Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Florence plus

Pod záštitou poslankyně Ivany Mádlové pokračuje diskuse o budoucnosti sester v České republice

Datum: 12. 4. 2024
Pod záštitou poslankyně Ivany Mádlové pokračuje diskuse o budoucnosti sester v České republice

V lednu 2024 uspořádaly poslankyně Ivana Mádlové a Věra Adámková konferenci „Bez sester to nejde – hlavní příčiny a hledání řešení“, která získala řadu ohlasů a zúčastnilo se ji více než 150 odborníků a zástupců nemocnic.

Poslankyně Ivana Mádlová, členka Výboru pro zdravotnictví a sestra roku 2004, avizovala pokračování rozhovorů o budoucnosti této klíčové zdravotnické profese v České republice v užších expertních skupinách. V pondělí 18. 3. 2024 pozvala k prvnímu takovému jednání hlavní sestry z nemocnic napříč Českou republikou, ředitele a zástupce středních zdravotnických škol, zástupce Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Setkání se týkalo vzdělávání budoucích zdravotníků na středních, vyšších odborných i vysokých školách. Diskuse se dotýkala především kapacit takových škol a samozřejmě zněl apel na další posilování těchto kapacit tak, aby systém zdravotní péče měl v budoucnu dostatečné personální kapacity. Ivana Mádlová, ale i další účastníci kulatého stolu, se přimlouvali za to, aby Ministerstvo zdravotnictví spolu se zástupci Ministerstva školství připravili cílené posílení těchto kapacit stejně jako se to před několika lety stalo u studentů medicíny. Dalším zásadním tématem byla diskuse o roli praktických sester a jejich kompetencích v systému zdravotní péče. Diskutovali se způsoby, v jakých oblastech základní péče je žádoucí prohloubit jejich vzdělávání.

Předmětem diskuse byla také větší flexibilita vzdělávacího systému, který například studentům, kteří neuspějí u maturity v oboru praktická sestra umožní, aby v systému zůstali jako vyučení ošetřovatelé. Mádlová k tomu uvedla: „Pro nás přece je žádoucí, aby studenti, kteří získali konkrétní znalosti a dovednosti ve zdravotnickém oboru, ale neuspěli u maturity, s námi v tom systému zůstali jako ošetřovatelé. V nemocnicích mají svoji nezatupitelnou roli.“ Účastníci se také shodli na potřebě mezigeneračního dialogu mezi sestrami, protože v systému jsou dnes sestry v důchodovém věku a zároveň čerstvé absolventky, které mají ale odlišné představy o pracovním životě i výkonu povolání. Mezi sestrami byla shoda na tom, že hlavním benefitem pro nastupující generaci zdravotníků jsou flexibilní pracovní úvazky. Studenti, kteří vykonávají praxe, by také podle poslankyně Mádlové i dalších účastníků jednání měli mít nárok odměnu v souladu s definicí produktivní činnosti.

Poslankyně Ivana Mádlová závěrem dodává: „Jsem moc ráda za konstruktivní atmosféru, která na jednání s 20 zástupci vzdělavatelů i poskytovatelů zdravotní péče panovala. Je to velmi cenná zpětná vazba v tom smyslu, že ne vše, co si v Poslanecké sněmovně nebo obecně na úřadech v Praze nakreslíme, je v praxi užitečné. Pro mě nyní zůstává zásadní zaměřit se na změny ve vzdělávání a uznávání kvalifikací, stejně jako na odměnu pro studenty, kteří vykonávají praxi. Budu pokračovat v jednáních s kolegy ve sněmovně i se zástupci ministerstev. Dostávám pozvání do nemocnic po celé České republice, kde jednám přímo s kolegyněmi z praxe. Budu v tom pokračovat. V nejbližší době proběhne další jednání k postavení sester jako mentorek a vyučujících.“


TZ i foto (psp.cz)

 
  • tisk
  • předplatit si