COVID-19
 
Zpět na detail čísla

Číslo 12 / 2016

Těhotenství. Porod. Miminko. Jak si kdo ustele…

Datum: 12. 12. 2016
Autor: Kateřina Jansová

Těhotenství, porodní i poporodní péče je téma často diskutované z mnoha úhlů pohledu. Pojďme se zaměřit na nemocniční lůžka, která maminky i jejich děti v tomto období provázejí. Není postel jako postel. Dnešní moderní výrobci těchto lůžek se soustředí na maximální pohodlí jak pacientů, tak ošetřujícího či obsluhujícího personálu.

1. Gynekologická ordinace

Jen během těhotenství se nastávající maminka vyskytne na gynekologickém křesle zhruba desetkrát. V rámci prevence jde u každé ženy o desítky dalších návštěv. Špičková gynekologická křesla kladou důraz na přátelské prostředí pro lékaře i pacientky, především pak na ergonomii a efektivitu gynekologického vyšetření.

Pohodlí pacientky vylepší nastavitelná extra nízká nástupní výška křesla i možnost nastavení do vyšetřovacích poloh (gynekologické a ultrazvukové vyšetření). Rychlé nastavení křesla do zmíněných poloh šetří čas lékaři, zkracuje dobu vyšetření a snižuje nároky na místo v ordinaci (někde až o 40 %).

U těch nejlepších křesel je samozřejmostí jejich snadná hygiena, která je zaručena kvalitními materiály, bezešvým polstrováním, odnímatelným polstrováním, užitím kompaktních a uzavřených ploch či možností vyhřívání jak sedacího dílu, tak gynekologických zrcadel pro vyšší komfort pacientky. Eliminace střižných míst zase zvyšuje bezpečí doktora při práci a pacientky při vyšetření.
(Více viz www.gracie.eu.)

Špičková gynekologická křesla kladou důraz na přátelské prostředí pro lékaře i pacientky, především pak na ergonomii a efektivitu gynekologického vyšetření

 

2. Porodní sál

Přirozený, nebo alternativní porod? V nemocnici, nebo v malém zdravotnickém zařízení? Dnešní doba více než dříve vyžaduje reagovat na individuální potřeby rodiček. Výrobci porodnických postelí proto při výrobě svých produktů refl ektují požadavky nastávajících maminek na komfort a pohodlí, ale neopomíjejí ani profesionální potřeby porodního týmu. Důraz přitom kladou i na estetický a funkční design celého výrobku

Ty nejlepší porodní postele nabízejí celou řadu inovativních řešení včetně fl exibility v nastavení postele. Rodička by měla mít možnost svobodně si vybrat tu nejoptimálnější porodní polohu, připravit si svůj tzv. individuální porodní plán, nechat věcem volný průběh, a pokud to situace vyloženě nepřikazuje, preferovat přirozený porod oproti porodu císařským řezem na operačním sále.

Vysoký nadstandard představují inovativní řešení se zapojením masážního segmentu. Tato řešení zmírňují rodičce bolesti a přispívají ke zvýšení pohodlí a klidu před samotným porodem. Podobně tak plynulé nastavení lordózní opěry vyhoví potřebám rodičky v první době porodní.

Díky široké ložné ploše moderních lůžek získává rodička pocit bezpečí a pohodlí. Bezprostředně po porodu může také zůstat se svým miminkem i partnerem v neustálém kontaktu.

Moderní výrobci myslí i na personál, pro nějž způsob, jakým jsou lůžka konstruována, znamená jednoduchou obsluhu, rychlou manipulaci a snadnou údržbu.
(Více viz www.ave2.eu.)

 

3. Kam s miminkem

Miminko je na světě. Nastávají nejšťastnější i nejobávanější chvíle života současně. Nejedna maminka se setkala s převážením svého novorozeného miminka po porodnici v nákupním košíku. Dnes již naštěstí existují elegantnější, pohodlnější a především bezpečnější řešení.

Speciální novorozenecké postýlky dnes poskytují miminku 100% bezpečný prostor a profesionální péči jak v nemocničním, tak i v domácím prostředí. Postýlky jsou velmi stabilní, nehrozí tedy nežádoucí pohyb ani překlopení postýlky a pád miminka. Vanička je šitá na míru novorozencům, kteří se v menším prostoru cítí bezpečněji.

Nespornou výhodou je i snadné polohování této postýlky. Poskytuje bezpečné ležení i pro miminka, která ublinkávají po jídle nebo mají zhoršenou průchodnost dýchacích cest při onemocnění. Díky kolečkům, která lze zabrzdit a která umějí překonat i malé překážky, lze navíc postýlky elegantně přesouvat z místa na místo.
(Více viz http://www.prvnipostylka.cz/cs/.)

Speciální novorozenecké postýlky dnes poskytují miminku 100% bezpečný prostor a profesionální péči jak v nemocničním, tak i v domácím prostředí
fota: Linet

 

Kateřina Jansová, clinical coach Linet

 
  • tisk
  • předplatit si