Aktuality

 • Komory lékařů: Nový ministr bude muset nejdříve vyřešit eRecept

  Nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) bude muset podle prezidentů České lékařské komory Milana Kubka a České stomatologické komory Romana Šmuclera nejprve vyřešit elektronické recepty. Lékaři mají povinně evidovat všechny vydané recepty na léky od 1. ledna 2018, systém ale kritizují jako nepřipravený. Chtějí, aby byl nepovinný.

 • Zdravotní pojišťovny navýší rozpočty na péči o sedm procent

  Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny navýší pro příští rok rozpočty na zdravotní služby o sedm procent. Uvedly to na dnešní tiskové konferenci Svazu zdravotních pojišťoven. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která není členem svazu, podle zdravotně pojistného plánu na příští rok počítá s nárůstem o 6,8 procenta. Systém veřejného zdravotního pojištění bude příští rok hospodařit podle odhadů až s 299 miliardami korun.

 • Corriere della Sera: Pomocí druhým pomáháme sami sobě

  Před Vánocemi se všichni stáváme lepšími, či se o to alespoň pokoušíme. A jestliže věnujeme trochu času dobrovolné pomoci druhým, můžeme tak ukázat, že jsme doopravdy lepší. Kromě toho, že prokazujeme dobro druhým, pomáháme i sami sobě, píše italský deník Corriere della Sera.

 • Češi mají staré cévy – zjistili lékárníci

  Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárnici ve vybraných lékárnách po celé ČR již rok měří lidem tzv. cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům zájemců.

 • Policie: Řidič sanitky převážel pacienty, nadýchal 1,3 promile

  Řidič sanitky ve Znojmě nadýchal přes promile alkoholu, převážel dva pacienty. Je podezřelý z ohrožení pod vlivem návykové látky při výkonu zaměstnání, hrozí mu až tři roky vězení. Na policejním webu to dnes uvedla mluvčí Lenka Drahokoupilová.

 • Vědci objevili v léku pro alkoholiky protinádorové účinky

  Vědcům z mezinárodního týmu, ve kterém byli zapojeni také badatelé z Olomouce, se podařilo objevit v léku proti alkoholové závislosti mimořádné protinádorové účinky. Disulfiram, známý pod komerčním názvem Antabus, by tak bylo možné v budoucnu využít v boji proti rakovině. Studii týmu vedeného vědci z Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci zveřejnil jeden z nejprestižnějších vědeckých časopisů Nature. ČTK o tom informovali zástupci univerzity.

 • Na Svatém Kopečku vznikne domov pro nemocné a opuštěné

  Na Svatém Kopečku u Olomouce začne od února příštího roku fungovat domov pro nemocné a opuštěné. Zázemí najde v prostorách víceúčelového centra Norbertina v klášteře sester premonstrátek. Domov svaté Anežky bude sloužit chudým lidem, kteří jsou v důsledku špatného zdravotního stavu odkázáni na pomoc druhých.

 • Do Vánoc bude v ČR dostupné léčebné konopí z Kanady

  Do konce roku bude v Česku dostupné léčebné konopí od kanadské firmy Tilray. V rozhovoru s ČTK to řekl Sean Carney, který ji v Evropě zastupuje. Cena gramu se bude pohybovat mezi 165 korunami za gram, což je cena odhadovaná Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) za nové dodávky českého konopí, a 300 korunami, které platí pacienti za nizozemské konopí.

 • VZP navrhuje, aby se na nové léčbě pacientů podíleli výrobci léků

  Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) navrhuje, aby se na léčbě pacientů nehrazené z veřejného zdravotního pojištění podílely farmaceutické firmy. Většinou jsou k ní třeba drahé moderní léky. Podle náměstka ředitele Petra Hoňka by pojišťovna mohla platit až v případě, že se prokáže účinnost nových léků. S několika firmami si pojišťovna tento postup už dohodla. Nyní zdravotní pojišťovny tuto péči platí na výjimku v zákoně o veřejném zdravotním pojištění. VZP na ni loni dala přes miliardu korun.

 • Děti podpořily pacienty s roztroušenou sklerózou

  Stovkami slunečnic na fotkách i obrázcích podpořily děti základních a mateřských škol kampaň Rozsviťme Českou republiku. Projekt Nadačního fondu IMPULS pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou (RS). Symbolem této akce je právě slunečnice a děti z celé republiky ji ztvárnily v mnoha podobách.

Další