
Číslo 6 / 2025
Sněm předsedkyň a předsedů sekcí a regionů ČAS 2025
Setkání, které nejen informuje, ale také inspiruje a posouvá hranice ošetřovatelství.
Dne 20. listopadu 2025 se v prostorách Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů (NCO NZO) Brno uskutečnil tradiční Sněm předsedů a předsedkyň sekcí a regionů České asociace sester (ČAS). Tato každoroční akce představuje klíčovou platformu pro sdílení zkušeností, diskuzi o aktuálních tématech a plánování dalšího rozvoje ošetřovatelské profese.
Program plný odborných podnětů
Sněm zahájila prezidentka ČAS PhDr. Martina Šochmanová, MBA, která přivítala účastníky a zdůraznila význam spolupráce napříč regiony a odbornými sekcemi. Dopolední blok přinesl důležité informace z Odborového svazu zdravotnictví prostřednictvím Bc. Dagmar Žitníkové, zprávu o hospodaření ČAS a pohled na roli asociace jako poradního orgánu Ministerstva zdravotnictví vč. výčtu dokumentů, na kterých se členové ČAS podíleli.
Velký zájem vzbudily příspěvky věnované managementu odvykání kouření a SFE programu v praxi, které ukázaly, jak mohou sestry aktivně přispívat k prevenci a podpoře zdravého životního stylu. Nechyběla ani prezentace nově zřízené Asociace studijních koordinátorů a sester, která představila své aktivity.
Odpolední blok: odborné trendy a sdílení praxe
Po obědě se účastníci seznámili s Nursing Activities Score (NAS), nástrojem pro hodnocení zátěže ošetřovatelského personálu, a také se zprávami z Evropské federace sester (EFN) a spolupráce s WHO Europe. Tyto informace ukázaly, jak je české ošetřovatelství propojeno s evropskými a světovými trendy.
Závěr patřil prezentacím jednotlivých sekcí ČAS. Tyto příspěvky byly nejen inspirativní, ale také praktické – ukázaly konkrétní projekty, inovace a přístup k řešení problémů v každodenní praxi. Sekcím i regionům patří za jejich práci velké poděkování.
Atmosféra spolupráce a sdílení
Sněm se nesl v duchu otevřené diskuze, vzájemné podpory a hledání cest, jak společně posílit profesní identitu sester. Organizátoři ocenili možnost osobního setkání, které umožňuje navazovat kontakty, sdílet zkušenosti a inspirovat se navzájem.
Příjemné zázemí pro sněm zajistilo NCO NZO, vč. oběda a občerstvení po celou dobu akce, stejně jako možnost zvýhodněného ubytování.
Proč je sněm důležitý?
Taková setkání potvrzují, že spolupráce a komunikace jsou klíčem k jednotnosti, jasnému směřování organizace i k rozvoji ošetřovatelství. Diskuze o aktuálních tématech, sdílení dobré praxe a společné hledání řešení pomáhají nejen profesní komunitě, ale především pacientům, kterým sestry poskytují péči.
Česká asociace sester, z.s.
Další články v tomto čísle
- Editorial 6/2025
- Zemřel doc. Jiří Šimek (1944–2025)
- „Prevenci musíme dělat v duchu dobrého marketingu,“ říká sestra z gastroenterologického oddělení Bc. Petra Absolonová, MBA
- Křehký senior
- Psychologické aspekty personalizace radiačních masek v onkologii
- Role fyzioterapeuta v lázeňské péči
- Sestra jako nositel změn: krátká intervence u kuřáků na Interní klinice FN Motol v Praze
- Papíry místo pacienta: Jak administrativa zatěžuje domácí péči
- Nejčastější základní diagnózy u pacientů na domácí umělé plicní ventilaci
- Paretovo pravidlo a nežádoucí události: Skutečně je všechno stejně důležité?
