COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Dejme Dominice šanci zase chodit a dýchat bez přístroje

Datum: 3. 9. 2020
Dejme Dominice šanci zase chodit a dýchat bez přístroje

„Kdyby šly některé okamžiky vrátit, udělám to. Kdybych mohla své zdraví vyměnit za zdraví své dcery, neváhám ani minutu. Ale nejde to,“ začíná maminka osmileté Dominiky vyprávět příběh své dcery. Příběh, který naší radakci zprostředkoval projekt Patron dětí. Ten se snaží pro Dominiku vybrat peníze potřebné pro její rehabilitaci. A pomoci můžete i vy.

Osudným dnem, který všechno změnil, byl pro Dominiku a její rodinu 17. březen 2018. Tehdy došlo k autonehodě, při níž sportovně založená holčička, která ráda běhala a milovala školu, utrpěla velmi vážná zranění.
 
Boj o její život lékaři v královéhradecké nemocnici sice vyhráli, avšak v důsledku otoku míchy přestala hýbat končetinami. A nejen to, otok rovněž nedovoluje bránici správně podporovat dýchání. Dominika je tak už druhým rokem připojena k umělé plicní ventilaci.
 
„Ihned jsem opustila zaměstnání, abych se dceři mohla plně věnovat. Mozek naštěstí poškozený nemá. Je chytrá, hodně si povídáme. Obdivuji její statečnost a trpělivost,“ říká maminka. Rodina jezdí s dcerou do Prahy do neurorehabilitační kliniky Axon. Zdejší specialisté jí dávají velké šance, že se Dominika bude jednou moci vrátit k normálnímu životu. Bohužel rodině chybí finanční prostředky. Je závislá na platu otce, který pracuje jako kuchař. V době koronavirové pandemie navíc dočasně o svůj příjem přišel.
 
„Ceny rehabilitací jsou v tuto chvíli nad naše síly. Přitom s Dominikou běžíme závod i o čas,“ říká maminka. Cena jedné intenzivní neurorehabilitace, kterou teď Dominika akutně potřebuje, vychází na 69 000 Kč. Navíc by se měly opakovat, ale pojišťovna je hradí jen zčásti. 
 
 
Rodinu podpořila lékařka Jarmila Zipserová. S Dominikou se seznámila během její léčby a stala se i její patronkou. Společně s maminkou se obrátily o pomoc na Patrona dětí, kde svým příspěvkem můžete pomoci i vy. Celých 100 procent vybrané částky bude věnováno na zajištění neurorehabilitací pro Dominiku. „Neumím vyjádřit své pocity vděku, pokud nám aspoň trochu pomůžete,“ uzavřela těžký Dominičin příběh maminka. „Nepřeji si už vůbec nic, jen aby se naše holčička mohla postavit na nohy a svobodně se nadechla bez přístroje.“
 

O Patronovi dětí

- Patron dětí je online charitativní projekt založený Nadací Sirius, který pomáhá rodinám s nezletilými dětmi se zdravotním a sociálním znevýhodněním. Od svého vzniku v roce 2017 podpořil více než 3 200 dětských příběhů, na které se složilo přes 20 200 lidí částkou převyšující 38 miliónu Kč. Tato čísla se každý den zvyšují. Najdete je stejně jako důkazy ve formě splněných příběhů na https://patrondeti.cz/dukazy. 
 
- Zásadní úlohu má oddělení risku, které žádosti velmi důkladně a pečlivě prověřuje.  Dárci si tak mohou být jisti, že jejich dary pomáhají jen tam, kde je to opravdu potřeba.  Prověřováni jsou nejen žadatelé a Patroni, ale i samotní dodavatelé darů. Příběhy dětí, které potřebují pomoc, jsou v Patronovi dětí schvalovány a zveřejňovány každý den. 
 
- Jakmile je vypsaná cílová částka naplněna, pořídí za ni Patron dětí věcný dar nebo službu, na kterou se dárci malými (třeba i pouhou stokorunou) i většími částkami skládali. Rodina tedy nezískává peníze, ale dar, o který požádala. Na pomoc konkrétnímu dítěti jde přitom 100 procent vybraných prostředků. Provoz projektu je plně hrazen Nadací Sirius.
 
 
  • tisk
  • předplatit si