Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Názory & Volný čas

Unikátní poradna zvýší šanci na početí dítěte v budoucnu – mladým lidem nabídne informace o reprodukčním zdraví

Datum: 13. 7. 2023
Unikátní poradna zvýší šanci na početí dítěte v budoucnu – mladým lidem nabídne informace o reprodukčním zdraví

Poradnu pro mladé lidi, kteří chtějí v budoucnu založit rodinu a potřebují vědět, jak jsou na tom s plodností, otevírá letos v červenci největší tuzemská klinika reprodukční medicíny Reprofit. Cílí na ty, kterým ještě nebylo 30 let. Zdarma nabídne informace nejen o tom, kdy a jak je ideální počít, ale také řadu vyšetření, jež příchozím napoví, jak jsou na tom s plodností právě oni.

„Z praxe víme, že většina párů spoléhá na umělé oplodnění (IVF) jako na jistou metodu, která jim pomůže, pokud u nich k otěhotnění nedojde spontánně. To ale bohužel nemusí být pravda. Výsledky IVF jsou závislé na kvalitě vajíček a spermií, která s přibývajícím věkem klesá. Jestliže se tedy ženy snaží otěhotnět po pětatřicítce, může to být problém,“ vysvětluje MUDr. Martina Novotná, specialistka na umělé oplodnění z kliniky Reprofit. Jak dále uvádí, málokterá žena si dnes uvědomuje, že „odkládané“ rodičovství nemusí vždy proběhnout hladce.

„Průměrný věk pacientů při první návštěvě stále roste a už přesahuje 37 let. Optimální čas pro založení rodiny se přitom z biologického hlediska pohybuje kolem 25 let věku, poté s každým rokem šance klesá. Pravděpodobnost, že zdravá žena ve 35 letech přirozeně otěhotní v jednom měsíci, se pohybuje pouze pod 10 procenty,“ popisuje vědecký sekretář Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické sekce ČLS JEP MUDr. Pavel Otevřel.

Nově zavedená poradna má pomoci zvýšit informovanost o reprodukčním zdraví. Záměrně cílí na ženy a muže, jimž ještě nebylo třicet. „Dlouhodobě cítíme, že v této oblasti existuje velká mezera ve vzdělání našich potenciálních pacientů. Proto jsme se rozhodli poradnu založit a mimo jiné nabídnout příchozím dostupné informace o tom, co všechno má vliv na početí a kdy je nejlepší čas pro založení rodiny,“ dodává MUDr. Novotná. Kromě věku, který plodnost ovlivňuje nejvíce, hrají důležitou roli i další faktory – přítomnost chronických nemocí typu cukrovka, ale také vysoký krevní tlak, obezita nebo například výskyt srdečně-cévních, onkologických či geneticky podmíněných onemocnění v rodině. Komplikací může být i banální zánět slepého střeva nebo předchozí komplikovaný porod. „V poradně proto s páry podrobně rozebereme jejich osobní a rodinnou anamnézu a provedeme základní ultrazvukové vyšetření, rozbor krve nebo vyšetření spermiogramu. Tuto problematiku vnímáme jako extrémně důležitou, a tak nechceme přístup k poradenství ničím limitovat – konzultace proto budou zdarma, na naše náklady. Při podezření na nějaký závažnější problém doporučíme pacientům prohlídku na příslušném zdravotnickém pracovišti,“ doplňuje MUDr. Novotná. V případě podezření na rodinnou zátěž může pomoci speciální genetika zaměřená na fertilitu. U mužů mohou být důležitá také urologická vyšetření.

Na základě těchto informací specialisté zjistí, jestli jsou na tom dané páry stejně jako většina jejich vrstevníků, nebo se nachází v situaci, kterou by měli začít řešit co nejrychleji. „V takovém případě by se měly buď snažit co nejdříve otěhotnět, nebo si nechat zmrazit vajíčka a spermie pro pozdější využití,“ říká MUDr. Novotná. Ke konzultaci ochrany reprodukčního zdraví je možné se objednat prostřednictvím kontaktního formuláře: https://www.reprofit.cz/kontakty/kontaktni-informace/.

TZ

 
  • tisk
  • předplatit si