Florence podporuje  

Aktuality

  • Kardiologové vytvořili mapu míst, kde pečují o pacienty se selháním srdce – pomůže pacientům najít specialistu

    Kde leží nejbližší ambulance srdečního selhání, si nyní pacienti najdou na mapě, kterou vytvořila Česká kardiologická společnost. Mapa, která pokrývá síť ambulancí srdečního selhání, pomůže především těm, které propustili z nemocnice s diagnózou selhávajícího srdce.

  • Vychází nové číslo časopisu Florence 2/2025

    Již brzy se můžete ve Vašich schránkách těšit na 2. číslo letošního roku.

  • Květen je měsícem melanomu kůže – častěji na něj umírají muži

    Měsíc květen je celosvětově zasvěcen prevenci rakoviny kůže. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR je každoročně nově diagnostikováno kolem 2 600 případů zhoubného melanomu kůže. Přes 400 Čechů na toto onemocnění každý rok umírá. Dermatologové proto doporučují dbát na každoroční prohlídky.

  • Tuk zatěžuje srdce – to nezvládá pumpovat a onemocní

    Nadbytečné kilogramy zatěžují srdce. Každé kilo navíc znamená zvýšenou námahu pro srdeční sval, který musí velké tělo zásobit krví a umožnit jeho fungování. Tuk je rovněž rizikem pro celou řadu dějů, které následně poškozují spolu se srdcem i cévy, ledviny a játra. Pro účinnou prevenci kardiovaskulárních chorob je proto velmi důležité udržovat si přiměřenou váhu.

  • Návštěvy gynekologa zanedbává téměř třetina Češek – na rakovinu děložního čípku zemře 400 žen ročně

    Dostupnost gynekologické péče v Česku patří k nejlepším na světě. V tuzemsku působí kolem 1 400 gynekologů. Přesto kolem 30 procent žen pravidelné prohlídky zanedbává a s přibývajícím věkem jejich procento ještě stoupá.

  • Lidé s hemofilií už mohou žít bez omezení – umožnila to preventivní léčba

    Přibližně tisíc lidí v Česku žije s hemofilií. Vrozená porucha srážlivosti krve jim způsobuje samovolná krvácení, nejčastěji do svalů nebo kloubů. Ještě před 30 lety onemocnění běžně vedlo ke ztrátě pohyblivosti. Dnes už to ale neplatí. Díky současným možnostem léčby dokážou pacienti spontánním krvácením předcházet.

  • Jaro spouští vlnu alergií – dětským pacientům uleví jeskyně

    Rýma, kýchání nebo řezání očí patří mezi nejčastější projevy jarních alergií. Ty trápí asi 25 % české populace včetně dětí, a jejich počet neustále roste. V ordinacích pediatrů se s různými alergiemi objevují čím dál mladší pacienti. Jednou z možností, jak podpořit léčbu a zmírnit příznaky, je pobyt v jeskynním prostředí neboli speleoterapie. O jejích účincích budou lékaři mluvit na VIII. ročníku pediatrické konference Pohybem k životu, která startuje 10. dubna v Blansku.

  • Umělecké terapie pomáhají tisícům lidí, ale chybí jim jasná pravidla

    Umělecké terapie pomáhají stále většímu počtu lidí zvládat duševní obtíže, stres nebo poruchy učení. Jejich účinnost potvrzují vědecké studie i zkušenosti z praxe. V Česku však stále chybí legislativní rámec pro jejich odborné poskytování, který by zajistil bezpečnost klientů i profesní standardy.

  • Vychází nové číslo časopisu Florence 1/2025

    Právě vyšlo 1. číslo roku 2025. Tak jako každý rok, i letos se můžete těšit na odborné články, zajímavé postřehy, novinky nebo reportáže z konferencí z různých oblastí zdravotnictví.

  • Den vzácných onemocnění 2025 – včasná diagnóza může změnit život

    Každý rok si v poslední únorový den připomínáme Den vzácných onemocnění, který upozorňuje na výzvy, s nimiž se na světě potýká více než 300 milionů pacientů i jejich rodin a blízkých. Ačkoliv se každá z těchto vzácných nemocí týká jen malého počtu lidí, dohromady tvoří rozsáhlou skupinu skoro 7 000 diagnóz, zasahujících do životů 30 milionů Evropanů a skoro půl milionu Čechů. 

Další