Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Anděl mezi zdravotníky

Anděl mezi zdravotníky 2024 – Svatopluk Žáček

Datum: 9. 7. 2024

3. Svatopluk Žáček

46 let, Fakultní nemocnice Bulovka, vedoucí nelékařských zdravotnických pracovníků oddělení urgentního příjmu

Dlouhý název zdravotnické funkce Svatopluk Žáček vysvětluje: „Jsem vlastně vrchní sestra na urgentním příjmu.“

Svatopluk Žáček chtěl být vždy zdravotník, už od mala ho lákaly sanitky. S prvními záchranáři se setkal na brigádě jako plavčík na koupališti. Pak vystudoval zdravotní školu a vysokou školu. Splnil se mu sen, když usedl do vrtulníku letecké záchranné služby. Nyní už pracuje jen v nemocnici.

Svatopluk Žáček miluje výzvy. Urgentní příjem na Bulovce je jeho projekt: „Je to moje dítě, které po šesti letech začíná být plně funkční a samostatné.“ Má pod sebou 22 záchranářů a sester.

Urgenty jsou vstupní branou nemocnic, kde se odehraje spousta příběhů. Obor je zajímavý, láká mladé lidi, lékaře, záchranáře a dá se rozvíjet. Svatopluk Žáček souhlasí s tím, že pro laickou veřejnost je urgentní příjem atraktivní pracovní místo, má ale také stinnou stránku. Urgentní příjmy jsou velmi zatížené bezdomoveckou otázkou, intoxikacemi, alkoholismem a nadužíváním, a pacienty, kteří nemají svého praktického lékaře.

Svatopluk Žáček se vzdělává i v oblasti psychohygieny, protože v nemocnici slouží zároveň jako „peer“. Rád chodí do divadla, čte, cestuje. Ve všem, co dělá, má velkou podporu ze strany své rodiny.

Do soutěže Anděl mezi zdravotníky přihlásilo Svatopluka Žáčka vedení nemocnice. „Andělský“ projekt dává Svatoplukovi smysl. „Kdyby soutěž přesvědčila jen několik mladých lidí, aby šli pracovat do zdravotnictví, je to pro mne důležité.“

Nakonec Svatopluk Žáček přiznal, že kdyby někdy odešel ze zdravotnictví, chtěl by se živit cestováním. Nebo by si splnil svůj další sen z dětství, kdy chtěl být kadeřníkem, stejně jako jeho maminka.


 


Foto ze soustředění:

 

 

 

 

 

 
  • tisk
  • předplatit si