COVID-19
 

Aktuality

 • ZP MV ČR vyhlášena finančně nejzdravější zdravotní pojišťovnou v zemi

  Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) je finančně nejzdravější zdravotní pojišťovnou v zemi pro rok 2020. Vyplynulo to z šetření neziskové organizace Health Care Institute (HCI). Ocenění pro vítěze převzal generální ředitel ZP MV ČR David Kostka v úterý 24. 11. 2020 v Praze.

 • Zavedení jednotných ošetřovatelských postupů

  Ministerstvo zdravotnictví vydalo ve vazbě na ustanovení § 47 odstavce 3 písm. b) zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, a ve spolupráci s Národním centrem ošetřovatelství a nelékařských oborů v Brně, se zástupci poskytovatelů zdravotních služeb, profesních a odborných společností národní ošetřovatelské postupy (dále jen NOP).

 • Očkování proti HPV chrání před rozvojem nádorů – až o 88 %

  To, co lékaři dosud jen předvídali, nyní potvrdila rozsáhlá švédská studie: očkování proti lidským papillomavirům (HPV), které způsobují mimo jiné rakovinu děložního čípku, chrání nejen před infekcí a buněčnými změnami, které mohou toto onemocnění způsobit, ale i před jeho rozvojem.

 • ZP MV ČR zavádí příspěvek pro dárce rekonvalescentní plazmy

  Krevní plazma od dárců, kteří prodělali covid-19, představuje významnou pomoc pro pacienty s těžkým průběhem nemoci. Tato rekonvalescentní plazma chybí a je velice vzácná, proto se Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) rozhodla přispět jejím dárcům až 1 000 Kč na regeneraci. Žádat o příspěvek bude možné do 20. ledna příštího roku.

 • Pacienti trpící migrénou mají první konferenci
  Lidé s migrénou mají svoji historicky první konferenci. Seznámí se na ní s novinkami v léčbě, a to jak od lékařů, tak i z pohledu čínské medicíny. Svoji nemoc mohou jednotlivě probrat s psychoterapeutem, který poradí, jak s migrénou pracovat s pomocí různých technik, včetně relaxace. Osvědčené triky, s nimiž lze zmírnit migrénu, prozradí také masérka a bodyterapeutka. 
 • Roušky pomáhají „plicním“ pacientům – obzvlášť na podzim

  Nižší počet případů akutního zhoršení, které vyžadují okamžitý zásah lékařů a někdy i pobyt v nemocnici, zaznamenali v těchto týdnech čeští pneumologové u svých pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). A to díky nošení roušek. Ty do velké míry zabraňují přenosu různých bakteriálních infekcí. 

 • STOP Dekubitům 19. listopadu 2020
  Evropský poradní panel pro otázky dekubitů (EPUAP) každoročně zaštiťuje světový den Stop dekubitům (STOP PU), který letos připadá na 19. listopad 2020. Tato osvětová akce, do které jsou zapojeny pečující osoby ze zdravotnických zařízení i rodinní příslušníci nemocných ohrožených dekubity, probíhá každoročně třetí listopadový čtvrtek. 
 • Nejlépe mohou astmatici předejít těžkému průběhu nemocí během podzimu tím, že budou mít astma pod kontrolou

  V České republice trpí astmatem minimálně půl milionu lidí. Přibližně 10 tisíc z nich jeho těžkou formou, kterou se nedaří zvládnout ani maximální obvyklou léčbou. Právě tito pacienti patří během současné pandemie koronaviru covid-19 mezi nejohroženější skupiny obyvatel. Klíčové pro ně proto je dostat své onemocnění pod kontrolu.

 • Evropský akční týden: Pouze potlesk nestačí!

  Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR (OSZSP ČR) se připojil k Evropskému akčnímu týdnu a k Evropskému akčnímu dni boje za vyšší platy a mzdy, více zaměstnanců ve veřejných službách a za kvalitní péči pro všechny, který v termínu 27. až 30. října vyhlásila Evropská federace odborových svazů veřejných služeb (EPSU).

 • Nursing Now ČR - žádost koordinátorky kampaně

  Česká republika se v dubnu 2019 připojila k mezinárodní kampani Nursing Now. Přinášíme vám výzvu koordinátorky hnutí, která nyní připravuje přehled všech aktivit realizovaných v rámci Nursing Now v celé ČR.

Další