Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Florence plus

HPV infekce se týká nás všech

Datum: 30. 1. 2019
HPV infekce se týká nás všech

Infekce HPV (human papillomavirus = lidský papilomavirus) je v současnosti nejčastější sexuálně přenosná infekce. Za život se s ní setká až 80 % z nás. Ve většině případů se s infekcí organismus vyrovná, ale pokud se tak nestane, může u žen i mužů dojít k rozvoji zdraví i život ohrožujících onemocnění.

Infekce lidským papilomavirem je velice častá a týká se všech sexuálně aktivních žen i mužů, rozhodně to není otázka promiskuity, jak si mnozí myslí. Nezodpovědné chování je pouze jedním z celé řady rizikových faktorů a opravdu nelze předem říci, u koho se infekce HPV rozvine v onemocnění a čí organizmus se s ní naopak vyrovná. U koho z páru byla infekce HPV dříve nelze stanovit – infekce může někdy během pár měsíců odeznít, jindy v těle přetrvává léta a postupně se rozvíjí v onemocnění.

Infekce HPV napadá ženy i muže na různých místech těla a u obou pohlaví může vést až k vypuknutí rakoviny nebo jiného velmi nepříjemného onemocnění. Kromě karcinomu vaginy, vulvy, penisu, análního karcinomu a některých nádorů v oblasti hlavy a krku, jsou to také nezhoubná onemocnění – papilomatóza hrtanu a genitální bradavice. 

Rakovina děložního čípku

Mezi veřejností je poměrně rozšířená znalost souvislosti mezi infekcí HPV a karcinomem děložního hrdla, který patří k nejčastějším nádorovým onemocněním způsobených infekcí HPV. Jedná se o jediné HPV onemocnění, jehož počáteční stádia lze odhalit pomocí pravidelných gynekologických prohlídek. Rakovina děložního čípku vzniká průměrně za 15 let od infekce vysoce rizikovými typy HPV (nejčastěji typy 16 a 18). Projevuje se krvácením po styku, bolestmi v zádech a podbřišku a krvavými výtoky. 

Genitální bradavice

Genitální bradavice jsou vůbec nejčastějším HPV onemocněním, jehož výskyt v posledních letech dramaticky roste. Podle dat z Velké Británie, kde se výskyt genitálních bradavic sleduje pomocí registrů, se za poslední dekádu zvýšila prevalence genitálních bradavic čtyřikrát. To potvrzují i data z vybraných pracovišť na Slovensku a v České republice – některá hlásí až pětinásobný nárůst, a to zejména mezi mladými lidmi. Genitální bradavice (tzv. kondylomata) jsou nezhoubné útvary na genitálu, které vznikají již několik měsíců po infekci HPV a napadají ženy i muže. Téměř alarmující vzrůst výskytu tohoto virového onemocnění za posledních několik let by měl být jedním z mnoha důvodů, proč o této chorobě hovořit. Kondylomata významně ovlivňují sexualitu a sebehodnocení postiženého jedince. I po jejich vyléčení je tendence k opakování nemoci, což je frustrující pro pacienty i jejich lékaře.

Další onemocnění v anogenitální oblasti způsobené infekcí HPV

Tím, že má lidský papilomavirus schopnost usídlit se v buňkách kůže a sliznic, může vyvolat nádorové onemocnění, či přednádorové změny i v dalších částech anogenitální oblasti – u žen v pochvě, zevních rodidlech (vulvě), u mužů na penisu, u obou pohlaví v anální oblasti. Jde sice o choroby s nižším výskytem než karcinom hrdla děložního, ale na rozdíl od něj nemají žádný existující screeningový systém. Diagnostika těchto relativně vzácných karcinomů je relativně obtížná, a tak záchyt bývá pozdní.

Karcinom oblasti hlavy a krku

Pojem karcinomy hlavy a krku zahrnuje především zhoubné (maligní) nádory, vycházející ze sliznice horních dýchacích a polykacích cest. V celosvětovém měřítku se jedná o 5. nejčastější zhoubné nádory. Karcinomy této oblasti vznikají v typickém případě následkem poškození sliznice dlouhodobým kouřením cigaret, dýmek anebo žvýkáním tabáku, ale mnohé případy souvisí právě s infekcí HPV. Oproti dřívějším dobám se totiž v posledních zhruba 15 až 20 letech objevil znepokojující trend: rychle se zvyšuje počet mladších lidí s nádory hltanu. Spekuluje se, že zvýšený výskyt nádorů spojených s infekcí HPV je dán i změnou v sexuálním chování, tedy počtem sexuálních partnerů a oblibou orálního sexu.

Pacienti s takovým onemocněním si typicky stěžují na bolest v krku, ztížené polykání, nebo pocit cizího tělesa v krku, u vážnějších případů může dojít také ke krvácení z nádoru. Nádory malých rozměrů jsou hůře zjistitelné a léčba je pak složitá a pro pacienta má závažné jak estetické, tak funkční následky. 

