Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Názory & Volný čas

Akné či růžovka? Podobné projevy, ale rozdílné příčiny

Datum: 9. 11. 2016
Akné či růžovka? Podobné projevy, ale rozdílné příčiny

Růžovka (rozacea, Rosacea faciei) a akné (Acne vulgaris) mají na jedné straně podobnost klinického obrazu, na straně druhé jednoznačnou rozdílnost v etiopatogeneze (soubor příčin a mechanizmů vedoucích ke vzniku nemoci). Odtud pramení i historický název rozacey: acne rosacea.

Růžovka je chronické zánětlivé neinfekční onemocnění vlasového kanálku s mazovou žlázou s lokalizací na obličeji, především v jeho střední části. Postižení populace se pohybuje mezi 5%- 22%. Celosvětově tímto onemocněním trpí kolem 40 miliónů lidí. Vyskytuje se především u osob keltského fenotypu se světlou pletí. Největší frekvence výskytu je po 50. roce věku. Etiologie onemocnění je multifaktoriální.

„Ačkoliv růžovka patří mezi běžná onemocnění, příčina jejího vzniku stále není plně objasněna. Mezi faktory podporující její vznik patří i genetická predispozice. Patogenetický mechanismus vzniku rozacey se zakládá především na dysregulaci vrozené imunity kůže, poruše kožní bariéry, změnách drobných cévek kůže, mikrobech a volných kyslíkových radikálech. Na vyvolání onemocnění, projevech a průběhu se podílejí i další tzv. spouštěcí faktory, především UV záření, porucha mikrobiálního osídlení kůže, horké nápoje, kořeněná a ostrá jídla, emoce, tělesná aktivita aj. Porucha kožní bariery a narušená rohová vrstva kůže jsou také příčinou zvýšené citlivosti pokožky,“ uvádí Doc. MUDr. Jarmila Rulcová, předsedkyně sekce Akné a obličejových dermatóz ČDS JEP a lékařka dermatovenerologického oddělení FN Brno.

„Vzhledem k tomu, že rozacea je chronické onemocnění, vyžaduje dlouhodobou terapii a trvalou udržovací péči o pleť,“ Součástí jak místní tak celkové léčby jsou také preventivní opatření a používání vhodné dermokosmetiky určené na citlivou a zarůžovělou pokožku včetně fotoprotektivních přípravků. Léčebná kosmetika a ochrana před sluncem mají proto své nezastupitelné místo a jejich správná volba je přínosem pro udržování stavu zlepšení. Součástí terapie je také vyloučení spouštěčů onemocnění, jako je UV záření, porucha mikrobiálního osídlení kůže, horké nápoje, kořeněná a ostrá jídla. Úspěšná léčba spojená se správnou edukací pacienta významně snižuje symptomy úzkosti a deprese a přispívá tak velkou mírou ke zlepšení kvality života,“ vysvětluje docentka Rulcová.

Akné se řadí mezi chronická zánětlivá onemocnění postihující mazovou (sebaceózní) žlázu a její vývod, který ústí do vlasového/chlupového kanálku (folikulu). Akné nepatří mezi infekční onemocnění.

V patogenezi onemocnění hraje hlavní roli nadměrná tvorba mazu, retence rohoviny ve vývodech mazových žláz s následným osídlením mikrobů a tvorba zánětlivých mediátorů ve vývodech mazových žláz a okolní tkáni. Zvýšená a zrychlená produkce zrohovatělých buněk ve folikulech a vývodech mazových žláz způsobuje ucpávání vývodů mazových žláz a vede ke vzniku uhříků, tzv. komedonů. Bakteriální flóra folikulů, především nepřímé působení anaerobního mikroba Propionibacterium acnes, sehrává důležitou roli v rozvoji zánětlivých projevů. Mechanizmus působení tohoto mikroba spočívá v produkci biologicky aktivních látek přispívajících ke vzniku zánětu. Postupně dochází k prasknutí stěny folikulu. Následkem je vznik pupínků, neštoviček, zánětlivých uzlů, abscesů a cyst.

Akné, stejně jako růžovka, má charakteristické rysy chronického onemocnění:obraz recidiv či opakovaných zhoršení, prolongovaný (prodloužený) průběh, projevy akutního vzplanutí i pomalého začátku, psychologický a sociální dopad.

K léčbě akné Doc. MUDr. Jarmila Rulcová, CSc. Doporučuje: „Kromě zevní a celkové terapie akné jsou k dispozici ještě další postupy, které buď vhodným způsobem doplňují základní terapii, anebo se využívají k léčbě výsledných stavů. Mezi tyto možnosti individuálně doplňující léčbu akné patří především: lékařská kosmetika, terapie pomocí laserů, chirurgické metody, kryoterapie, životospráva, psychoterapie. Je nutné zdůraznit, že i ta nejoptimálněji volená terapie akné je ve většině případů dlouhodobá. Není otázkou několika týdnů, ale dle charakteru onemocnění se může promítat i do měsíců až roků. V těchto časových dimenzích se však častokrát již jedná o terapii udržovací, zabraňující novým vzplanutím onemocnění a vedoucí ke zlepšování kvality pleti.“

Více informací na www.cervenacervene.cz

tz

 

Ilustrační foto, zdroj: Forever young

 
  • tisk
  • předplatit si