Florence podporuje  

Aktuality

 • Příčin ženské neplodnosti je celá řada – odhalte je včas!

  Snahy o založení rodiny mohou patřit k těm nejpříjemnějším partnerským záležitostem. Ovšem pokud se to stále nedaří, čas utíká, všetečné dotazy okolí přibývají a měsíc za měsícem je těhotenský test stále negativní, může se z příjemnosti stát stresující záležitost. Co všechno může způsobovat ženskou neplodnost? Jaké jsou její nejčastější příčiny a jak je zachytit včas?

 • Právě vychází nová Florence 1/2024

  Nevynecháme téma obezity ve spojitosti se Světovým dnem obezity 4. března – s PhDr. Ivou Málkovou jsme se na problematiku redukce váhy ve spojení se změnou životního stylu podívali z pohledu psychologie a kognitivně-behaviorální terapie. 
  Rozvíjejícím se trendem je jednodenní chirurgie, o které jsme si povídali s primářem MUDr. Jiřím Dubnem, Ph.D. 

 • Jídlo ve školách či nemocnicích může být zdravé, chutné a zároveň levné.

  České školy, nemocnice či domovy seniorů mohou vařit levně, chutně, zdravě i udržitelně zároveň. Vyžaduje to ale změnit přístup a opustit systém, na který jsou roky zvyklí nejen zřizovatelé či provozovatelé jídelen a kuchyní, ale s nímž počítá i český právní rámec. Ukázal to odborný seminář věnovaný stravování ve veřejných institucích, uspořádaný velkoobchodem makro ČR pod záštitou ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka.

 • Ženy budou mít možnost samoodběrného stěru z děložního čípku pro stanovení rizika rakoviny

  V České republice je rakovina děložního čípku každoročně diagnostikována přibližně u 800 žen a více než 300 žen na tento zhoubný nádor zemře. Onemocnění může postihovat ženy v jakémkoli věku a je téměř vždy způsobeno dlouhodobou infekcí lidskými papilomaviry (HPV). Postižené ženy si obvykle onemocnění dlouho nevšimnou, neboť počáteční stadia nemají specifické příznaky.

 • Pojišťovny nově zaplatí očkování proti HPV dalším „náctiletým“ – účinná zbraň proti zbytečným úmrtím na rakovinu

  Dětský očkovací kalendář se mění. Od 1. ledna 2024 bude očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, od nového roku už je ale uhradí všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 do dovršení 15 let.

 • PF 2024

  Přejeme vám příjemné prožití svátků vánočních a v novém roce pevné zdraví, mnoho štěstí a spokojenosti.

 • Vychází nové číslo časopisu Florence 6/2023

  V posledním čísle roku se věnujeme tématu onkologie, a to především z důvodu vzniku a schválení programu Onkologická sestra. Jeho obsah vám představí Mgr. Darja Hrabánková Nevrátilová, jedna z jeho autorek. Druhým tématem je intenzivní péče. Nejen, že si představíme práci sestry při výkonu HIPEC, ale také se detailněji věnujeme problematické péče o chrup a dutinu ústní u pacientů na intenzivních lůžkách.

 • Lékaři vytáhli do boje s obezitou – pomůže Národní program pro prevenci a léčbu obezity

  Nutriční terapeut v ordinaci praktického lékaře, specializovaná centra pro obézní děti nebo hrazené léčivé přípravky usnadňující hubnutí – to jsou některé návrhy lékařů, které by v budoucnu měly pomoci bojovat s dětskou otylostí.

 • Epidemiologická situace v oblasti covidu-19 a respiračních onemocnění je stabilní, očkování probíhá a počty hospitalizovaných významně nerostou

  Navzdory rostoucím počtům nakažených covidem-19 dlouhodobě významně nerostou počty hospitalizovaných pacientů s těžkým průběhem covidu-19 a situace je zvládána v rámci dostupných kapacit. I nadále probíhá očkování nejen proti covidu-19, ale i proti chřipce s důrazem na rizikové skupiny, zejména klienty a pacienty v sociálních či zdravotnických zařízeních. Situace je srovnatelná i s okolními státy.

 • Záchranáři nacvičovali v noci na neděli zásah u havárie autobusu v tunelu Blanka

  Oheň, kouř a desítky zraněných pacientů po havárii autobusu a osobního vozu v tunelovém komplexu Blanka. S takovým scénářem si museli v noci ze soboty na neděli poradit účastníci letošního největšího cvičení složek integrovaného záchranného systému na území hlavního města.

Další