Papilomatóza hrtanu

Méně závažným, ale stejně tak nepříjemným a omezujícím onemocněním je papilomatózu hrtanu. Ta je způsobena typy HPV 6 a 11, tedy viry s nízkým kancerogenním potenciálem, ale projevy tohoto onemocnění lze charakterizovat jako „zhoubné“. Chrapot, často i nesnesitelný pocit cizího tělesa v krku a poruchy dýchání jsou pro pacienty mnohdy velmi frustrující. Časté recidivy si vynucují i opakovanou chirurgickou léčbu, což vede k deformaci hlasu a negativním psychosociálním dopadům. Až v 70 % případů je v pozadí sexuální partner s genitálními bradavicemi. 

Rekurentní respirační papilomatóza

Dalšími typy onemocnění v souvislosti s infekcí HPV jsou postižení horních dýchacích cest u malých dětí, kteří se nakazí od matky s infekcí HPV v průběhu porodu. Respirační papilomatóza u dětí není sice častým, zato však velmi traumatizujícím onemocněním, které si vyžádá opakované chirurgické řešení – a to již od útlého věku. 

Fakta

Infekce HPV

  • Lidské papilomaviry (human papillomavirus = lidský papilomavirus) jsou skupinou virů napadajících kůži a sliznici člověka, hlavně v oblasti genitálu a konečníku.
  • Popsáno je přes sto různých typů. Nákazu některými z nich provázejí vysoká zdravotní rizika.
  • Na světě je v současnosti nakaženo na 630 milionů lidí, tedy více než jedenáct procent lidstva.
  • V současnosti je HPV nejčastější sexuálně přenosná infekce. WHO vyhlásila HPV za pandemii, závažnější problém než HIV.
  • Za život se s ní setká 80 % sexuálně aktivních mužů i žen.
  • Nejčastěji se nakazí lidé ve věku 18 až 25 let.
  • Pokud se organizmus infekce nezbaví, může dojít ke zdravotním komplikacím nebo dokonce k rozvoji vážných onemocnění. Odhadnout, u koho se nemoc projeví, není možné. 
  • Symptomy onemocnění se mohou objevit až několik let po nákaze a je tedy téměř nemožné určit, kdy k nákaze došlo.
  • Kondom snižuje riziko přenosu, ale není 100 % ochranou
  • Infekce se přenáší i mazlením a orálním sexem, kondom tedy není 100% ochrana. 
  • Infikovaná osoba většinou nemá žádné příznaky a neví, že je přenašečem viru.

HPV onemocnění

  • Typy virů s vysokým rizikem (hlavně 16 a 18) mají na svědomí zhoubná onemocnění: nádory a závažné přednádorové stavy v oblasti hrdla děložního, zevních rodidel, pochvy, penisu, řiti, a také hlavy a krku. 
  • Typy virů s nízkým rizikem (hlavně 6 a 11) způsobují: kondylomata acuminata (genitální bradavice), papilomatosu hrtanu, méně závažné přednádorové stavy. 
  • Rakovina děložního čípku je nejčastější onkologické onemocnění způsobené infekcí HPV. Rakovina děložního čípku vzniká v průměru po patnácti letech od infekce vysoce rizikovým typem HPV.
  • Genitální bradavice jsou nejčastější onemocnění vůbec způsobené infekcí HPV. Vývoj od infekce po vznik kondylomat trvá většinou několik týdnů.
  • Výskyt genitálních bradavic a papilomatosy hrtanu v posledních letech strmě stoupá. 

Prevence

  • Nejúčinnější prevencí proti HPV je

o   Ženy: kombinace očkování proti HPV, stěrů z děložního čípku (v rámci gynekologické prohlídky) v kombinaci s HPV testem.

o   Muži: očkování proti HPV.

  • 13leté děti mají vakcínu proti HPV hrazenou z veřejných prostředků. 
  • Očkují gynekologové, praktičtí lékaři, dětští lékaři, někteří specialisté ORL, urologie a dermatovenerologie a očkovací centra. 
  • K dispozici je bivalentní (2 typy HPV), kvadrivalentní (4 typy HPV) a nejmodernější nonavalentní vakcína (9 typů HPV)
  • HPV test si může každá žena vyžádat u svého gynekologa. Test na vyžádání není hrazen pojišťovnou, ale představuje smysluplnou investici do vlastního zdraví. 

Léčba

  • HPV infekci nelze léčit. Lze léčit pouze její projevy, tj. onemocnění, které způsobuje. 
  • HPV onemocnění žen řeší především gynekologové. 
  • S genitálními bradavicemi se lze obrátit na dermatovenerologii nebo urologii. 
  • S potížemi v oblasti hlavy a krku na ORL specialisty. 
  • vhodném postupy léčby se každý může poradit se svým dětským nebo praktickým lékařem. 
  • Léčbu HPV karcinomů řeší odborníci v oblasti onkologie. 
 
  • tisk
  • předplatit si