Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Podporujeme

Řekni to tátovi a všem mužům, které znáš – v ČR je nový program záchytu rakoviny prostaty!

Datum: 6. 5. 2024
Řekni to tátovi a všem mužům, které znáš – v ČR je nový program záchytu rakoviny prostaty!

1. 1. 2024 se v Česku spustil nový pilotní populační program časného záchytu rakoviny prostaty (hurá!). Jedná se tak již o pátý onkologický screening, který v Česku běží. Cílem je využít nejefektivnější diagnostické metody a zachytit případnou rakovinu prostaty co možná nejdříve. Díky včasné léčbě můžeme zvýšit šanci na úplné uzdravení pacientů. Jak takový screening probíhá a pro koho je vhodný?


Rakovina prostaty je nejčastější nádorové onemocnění u mužů

V Česku si každoročně nově vyslechne diagnózu rakoviny prostaty na 8 000 mužů a v současnosti jich s tímto onemocněním žije v Česku až 75 tisíc. Pro výskyt rakoviny prostaty je charakteristický vyšší věk a to cca 60–80 let. Nicméně riziko začíná stoupat už v produktivním věku, a to obecně ve věkové skupině nad 50 let! #řeknitotátovi!


Jaké příznaky bys na sobě případně mohl pozorovat?

  • potíže s močením (častější močení, nutkání na močení, slabý a přerušovaný proud moči, obtížné zahájení močení nebo pocit nedokonalého vyprázdnění)
  • krev v moči nebo ejakulátu
  • potíže s erekcí


K lékaři vyraž kdykoli při příznacích a 1× za 2 roky preventivně ke svému praktickému lékaři. A jak se prostata vyšetřuje?

  • PSA (prostatický specifický antigen) – více níže.
  • Vyšetření per rectum: ač možná nepopulární vyšetření lékařem pomocí zavedení prstu do konečníku je naprosto zásadní při vyšetřování prostaty. Doktor tak může posoudit, jaký má žláza tvar, konstituci, či jestli se na ní nenacházejí nějaké výstupky.


Jak probíhá screening rakoviny prostaty?

Praktický lékař či urolog tě osloví, pokud jsi muž ve věku 50–69 let.  Následně podstoupíš odběr krve ke stanovení markeru PSA (prostatického specifického antigenu).

V případě negativního výsledku (tedy nižší než 3,0 ug/l) PSA jsou další kontrolní odběry za 2 nebo 4 roky. To už lékař rozhodne přímo podle tvých hodnot.

Pokud by byla koncetrace PSA vyšší než 3,0 ug/l tak budeš muset podstoupit dovyšetření u urologa.
Ten tě na základě dalších vyšetření (třeba ultrazvuku) eventuálně pošle do akreditovaného centra k provedení magnetické rezonance. Díky přesnosti a detailu tohoto zobrazení, dokáží radiologové odlišit muže, u kterých bude potřeba provést ještě biopsii (odběr vzorku tkáně tenkou jehlou).

V případě, že by se ve vzorku opravdu našla rakovina, bude muž odeslán do komplexního onkologického centra, aby se začalo léčit! 

Tak neváhej ani vteřinu a #řeknitotátovi!

 

Vyšetření PSA?

PSA: prostatický specifický antigen je enzym, který prostata používá ke zkapalnění spermatu a zajištění jeho normální funkce. V ideálním případě tento enzym tedy zkrátka vyloučí při ejakulaci do spermatu a jenom jeho malá část se dostává do krve. Pokud se ale s prostatou něco děje, může se jej v krvi vyskytovat více, což zachytíme právě v krevním odběru.

Fun fact: Zvýšení PSA může teoreticky způsobit i třeba jízda na kole, tak k urologovi jezdi radši autem! 


VideoPodcast: O rakovině prostaty s urologem doc. MUDr. Otakarem Čapounem

Jak se rakovina prostaty projevuje? Co dělat pro zdraví prostaty? A jak funguje screening rakoviny prostaty, který byl spuštěn na začátku ledna letošního roku? O tom všem nám přišel popovídat doc. MUDr. Otakar Čapoun, Ph.D. FEBU.

 

 

 
  • tisk
  • předplatit si