COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Cílem kampaně #studujzdravku je přilákat tisíce náctiletých

Datum: 11. 6. 2019
Cílem kampaně #studujzdravku je přilákat tisíce náctiletých

Motivační spoty se známými osobnostmi na sociálních sítích, medailonky nemocnic i zdravotnických škol, roadshow po republice i teasery v 26 českých kinech. Kampaň Studuj zdrávku právě odstartovala, vrcholit bude v únoru příštího roku

Ministerstvo zdravotnictví společně s Unií zaměstnavatelských svazů (UZS) před pár dny spustilo ambiciózní kampaň. Jejím cílem je motivovat tisíce čtrnáctiletých a patnáctiletých školáků, aby se ucházely o studium na středních zdravotnických školách, později případně na vysokých a vyšších odborných školách určených pro sestry i další zdravotníky.

„Nelékařský personál hraje ve zdravotnictví absolutně klíčovou roli. Proto jsme se rozhodli spojit síly se zaměstnavateli a rozjet kampaň, která do nelékařských oborů přiláká nové lidi. Současně chceme těmto profesím vrátit ztracenou prestiž, kterou si neoddiskutovatelně zaslouží,“ konstatoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Kampaň propaguje profese všeobecné sestry, zdravotnického záchranáře a farmaceutického asistenta. Jak zdůrazňuje prezident UZS Jiří Horecký, jde o velmi stabilní a dnes již dobře ohodnocenou práci, v níž je nulová nezaměstnanost.

Nedostatek zdravotních sester, zejména v akutní lůžkové péči, patří mezi dlouhodobé problémy českého zdravotnictví. Podle analýzy dat Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP) z roku 2017 v nemocnicích chybí více než 2000 zaměstnanců. Toto číslo je přitom více než trojnásobné ve srovnání s rokem 2010. Problémem je i regionální nevyváženost, zatímco například v Olomouckém kraji či na Vysočině sestry v akutní péči nechybí, v Praze je podstav téměř o 650 zaměstnanců.

Platy i mzdy pro nelékařské pracovníky v posledních letech opakovaně rostou, naposledy letos v lednu, kdy pojišťovny navýšily poskytovatelům péče úhrady o 5 % oproti loňskému roku, což bylo možné dle uvážení použít i na růst platů a mezd. Ministerstvo zároveň tento rok přidalo pracovníkům ve směnném provozu, zdravotním sestrám 5000 korun měsíčně, nižšímu zdravotnímu personálu 2000 korun. Konečně zdravotníkům rovněž rostly platové tarify, a to o 2 – 7 %. Podle nedávné analýzy ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislava Duška je však problém v tom, že významnou složku odměn tvoří příplatky za přesčasy. Což odrazuje zejména mladší ženy a matky.

Podle informací Jiřího Horeckého bude kampaň stát něco přes milion korun, nízká částka je dána tím, že řadu aktivit si její organizátoři odpracují svépomocí. Podrobnosti ke kampani lze nalézt na stránkách ministerstva zdravotnictví, anebo také zde.

 
  • tisk
  • předplatit si