Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Epidemiologická situace v oblasti covidu-19 a respiračních onemocnění je stabilní, očkování probíhá a počty hospitalizovaných významně nerostou

Datum: 20. 11. 2023
Epidemiologická situace v oblasti covidu-19 a respiračních onemocnění je stabilní, očkování probíhá a počty hospitalizovaných významně nerostou

Navzdory rostoucím počtům nakažených covidem-19 dlouhodobě významně nerostou počty hospitalizovaných pacientů s těžkým průběhem covidu-19 a situace je zvládána v rámci dostupných kapacit. I nadále probíhá očkování nejen proti covidu-19, ale i proti chřipce s důrazem na rizikové skupiny, zejména klienty a pacienty v sociálních či zdravotnických zařízeních. Situace je srovnatelná i s okolními státy.

Šíření SARS-CoV-2 v populaci nadále pokračuje a každý týden mírně sílí. Z testů indikovaných poskytovateli zdravotních služeb zachytáváme v pracovních dnech průměrně 1 050 nových případů nákaz, maximální denní hodnoty přesahují 1 500. K dnešnímu dni bylo od září proti covidu-19 naočkováno bezmála 300 tisíc občanů, zejména starších 65 let. Proti chřipce bylo v této sezóně naočkováno přes 560 tisíc občanů.

„Centrální řídící tým ve spolupráci s Národním institutem pro zvládání pandemie monitoruje situaci v oblasti respiračních onemocnění a ta je nyní stabilizovaná. Díky očkování u praktických lékařů a na očkovacích místech se nám daří chránit zejména zranitelnou část společnosti, jejíž proočkovanost je v rámci populace nejvyšší. Moc děkuji za intenzivní spolupráci právě praktickým lékařům, díky kterým se podařilo proočkovat mnoho občanů,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

Zdravotní dopady šíření viru jsou v ČR i okolních státech relativně mírné. Aktuální počet hospitalizovaných pacientů z důvodu covidu-19 a s potřebou intenzivní péče na JIP nepřekračuje v celé zemi počet 40, ve všech regionech jde o zátěž zvládnutelnou s dostupnými kapacitami. Riziko těžkého průběhu covidu-19 je spojeno zejména s rostoucím věkem pacientů, zejména jde-li o osoby s více chronickými zdravotními potížemi a sníženou imunitou. Typický věk pacienta s těžkým průběhem covidu-19 je v kategorii 70+.

„Ve spolupráci s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR objíždíme sociální zařízení a úspěšně přesvědčujeme jejich klienty o výhodách očkování proti covidu-19 i dalším onemocněním. Díky tomu se nám v tuto chvíli daří tuto skupinu chránit před dopady těžkého průběhu těchto onemocnění,“ uvedla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Očkovacích látek proti chřipce je dostatek, a i u covidu-19 ve většině případů saturují potřeby poskytovatelů zdravotní péče a jsou do České republiky pravidelně zaváženy. Nejnovější velká dodávka vakcíny Comirnaty do České republiky dorazí zkraje tohoto týdne. Během listopadu přibude i nejnovější varianta proteinové vakcíny Nuvaxovid, která rozšíří nabídku dostupného očkování.

„Očkování proti covidu-19 i chřipce jsou bezpečná a účinná, což potvrzují nejen vědecká data, ale i nejnovější stanovisko výboru České vakcinologické společnosti. Rád bych proto vyzval občany, kteří dosud váhali, aby se očkovat skutečně šli a ochránili tak nejen sebe, ale i své blízké. Jakkoli si mnozí po letech na přítomnost covidu-19 již zvykli, tak zejména u neočkované populace může i nadále vyvolat velmi těžký průběh onemocnění,“ uvedl předseda České vakcinologické společnosti a Národního institutu pro zvládání pandemie Roman Chlíbek.

Situace je stabilní a odpovídá současnému období i u akutních respiračních infekcí a chřipkových onemocnění. Počty případů chřipky, RS viru i dalších onemocnění typických pro sezónu respiračních onemocnění přibývají v meziročním srovnání standardně a v následujících týdnech lze očekávat další nárůst. Díky očkování proti chřipce je ale část populace proti jejím dopadům poměrně efektivně chráněna. „Dá se říci, že situace je obvyklá pro toto roční období. Ačkoli zatím neodečítáme z dat důvody k obavám z nějaké dramatické změny, rozhodně bych doporučila a poprosila každého o dodržování základních hygienických opatření, vzpomeňme si na heslo 3R – respirátory, ruce, rozestupy. Nestyďme se nasadit respirátor kdykoli potřebujeme chránit sebe či své blízké,“ uvedla ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.


TZ MZČR, foto free (pixabay.com)

 
  • tisk
  • předplatit si