COVID-19
Florence podporuje  

Aktuality

 • Léčba závislostí stojí VZP ročně víc než miliardu

  Mezi 40 tisíci pacienty je i více než tisícovka dětí, které se, stejně jako dospělí, nejčastěji potýkají se závislostí na alkoholu. Jen vloni bylo s akutní intoxikací alkoholu, ale například i se závažnou duševní poruchou související právě s dlouhodobým užíváním alkoholu, poskytnuta péče víc než sedmi stovkám (728) dětí a mladistvých do 18 let.

   

 • Vláda schválila Národní onkologický plán České republiky 2030

  Vláda na jednání 23. 6. 2022 schválila Národní onkologický plán České republiky 2030 z dílny Ministerstva zdravotnictví. Jedná se o zastřešující dokument, který nastavuje budoucí rámec směřování oboru onkologie jakožto jedné z priorit českého předsednictví. Česká republika se tímto dokumentem zároveň přihlašuje k ambicióznímu Evropskému plánu boje proti rakovině (Europe’s Beating Cancer Plan).

 • Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a náměstek Jakub Dvořáček představili zdravotní priority a akce během českého předsednictví

  Ministerstvo zdravotnictví představilo své priority pro nadcházející půlroční období, kdy bude ČR předsedající zemí Rady Evropské unie. Hlavní důraz bude kladen na problematiku onkologie, dostupnosti léčby vzácných onemocnění, očkování, posílení globální role EU v oblasti zdraví, a vzhledem k probíhajícímu konfliktu také válka na Ukrajině, která má zásadní dopady do všech agend.

   

 • Právě vychází nová Florence 3/2022

  Dnes vychází nové číslo časopisu Florence na téma Hojení ran.

  Přinášíme v něm příspěvek profesora MUDr. Samuela Vokurky, Ph.D. o hojení onkologických ran, ze stejného pracoviště vám představíme vrchní sestru Mgr. Simonu Šípovou, MBA, která hojení ran řeší denně v praxí. Ve Florence naleznete také dvě kazuistiky.

  V časopise samozřejmě naleznete nejen aktuální informace například z Porady náměstkyň a náměstků ošetřovatelské péče a hlavních sester, ale také pokračování v seriálu sester v zahraničí i konferenci pro nelékařské zdravotnické pracovníky.

 • Genomické testování pomůže lékařům při stanovení správného postupu léčby u pacientek s rakovinou prsu

  Pracoviště molekulární patologie MOÚ získalo certifikaci Agendia NV, světového lídra v molekulární diagnostice, pro genomické testování MammaPrint. Test MammaPrint pochází z unikátního výzkumu týmu vědců při Nizozemském onkologickém institutu (NKI) a pacientkám s časným stadiem rakoviny prsu nabízí další možností personalizované medicíny.

   

 • Již brzy vyjde Florence 3/2022

  Příští týden 15. 6. 2022 vychází další číslo Florence.

 • Když dálky volají aneb Na jakou péči mám nárok v zahraničí?

  Na co mám v Evropě nárok s českou kartičkou pojištěnce? Opravdu je veškerá péče zdarma? A co když mne s úrazem odvezou do soukromé nemocnice? Jak je to s pojištěním mimo EU? Na tyto i další otázky je dobré znát před cestou odpověď, aby vás pak na dovolené nic nepřekvapilo.

 • Den bez tabáku, nebo Česko bez tabáku?

  Každý rok se u příležitosti „Dne bez tabáku“ vyhlašovaném Světovou zdravotnickou organizací (WHO) řeší problematika kouření. Ta se v České republice týká okolo 23 % obyvatel, celosvětově pak kouří 1,3 miliardy lidí.

   

 • Nemoc štítné žlázy lékaři většinou zachytí z krve

  Suchá kůže, hrubší hlas, zácpa, zimomřivost, slabost svalů, únava – i takové potíže mohou značit, že má člověk nemocnou štítnou žlázu. Neobvyklé či příliš obecné problémy však lidé často přisuzují úplně něčemu jinému než právě poruše fungování tohoto orgánu.

   

 • Pilotní projekt paliativní péče v nemocnicích přinesl základy pro standardizaci a rozvoj paliativní péče v ČR

  Pětiletý projekt Ministerstva zdravotnictví (MZ ČR), který v dubnu 2022 skončil, prokázal, že nemocniční paliativní péče (NPP) významně zvyšuje kvalitu života pacienta i jeho rodiny a přináší velkou podporu personálu. Díky vytvořeným Standardům otevírá cestu k rozvoji již jasně definované specializované NPP a její dostupnosti v celé republice. Projekt splnil dané cíle – vytvořil základy pro nový samostatný program nemocniční paliativní péče a jeho systémové financování.

Další