Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Vakcín proti spalničkám je pro děti dostatek

Datum: 5. 4. 2019
Vakcín proti spalničkám je pro děti dostatek

Vakcín proti spalničkám, které jsou součástí tzv. povinného očkování, například dětí, je dost. Na výpadek původních vakcín, které dosud poptávku pokrývaly – PRIORIX – totiž rychle zareagoval jiný výrobce a dodal náhradu v podobě vakcíny M-M-RVAXPRO. 

„Oslovilo nás MZČR a naše společnost okamžitě, ještě v den ohlášeného výpadku původních vakcín, zareagovala poskytnutím dalšího množství vakcín,“říká generální ředitel společnosti MSD Stefano Santangelo. 

Výroba této trivalentní vakcíny není jednoduchá a trvá déle než běžné léky, proto podle výrobce nelze na epidemii spalniček reagovat okamžitě.„Situaci komplikuje fakt, že s epidemií spalniček se potýkají i další evropské země a poptávka po vakcíně tak prudce roste,“ vysvětluje Stefano Santangelo. S epidemií v současnosti bojuje také například Francie, Německo, Itálie, Polsko, Rumunsko, Švýcarsko a Ukrajina. 

Zatím je vakcín dostatek pro potřeby povinného očkování. Spalničkami od začátku roku onemocnělo přibližně 400 lidí, pro srovnání loni tuto nemoc prodělalo 203 osob celkem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zmínil, že letos může počet nemocných dosáhnout až tisícovky.

MSD se ztotožňuje s názorem Evropského centra pro prevenci a kontrolou nemocí (European Centre for Disease Prevention and Control’s – ECDC's), že imunizace je jediným efektivním nástrojem prevence proti spalničkám a vysoká míra proočkovanosti zůstává jedinou cestou, jak zabránit epidemii. 

MSD spolupracuje se zdravotnickými institucemi a stáními orgány po celém světě ve snaze zlepšit pročkovanost proti spalničkám a chránit tak zdraví dětí a dospělých prostřednictvím eliminace této nemoci. Očkování proti spalničkám má dlouhou historii, první vakcína proti spalničkám byla vyrobena v roce 1963. Od té doby bylo distribuováno přes 700 milionů dávek po celém světě. Vakcína M-M-RVAXPRO od společnosti MSD je registrována v 72 zemích a jedná se o jednu z nejrozšířenějších kombinací virových vakcín na světě zajišťující imunizaci proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

 
  • tisk
  • předplatit si