Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

S inkontinencí se potýká i řada mužů, zejména nad 40 let

Datum: 11. 7. 2019
S inkontinencí se potýká i řada mužů, zejména nad 40 let

Nedobrovolný únik moči bývá u mužského pohlaví nejčastěji zapříčiněn onemocněním nervové soustavy, demencí, Alzheimerovou chorobou či například důsledkem mrtvice

Inkontinence postihuje častěji ženy než muže. Podle odhadů občasný únik moči trápí asi 30 – 50 % žen, nemocných přibývá se zvyšujícím se věkem. Příčin existuje celá řada, ovšem nejčastěji jde o důsledek oslabení svalstva pánevního dna, které uzavírá močovou trubici.

Negativně ovlivňuje vznik inkontinence u žen těhotenství a zejména porod, klimakterium, ale také degenerativní změny v oblasti dolních cest močových, pooperační a poúrazové stavy či infekční a nádorová onemocnění.  Nejčastější formou úniku moči u žen bývá inkontinence stresová (námahová), k níž dochází po náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku, tedy při smíchu, kašli, kýchnutí nebo fyzické námaze.

U mužů je to jinak. I když by se mohlo zdát, že ve srovnání s ženskou populací jde o marginální problém, není tomu tak. Podle některých odhadů se s únikem moči potýká každý čtvrtý muž nad 40 let. Opět platí, že věk zdravotní potíže umocňuje. Na rozdíl od žen se u mužů častěji vyskytuje inkontinence urgentní, která je charakterizovaná náhlým a neodkladným pocitem nucení na močení. Pacient často nestihne doběhnout na toaletu.

Také etiologie nemoci je minimálně zčásti jiná. „Příčinou nechtěných úniků moči u mužů jsou nejčastěji onemocnění a změny prostaty. Dále ochablost svalů pánevního dna, obezita způsobující zvýšený tlak na břišní svalstvo a na svalstvo pánevního dna, infekce močových cest nebo užívání některých léků.

Inkontinence se může pojit i s dalšími onemocněními jako cukrovkou, demencí, Alzheimerovou chorobou nebo například kardiovaskulárními chorobami,“ uvádí MUDr. Otakar Mareš, primář urologického oddělení Nemocnice Na Bulovce. Také dodává, že inkontinence může být důsledkem nervových poškození po zranění při nehodách nebo sportu.

Při léčbě stresové inkontinence jsou u obou pohlaví doporučovány úpravy režimu, a to zejména posilování svalů pánevního dna a úprava pitného režimu, tedy omezení konzumace alkoholu, sycených nápojů a kofeinu. Pacienti s nadváhou by měli redukovat svou hmotnost.

V případě urgentní inkontinence je dominantní farmakoterapie, která obvykle spočívá v podávání různých typů antimuskarinik, které vedou ke zvětšení kapacity močového měchýře a ke snížení závažnosti nucení na močení. U obou typů inkontinence lze také zvolit chirurgické řešení.

Nežádoucí úniky moči jsou ve společnosti stále velkým tabu. U mužů snad ještě více než u žen. Na místě je v první řadě vyhledat lékaře a zahájit léčbu. Výrazným pomocníkem pro snížení nepříjemných důsledků inkontinence jsou také speciální inkontinenční pomůcky, pro muže jde konkrétně například o absorpční vložky Tena Men, připravené mužskému pohlaví na míru.

 
 
  • tisk
  • předplatit si