Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Co je MARSI?

Datum: 19. 9. 2018
Co je MARSI?

Poškození kůže způsobená zdravotnickými adhezivy – MARSI jsou těžko rozeznatelná a přitom lze těmto komplikacím předcházet. Objevují se napříč zdravotní péčí, na všech odděleních, u všech pacientů, a to přes veškeré snahy v nastavení kvalitní zdravotní postupů. Pokud není použita správná technika pro aplikaci a odstranění lepivých produktů, může se objevit trauma tkáně, které ohrožuje léčbu pacientů, kvalitu života a rovněž zvýšení nákladů na zdravotní péči.

MARSI vzniká, když je síla, kterou je náplast nebo další zdravotnický prostředek (elektrody, incizní folie, a další) přilepená ke kůži větší silou než je soudržnost buněk pokožky. Odstranění takové náplasti pak může vést k oddělení vrstev epidermis. V mírných případech se nemusí objevit žádné viditelné poranění, někdy však dochází k podráždění a poranění může být zjevnější. 

Nejčastějšími problémy bývají mechanická poškození kůže, a to stržení, protržení vrchní vrstvy pokožky a puchýře způsobené aplikací pod tahem. Mnohým z těchto poraně­
ní je možné předcházet správným výběrem náplasti, správnou aplikací, včetně pečlivé přípravy pokožky a nakonec opatrným odstraněním náplasti. Méně častými typy poško­ zení pokožky jsou dermatitidy – kontaktní nebo alergické. A mezi ozna­ čení „Ostatní“ patří folikulitidy a macerace. U malého procenta pacientů může po odstranění adhezivního výrobku dojít k hypopigmentaci nebo hyperpigmentaci pokožky. Podobné problémy se mohou vyskytnout u náplasťových stehů. 

Jak minimalizovat rizika? 

Správně identi kovat pacienty s vysokým rizikem vzniku MARSI je klíčovou součástí prevence. Mezi nejrizikovější patří děti, senioři nebo onkologičtí pacienti. Může být nutné doplnit další opatření jako použití jemnější náplasti, např. silikonové, která má velmi jemné adhezivum, snadno se odstraňuje a neztrhává vrchní vrstvu epidermis. Pomáhá i použití bariérových lmů, např.Cavilon lm. 

Jak lze MARSI předcházet? 

Rozšíření znalosti o strategiích snížení rizika vám může pomoci sehrát důležitou roli v prevenci komplikací. Při práci se zdravotnickými adhezivy je nutné denně hodnotit kůži, jestli nevykazuje známky poškození. Tento postup je obzvláště důležitý u pacientů se zvýšeným rizikem MARSI. Kontroluje se barva, textura a integrita kůže při dobrém osvětlení. Kromě toho nezapomeňte na anamnézu pacienta, alergie, přecitlivělost, abyste snížili riziko MARSI i v důsledku alergické reakce. Existuje málo literatury s pokyny, pokud jde o vhodný výběr a řádné používání adhezivních materiálů, aby se minimalizovalo riziko vzniku MARSI, na rozdíl od léčby ran nebo péče o stomie. Proto Panel multioborových expertů v roce 2012 v rámci Medical Adhesives and Patient Safety Summit v Minnesotě vydali prohlášení „MARSI Consensus Statement“, na základě nejlepší osvědčené praxe a klinických studií. Toto prohlášení má 25 bodů rozdělených do 4 klíčových oblastí: Posuzování vlivů na poškození kůže, Prevence, Léčba, Prohlášení o budoucích výzkumech.  Nejdůležitější věci lze shrnout do tří kroků, a to Posouzení pokožky, Výběr správného lepicího materiálu a Správná aplikace. 

Jak vybrat vhodný materiál
a postupovat při aplikaci?


Zvolte nejvhodnější adhezivní zdravotnický prostředek odpovídající požadovanému účelu. Zvažte, jestli bude přilepen na tělo, např. pokožka obličeje je citlivější než kůže na dolní končetině nebo rameni. Zvažte také jemnost, prodyšnost, elasticitu, přizpůsobivost, exibilitu materiálu
a adheziva. Správná aplikace, která není pod tahem, následné odstranění, to vše pomáhá předejít vzniku MARSI. Pokud dojde ke vzniku MARSI, je nutné dodržovat platné principy používané při léčbě jiných ran. 

Závěr

Poškození kůže MARSI má významný negativní dopad na bezpečnost pacientů. Navíc, léčba poškození kůže je nákladná i časově náročná. Průměrné náklady na léčbu stržené kůže byly hlášeny jako 21,96 $ za pacienta na jeden incident. Rovněž Panel expertů upozorňuje, že poskytovatelé zdravotní péče by se měli snažit zabránit výskytu MARSI nebo ho snížit. Ale nejprve si musí být vědomi tohoto problému a jeho příčin. 

 

 

 
  • tisk
  • předplatit si