Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Názory & Volný čas

Zabraňte šíření fám v pracovním kolektivu, 2. díl

Datum: 23. 5. 2016
Zabraňte šíření fám v pracovním kolektivu, 2. díl

Jak dokážou nepravdivé či překroucené informace poškodit vztahy mezi zaměstnanci, jsem popsal v prvním díle tohoto dvojdílného článku. Už víte, že fámy jsou nebezpečné především proto, že mají moc proměnit chod organizace a vytvořit vnitřní tlaky a pnutí, které přenášejí ohnisko pozornosti zaměstnanců z pracovních úkolů do zcela nepatřičných oblastí. Seznámili jste se také s nejčastějšími typy fám vznikajících na pracovišti. V této druhé se pokusím nastínit, jak fámám na pracovišti ideálně předcházet.

Pokud fámy padnou na úrodnou půdu, bývá zaděláno na velký problém. Z vašeho pracoviště se kvůli destruktivnímu vlivu fám může stát bojové pole, aréna morálních postojů nebo politický klub. S tím, jak se pozornost zaměstnanců odklání od pracovních úkolů, klesá jejich výkonnost a také kvalita odvedené práce. Víte, jaká je vůbec nejčastější fáma, která vzniká ve firmě? Je to ta nejklasičtější, a to, že nějaká mladá zaměstnankyně měla sexuální poměr s nadřízeným. Takto osočená osoba dost často kvůli nevraživosti skupiny, v níž fáma koluje, opustí firmu.

Fáma vzniká v příhodných podmínkách

Fáma, tak jako většina neduhů, vzniká pouze tam, kde má pro svůj vznik příhodné podmínky. Příhodnou podmínkou pro vznik fámy je především nedostatečná komunikace v rámci organizace. Tam, kde se nekonají pravidelné pracovní porady, hledají si zaměstnanci svoje vlastní kanály, snaží se k sobě najít cestu, způsob, jak by se mohli navzájem propojit společnými příběhy. Jestliže tedy není firemní kultura udržována shora, najde si sama cesty odspodu. A to s sebou zpravidla přinese i fámy.

Dnešní doba, ve které jsou sdělovacími prostředky nesčetněkrát skloňovány sousloví jako propouštění, snižování stavů nebo ekonomická krize, vzniku fám velmi nahrává. Strach může v mnoha případech vést k tvorbě fám, které strach buď vyhrocují, nebo mají sloužit k jeho ovládnutí, případně mají jejich šiřiteli přinést nějaké výhody ve vytvořené atmosféře nejistoty. Fámám každopádně musíte za každou cenu zamezit. Není dobré je ignorovat s tím, že pravda nakonec stejně zvítězí. Pravda sice může nakonec přece jenom zvítězit, ale toto vítězství může mít příliš velkou cenu.

 

Komunikujte s podřízenými

Je nesporné, že fámám je nejlepší předejít. Ale jak na to? Určitě se vyplatí udržovat v pracovním kolektivu volný tok informací, a to jak směrem od vedoucích pracovníků k podřízeným, tak i směrem opačným. Jen otevřená komunikace mezi všemi částmi organizace dokáže vymýtit už i pouhé náznaky fámy. Začněte vědomě reflektovat organizační kulturu svého pracovního kolektivu. Zabývejte se především její neoficiální složkou. Hledejte klíčové komunikátory v týmu a promluvte s nimi o trápeních a bolestech svých zaměstnanců. Začněte více komunikovat se svými podřízenými o jejich obavách, o jejich vizích do budoucna, o tom, jaké vidí problémy, o jejich návrzích, jak tyto problémy řešit.

Neméně důležité je také poznat atmosféru vlastního pracovního kolektivu, nebo její duši, chcete-li. Vybaveni její znalostí byste měli být schopni lépe vytušit vznikající napětí v kolektivu. Svolávejte pravidelné pracovní porady, na kterých budete své podřízené pravdivě informovat o stávající situaci v práci a o výhledech do budoucna. Jenom tak svými odpověďmi předejdete otázky svých podřízených – a tím i vznik fám.

 

Upřímnost a pravdomluvnost nade vše

I bolestivá rozhodnutí, například ta vedoucí ke snížení počtu zaměstnanců, sdělujte svým podřízeným a kolegům co nejdříve. Pokud si oznámení takového zásadního rozhodnutí necháte až na poslední možnou chvíli, budete patrně nuceni čelit negativním postojům těch, kterých se týká, a to v mnohem větší míře, než když jim to oznámíte co nejdříve po svém rozhodnutí a hlavně jim přesně udáte důvody.

Vedoucí pracovníci se občas zbytečně snaží ututlat i věci, které rozhodně není potřeba tajit. Když například oznámíte, že se vaší nemocnici snížil o dvacet procent obrat, a proto musíte propustit deset zaměstnanců, předejdete tím tomu, že se ve vašem pracovním kolektivu začnou objevovat fámy o tom, že se připravuje řízený krach celé nemocnice. Ano, proti fámám je nejúčinnější zbraní upřímnost a pravdomluvnost. Pokud budete otevřeně sdělovat všechna svá rozhodnutí, nejen ta populární nebo potenciálně příjemná, nebude mít fáma kde vzniknout. Nestane se vám, že přijdete do práce, kde na vás bude čekat zástup rozezlených tváří, a vy nebudete ani tušit, odkud vítr fouká.

 

Text: Jan Krása

 
  • tisk
  • předplatit si