Florence plus

 • Historie onemocnění tuberkulózou

  Tuberkulóza je onemocnění staré jako lidstvo samo, charakteristické nálezy byly zjištěny již na kostech našeho předchůdce Homo erectaz doby kamenné. Záznamy o onemocnění tuberkulózou můžeme najít už ve starém Sumeru, kde o nich pojednává Chammurapiho zákoník. Ve starověkém Egyptě patří mezi nejvýznamnější díla, na kterých lze dokladovat známky tuberkulózy,hliněnásoška hrnčíře(cca 3. století př. n. l.) vyobrazeného s vykulenýma očimaa trčícími žebry, jež jsou považovány za jednoznačné symptomy tuberkulózy. 

 • Královéhradecké ošetřovatelské dny po pětadvacáté, tentokrát na téma ošetřování pacienta se stomií

  Ve dnech 12.–13. září 2019 proběhly v prostorách výukového centra Lékařské fakulty UK Hradec Králové XXV. královéhradecké ošetřovatelské dny. Tradičně je pořádá Česká asociace sester – region Hradec Králové ve spolupráci s Nadací pro rozvoj v oblasti umělé výživy, metabolismu a gerontologie. Záštitu nad akcí převzala Fakultní nemocnice Hradec Králové, Lékařská fakulta UK v Hradci Králové, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Královéhradecký kraj a město Hradec Králové.

   

 • Jihlavská „zdravka“ dříve a nyní.

  Koncem listopadu oslaví jihlavská zdravotnická škola již 70 let od svého vzniku. Připomeňme si tedy stručně její historii i současnost. 

 • „Čas nezastavíš ani v medicíně“

  5. ročník projektového dne na plzeňské zdrávce se konal 31. 1. 2019 a přinesl téma „Čas nezastavíš ani v medicíně“.

 • Organismus seniora nad 60 let věku musíme považovat za imunitně oslabený, a to i u zdravého člověka

  Léto a s ním spojené prázdniny sice skončily, ale cestovatelům ještě hrana neodzvonila. Čekají je totiž exotické lokality, které jsou během letních veder jen pro otrlé a podzimní teploty je dělají přístupnějšími většímu množství cestovatelů. V rozhovoru s doc. MUDr. Rastislavem Maďarem, Ph.D., MBA, FRCPS,jsme se zaměřili na možná rizika, která na cestovatele, a to nejen ty vyššího věku, číhají.

 • Pracovat a učit se německy na klinice Bavaria Kreischa

  V malé vesničce nedaleko Drážďan nacházejí čeští terapeuti, zdravotní sestry a další zdravotničtí pracovníci svůj nový profesní domov. 

 • Od čarodějnických procesů po psychiatrické léčebny

  Na jednom medicínském kongresu – a vlastně nejen tam – jsem slyšel slovní spojení, „zavřít někoho na psychiatrii“. Je snad psychiatrie vězení? Odkud se vlastně slang z kriminologie dostal do úst psychiatrům a proč si, mj. třeba vlivem Formanova Přeletu nad kukaččím hnízdem, představujeme psychiatrické oddělení jako budovu s mřížemi v oknech obehnanou vysokým plotem? Abychom pochopili, proč tomu tak je, vraťme se v čase o několik století zpátky, do časů kdy moderní věda procházela teprve batolecími roky a rozum zatemňovaly pověry a nevědecká vysvětlení.

 • „Zdravík dárcem krve“ – hromadné darování krve žáků SZŠ a VOŠZ Plzeň

  Krev je vysoce specializovaná tělní tekutina, která přináší tkáním lidského těla kyslík a výživné látky. Naopak odvádí oxid uhličitý a odpadové látky. Lidská krev je tekutina, kterou se zatím nepodařilo plnohodnotně nahradit umělými přípravky, a musí být proto získávána od dobrovolných dárců. Je jípotřeba po úrazech, operacích či při krevních chorobách, pro nemocné po transplantacích a otravách. Dárcem může být podle práva každý člověk od 18 do 65 let v dobrém zdravotním stavu.

 • Spíše než stres ovlivňuje naši imunitu pocit bezmoci

  Zřejmě notoricky známá je Yerkes-Dodsonova křivka lidské výkonnosti a nabuzení, pomocí níž autoři Yerkes a Dodson již před více než stolety zakreslili, že pro optimální lidský výkon je potřeba optimální dávka stresu. Naopak jeho nedostatek vede k nudě a z ní vyplývajícím nešvarům a jeho přemíra zase k únavě, vyčerpání, narušenému zdraví a vyhoření. 

 • Zkušenosti pacientů s „eReSkou“ budou více brány v potaz při výzkumu i léčbě

  Evropská nadace Charcot společně s Mezinárodní federací pro RS a Italskou společností pro RS, během letošního ročníku evropského kongresu o roztroušené skleróze (ECTRIMS 2019), který probíhá od 11. září ve Stockholmu, Švédsko, odstartovaly novou globální iniciativu, jejímž účelem je při výzkumu a zdravotní péči o nemocné s roztroušenou sklerózou (RS) co nejvíce vycházet přímo ze zkušeností pacientů – Patient Reported Outcomes Initiative for MS (PROMS). 

Další