Zpět na přehled aktualit

Florence plus

Můžu slušně žít, cestovat, a ještě i ušetřit

Datum: 8. 3. 2019
Můžu slušně žít, cestovat, a ještě i ušetřit

Vítek Svoboda pracoval ve FN Brno-Bohunice na jednotce KARIM. Jeho snem byla práce v západních zemích, ale kroky ho nakonec zavedly do Saúdské Arábie, kde od dubna 2018 pracuje na jednotce intenzivní péče.

Co vás motivovalo k rozhodnutí jít pracovat do zahraničí? Byla Saúdská Arábie vaše první volba?

Motivací bylo víc. Největším tahákem byla výše platu, za který si můžu slušně žít, několikrát ročně cestovat,a ještě ušetřit. Lákal mě ale i profesní a osobnostní rozvoj, zlepšení jazykových dovedností, rozšíření obzorů a i určitá dávka dobrodružství. Saúdská Arábie první volbou nebyla, vždy jsem chtěl spíše směrem na západ. Ale znal jsem několik lidí, kteří v Saúdské Arábii pracovali. Život tam a v západních státech se nedá srovnávat.

V Saúdské Arábii pracujete na oddělení intenzivní péče, můžete jej stručně popsat? 

Pracuji na jednotce intenzivní péče, která je takzvaná „general“,a setkávám se tak s různými diagnózami –polytraumaty, sepsemi, pacienty po zástavě, onkologickýmipacienty, pacienty s akutními exacerbacemi CHOPN, se status asthmaticus, kraniotraumaty, pacienty s renálníinsuficiencí vyžadující některou z forem náhrady ledvin a podobně.Poměr sestra – pacient je většinou jedna ku jedné a rozdílné je v porovnání s Českem třeba i to, že máme k dispozici mnohem více přístrojů, které není problém nahradit v případě poruchy.

Jaký je podle vás v Saúdské Arábii vztah mezi sestrou a lékařem?

Myslím, že vzájemná důvěra a respekt mezi sestrou a lékařem jsou na jednotce intenzivní péče obecně lepší než na standardním oddělení. A v Saúdské Arábii je to ještě lepší. Je to tím, že lékař nebývá na oddělení fyzicky přítomen,a pokud nastane problém, řeší ho takzvaná „charge nurse“, která má celé oddělení na starost. Ta může rozhodnout o neplánovaném odběru krve na rozbor, zhotovení RTG hrudníku,a dokonce i dovolit podat určitá léčiva. Proto lékaři musejí spoléhat na dobré znalosti a úsudek sester.

Jak vypadal proces vašeho zaškolení po nástupu do saúdské nemocnice?

Nové pro mě bylo to, že jsem první tři týdny vůbec nepřišel do styku s pacienty. Byla to smršť přednášek, cvičení, seminářů, kurzů, vyřizování bankovního účtu, žádánío místní občanský průkaz a spoustu dalšího. První týden na pracovišti strávíte s takzvanou „clinical resource nurse“, která vám ukáže chod oddělení včetně standardů péče a přístrojového vybavení. Poté je vám přidělen preceptor, se kterým absolvujete patnáct dvanáctihodinových služeb. Následuje závěrečné praktické hodnocení,a pokud je všechno v pořádku, můžete pak už pracovat sami za sebe.

Jaké možnosti vzdělávání vám nabízí saúdská nemocnice? Kdo kurzy platí?

Možností je spoustu, povinných i volitelných. Vyberete si kurz, který vám vyhovuje, zajímá vás či se přímo týká vaší odbornosti,a zároveň získáváte kredity nutné k prodloužení licence všeobecné sestry v Saúdské Arábii. Volitelné kurzy si ovšem platíte sami.

Hradí vám nemocnice ubytování? Jak vypadá?

S pracovní smlouvou získáváte i bezplatné ubytování v takzvaném „compoudu“. Jedná seo uzavřené vilové komplexy určené pro cizince. Každý má svůj pokoj, většinou i koupelnu a toaletu. Obývací pokoj, kuchyň a jídelnu sdílíte s ostatními ve vile. Součástí komplexu jsou hřiště, bazény, ale i sauny a vířivky, restaurace, prodejnypotravin, kosmetický salon a jiné.

Vnímáte proces získání práce v Saúdské Arábii jako složitý? Pomáhala vám při zařizování nějaká agentura?

Pomáhala mi agentura G5 Plus, protože bez agentury je téměř nemožné práci v Saúdské Arábii získat. Agenturu jsem kontaktoval v červnu 2017 a odletěl jsem v dubnu 2018. Celý proces je byrokraticky náročný –musíte shromáždit veškeré dokumenty a notářsky je potvrdit. Agentura se potom postará o překlad, superlegalizaci a potvrzení pravosti. Následně skrze nioslovíte potenciální zaměstnavatele. Absolvoval jsem pohovor přes Skype. A po obdržení pracovní nabídky se rozjíždí další byrokratické kolečko.

Jak trávíte volný čas? Které další země jste navštívil?

Trávení volného času je celkem omezené. Máme možnost sportovního vyžití v „compoundu“, ale pokud nejste sportovní typ, moc vám to nepomůže. Já si občas zahraju volejbal, v létě jsme s přáteli u bazénu. Nejlepší je možnost cestování, i když jsem byl zatím jenom v Bahrajnu a Abú Dhabí. Chystám se ale na dovolenou do Asie – do Singapuru, Kuala Lumpura na Filipíny.

Jak dlouho plánujete zůstat v Saúdské Arábii? A co se chystáte dělat pak?

Mým plánem je našetřit dost peněz, abych rodičům mohl zaplatit rekonstrukci bytu, vydělat si alespoň na část vlastního bytu v Česku a na cestování. A potom? Záleží na podmínkách a osobních pohnutkách. Určitě se nebráním dalším obohacujícím zkušenostem. 

 
  • tisk
  • předplatit si