ Sunface.

 • Biosimilars snižují náklady na biologickou léčbu a zpřístupňují jí většímu počtu pacientů

  Výhody, které přináší biosimilars pacientům, lékařům i plátcům jsou dnes již neoddiskutovatelné. Pacientům zlepšují přístup k léčbě, účinnou léčbu dostává pacient v časnější fázi onemocnění, a tím lze dosáhnout lepších výsledků. Lékařům poskytují biosimilars možnost nákladově efektivní léčby. Plátcům nabízejí konkurenci a generují významné úspory.

 • PŘIVOLEJME S JAREM NADĚJI – I PRO NEMOCNÉ RAKOVINOU

  Březen bude již posedmé patřit Tulipánovému měsíci, který pravidelně pořádá nezisková organizace Amelie, z. s. Uskuteční se řada akcí v nemocnicích, školách, obchodních centrech, na ulicích, v kavárnách i v samotných centrech Amelie. Akce má široké veřejnosti připomenout, že lidé s onkologickým onemocněním čelí mnoha výzvám. Potřebují nejen léčbu, ale i odbornou psychosociální podporu. A laskavý přístup.

 • Stovky lidí podpoří pacienty s roztroušenou sklerózou

  Den a noc pohybu na žíněnkách, posilovacích strojích nebo venku – to čeká stovky lidí, kteří se rozhodli podpořit nemocné s roztroušenou sklerózou (RS) a zúčastní se osmého ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Ten startuje v pátek 1. března v 16 hodin a nepřetržitého cvičení se tradičně účastní pacienti a jejich blízcí, lékaři, zdravotní sestry, fyzioterapeuti a další podporovatelé po celé České republice. MaRS trvá 24 hodin a letos se do něj zapojují lidé z 21 měst, a dokonce i 8 týmů ze zahraničí. Cvičební základna bude ve FitnessAction na Praze 4.

 • Vliv celiakie a dodržování bezlepkové diety na život nemocného

  Celiakie je chronické autoimunitní onemocnění, které je způsobeno nesnášenlivostí lepku. Jednou z možných variant léčby je bezlepková dieta. I přes značný pokrok ve zvládání tohoto onemocnění mohou být lidé s celiakií velmi omezeni ve svém životě. Musejí myslet na to, kde se mohou stravovat, zda je podávané jídlo opravdu bez lepku a nedošlo ke kontaminaci. Přestože je v dnešní době sortiment potravin pro celiaky významně širší, je třeba vzít v úvahu také fakt, že dietní strava je ve srovnání s běžným jídlem cenově velmi náročná.

Další