Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Názory & Volný čas

Masáž nohou, která dodá energii a vitalitu celému tělu – reflexní terapie

Datum: 19. 2. 2024
Masáž nohou, která dodá energii a vitalitu celému tělu – reflexní terapie

Když potřebujete „dobít baterky“, zbavit bolesti, stresu nebo zlepšit imunitu, sundejte boty a choďte bosí! Dopřejete si tak přirozenou reflexní terapii plosek nohou, která zahání únavu a působí na zdraví vnitřních orgánů.

Podle reflexologie mají všechny orgány nebo části těla svoje reflexní místo (reflexní plošku) na chodidlech. Správná masáž nohou tak člověka dokáže zregenerovat doslova „od hlavy až k patě“. „Reflexní terapie (reflexologie) je více než tisíc let stará asijská masáž, která se považuje za jednu z nejúčinnějších metod alternativní medicíny a samoléčby. Je založená na holistických principech a na předpokladu, že na koncích těla (chodidlech, rukou, uších) se nacházejí nervová zakončení, která mají vztah k vnitřním orgánům a dalším místům v těle. Tlakem nebo hlazením těchto reflexních bodů na plosce, prstech, nártech a v okolí kotníků můžeme ovlivňovat každou část lidského organismu – odstranit energetickou nerovnováhu v orgánu nebo, je-li v těle akutní zánět, případně pokud orgán nefunguje tak, jak by měl, můžeme ulevit od bolesti či nastavit správnou funkci organismu a podpořit metabolismus,“ uvedla hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Hlavním cílem reflexní terapie je celkové obnovení energie v těle. Stimulace reflexních bodů má zároveň příznivé účinky na psychiku, činnost metabolismu i zažívání. „Vhodným působením na reflexní plošky můžeme vyřešit široké spektrum zdravotních těžkostí. A to od problémů na úrovni pohybového ústrojí (bolesti kloubů a páteře, blokády páteře, migrény a podobně) přes poruchy činnosti jednotlivých orgánů v dýchací, srdečně cévní, trávicí, močové a pohlavní oblasti až po disharmonii v oblasti psychické a emoční. Pravidelné reflexní masáže nohou také aktivizují imunitní systém a přímo tím podporují vlastní obranyschopnost a samouzdravování, které je lidskému tělu přirozené,“ vyjmenovala fyzioterapeutka.

Masáž se obvykle zaměřuje na plosky a nárty obou nohou, kde je jako reflexním zrcadlem zobrazeno celé tělo se všemi svými orgány. Provádí se na sucho. „Pokud některý orgán nefunguje tak, jak by měl, ucítíte při stlačení odpovídajícího reflexního bodu nepříjemný tlak, nebo dokonce bolest. Postižené místo je nutné rozmasírovat. Bolest se bude postupně zmenšovat a časem zmizí úplně. Kvalitní reflexní terapii umí poskytnout jen odborně vyškolený terapeut. V mnohých situacích si však může do velké míry pomoct každý sám díky automasáži. Pokud jde o náhlý bolestivý stav, určenou plošku hladíme. Terapeut využívá k masáži převážně palce, každý bod se stiskne patnáct- až dvacetkrát a v tlaku vydrží okolo dvou vteřin,“ popsala Iva Bílková.

Zkušený terapeut odhalí případný problém vnitřního orgánu v reflexních změnách i na povrchu těla. Kromě bodů zvýšené citlivosti a bolestivosti bývá zřetelným signálem jiné prokrvení kůže. „Na reflexních zónách se dá provést velmi přesná diagnostika stavu jednotlivých orgánů, a to podle charakteru změn na kůži a v podkoží a podle bolestivosti v oblasti reflexních plošek. Plošky orgánů, které jsou narušené, reagují při masáži bolestivě a míra bolestivosti udává míru narušení orgánu,“ přiblížila Iva Bílková.

Odborná masáž nohou je vhodná pro všechny lidi bez rozdílu věku či zdravotních problémů, jako hluboké uvolnění svalů, odstranění stresu, při detoxikaci organismu nebo jako podpůrná metoda v léčebné rehabilitaci. Těhotným ženám přináší úlevu od nepříjemných příznaků „jiného stavu“, u nich je však dobré se některým reflexním bodům vyhnout. „U těhotných žen se nedoporučuje masáž v oblasti zevního a vnitřního kotníku, kde jsou zóny pro pohlavní orgány a dělohu. Při odborné manipulaci je možné docílit podpory stahování dělohy, což by mohla být role tatínka u porodu. Reflexní terapie napomáhá ke zlepšení metabolismu, zažívání, činnosti zatížených vnitřních orgánů, odstraňuje některé blokády páteře a eliminuje únavu. Masáž nohou působí i na miminko, které má tendenci se v bříšku začít pohybovat, čímž dochází k dalšímu kontaktu maminky a miminka,“ poukázala Iva Bílková.

Jak si ale pomoci sám? Nejpřirozenější reflexní terapií zůstává chůze na boso. Chodidlo není deformováno obuví a je adekvátně stimulováno nerovnostmi terénu. „Bolestivá citlivost chodidel na každý kamínek se postupně ztratí. Není to dané ani tak tím, že si noha ‚zvykne‘, jako tím, že masáží bolavých reflexních plošek harmonizujeme činnost jednotlivých orgánů. A plošky zdravých orgánů nejsou bolestivé. K tomuto účelu jsou v parcích výborné tzv. bosonohé chodníky, které si z různých materiálů můžeme vytvořit i doma. Ve sportovních nebo zdravotnických potřebách lze také zakoupit obdobu ‚gumového koberečku s výstupky‘, který může báječně masírovat reflexní zóny chodidel například v kuchyni při vaření nebo v koupelně u umyvadla při čištění zubů,“ dodala fyzioterapeutka.

 


TZ, foto free (pixabay.com)


FYZIOklinika, www.FYZIOklinika.cz

Je nestátní zdravotnické zařízení zaměřené na prevenci a léčbu bolestivých stavů pohybového aparátu. FYZIOklinika do české praxe uvedla nový koncept služeb FYZIOterapie All-Inclusive a FOKUS All-Inclusive – kombinaci dostupných metod, od ultrazvukové diagnostiky přes manuální fyzioterapii po využití radiálních nebo fokusovaných rázových vln, v rámci jedné komplexní návštěvy klienta, a koncept masáží FYZIOpress, který kombinuje hloubkové tlakové masáže, protahovací prvky a techniky inspirované fyzioterapií. Označení „fyzioklinika" je registrovanou ochrannou známkou společnosti FYZIOklinika s. r. o.

V oblasti fyzikální terapie je FYZIOklinika největším centrem pro léčbu rázovou vlnou v ČR a řadí se mezi největší pracoviště na světě. Aplikace této inovativní technologie zvyšuje efekt manuální fyzioterapie – je užitečným doplňkem při léčbě bolesti v léčebných programech a v případě planární rázové vlny dokonce umožňuje výrazné urychlení hojení ran. FYZIOklinika získala prestižní ocenění Firma roku 2017 v regionu Praha a umístila se na druhém místě v celostátní soutěži Ordinace roku 2017 v kategorii Rehabilitační ordinace. Klinika pomohla v pražském centru od bolesti již více než 30 tisícům klientů. Spravuje největší databázi videonávodů na FYZIOcvičení v ČR, kterou neustále rozšiřuje a zveřejňuje na svém webu. V dubnu 2018 složila vedoucí fyzioterapeutka FYZIOkliniky Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, mezinárodní zkoušku na McKenzie Institute International a získala tak jako jedna z mála Čechů tuto akreditaci.

 
  • tisk
  • předplatit si