Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Telemedicína míří do praxe. První zdravotní pojišťovna bude proplácet sledování zdravotního stavu na dálku.

Datum: 23. 5. 2017
Telemedicína míří do praxe. První zdravotní pojišťovna bude proplácet sledování zdravotního stavu na dálku.

První zdravotní pojišťovna v České republice zavádí mezi standardní preventivní programy technologii pro telemedicínu, tedy kontrolu zdravotního stavu klientů na dálku přes mobilní telefon. Těhotné klientky Oborové zdravotní pojišťovny se můžou rozhodnout, aby jim jejich lékaři vzdáleně sledovali aktuální hladinu cukru v krvi. Nastávajícím maminkám ohroženým cukrovkou tak odpadá nutnost naučit se správně medicínsky interpretovat domácí testy a zejména jim odpadá časté cestování za diabetologem. Program diaBetty je vůbec první telemedicínský program, který je nabízen českými zdravotními pojišťovnami. OZP pro něj spustila web www.diabetty.cz.

„DiaBetty představuje zásadní krok směrem k tomu, co bude do několika let medicínským standardem. Je to první program svého druhu v České republice, který není jen omezeným pilotním testem, ale plnohodnotným telemedicínským preventivním programem poskytovaným zdravotní pojišťovnou. Vzdálený monitoring výrazně zvyšuje pohodlí pacientek, zkvalitňuje léčbu a tím pádem v neposlední řadě snižuje celkové náklady léčby, zejména při výskytu komplikací při porodu,“ říká Radovan Kouřil, generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny. „Zavedením diaBetty do praxe je Oborová zdravotní pojišťovna nyní objektivně nejdál v elektronizaci zdravotnictví. Ale nezůstane jenom u diaBetty. Brzy budeme zavádět další telemedicínské nástroje. Například včetně integrace dat ze senzorů z mobilů nebo třeba z chytrých hodinek do našeho klientského systému Vitakarta,“ dodává Kouřil.

„Důsledkem těhotenské cukrovky je vysoká porodní váha novorozenců se všemi zdravotními problémy, které porod čtyř a více kilového dítěte přináší. Po porodu navíc dítě může trpět problémy s dýcháním. Děti, jejichž matky měly těhotenskou cukrovkou, jsou v životě náchylnější k obezitě a cukrovce II. typu,“ vysvětluje Milan Kvapil, předseda DAČR a přednosta Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol. „Těhotenská cukrovka je čím dál tím častější. Ve srovnání s rokem 2000 jí dnes trpí více než trojnásobek matek. Kompenzovat lze úpravou životosprávy, v těžších případech inzulinem. Matka s těhotenskou cukrovkou si proto musí neustále měřit hladinu cukru v krvi. Tradiční metoda znamená, že se matka musí naučit správně interpretovat výsledky testů a musí sama vědět co a kdy dělat. Nový přístup poskytuje možnost trvalé konzultace s lékařem, který současně kontroluje výsledky a může včas zasáhnout, když jsou výsledky glykémie špatné. Těhotné matce také odpadá nutnost častého cestování za diabetologem,“ dodává Kvapil.

DiaBetty je založená na české SW platformě InspectLife. „Klientka si přes asistenční službu Oborové zdravotní pojišťovny domluví návštěvu u diabetologa. Tam dostane domácí glukometr a do telefonu si nahraje aplikaci, která posílá naměřená data k lékaři. Klientku na místě naučíme ovládat glukometr i aplikaci. A to je vše. Domácí test i ovládání aplikace jsou navržené co nejsnazší a nejpřehlednější. Pacientce díky tomu odpadají starosti s domácí interpretací výsledků testů. Lékař jí včas upozorní na hrozící komplikace a poradí, co má dělat,“ říká Jiří Potůček, předseda správní rady Institutu pro podporu elektronizace zdravotnictví.

Petra Kubistová, pacientka s těhotenskou cukrovkou, která už programem diaBetty prošla, říká: „Velikost rodiny byla rozhodně důvodem, proč jsem využila diaBetty. Ač jsem nikdy nechtěla, tak dělám taxikáře ostatním dětem, takže mi pomohlo, že jsem nemusela na prohlídky. Mě osobně to ušetřilo nejmíň dvě a půl hodiny za každou návštěvu, kterou jsem nemusela k lékaři. Vynásobte to všemi návštěvami, které mi diaBetty ušetřila, a je to velká spousta ušetřeného času. Výhoda byla i to, že se výsledky měření nemusí zapisovat nikam na papír, protože ten by se určitě ztratil. Uživatelsky to bylo úplně jednoduchá. Zapnete telefon, zapnete bluetooth, změříte, nahrajete, uploadne se to na server a tam výsledky vidím já i doktor."

„Naši klienti vyřídí veškerou administrativu spojenou se zdravotním pojištěním přes internet v rámci našeho systému Vitakarta. Telemedicínské služby je možné provozovat vesměs teprve až poté, kdy je celá administrace klientů online. A tuhle fázi my už máme za sebou, takže se můžeme naplno věnovat vývoji nadstavbových medicínských služeb a před ostatními zdravotními pojišťovnami tak máme slušný náskok,“ říká Mario Böhme, vedoucí obchodního odboru Oborové zdravotní pojišťovny.

tz

 

Ilustrační foto – zdroj: www.diabetty.cz

 
  • tisk
  • předplatit si