

Aktuality
Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion [1], mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou následovat další čtyři centra v Čechách i na Moravě.
Setkání mají za cíl zlepšit povědomí o specializované péči a propojit pacienty s odborníky, kteří jim dokážou pomoci. Individuální konzultace budou k dispozici bez předchozího objednání, nebude třeba ani doporučení neurologa, bez kterého se lidé do centra běžně nedostanou. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help.
První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. O dva týdny později bude 14. června následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Detaily k akci na www.omigrene.cz.
Konzultace bez předchozího objednání a žádanky
Součástí Dnů otevřených center je i možnosti individuální konzultace. Jak mohou odborníci ze specializovaných center pomoci lidem s migrénou, vysvětluje neurolog z Městské polikliniky v Praze MUDr. David Doležil, Ph.D., MBA: „V centrech máme bohaté zkušenosti s komplikovanými případy a často tu řešíme migrény, které by se ještě nedávno zdály neléčitelné. Právě proto bych akci doporučil všem, kdo se chtějí o posunu v dostupné péči dozvědět více. Kromě specializovaného centra nabídne další podporu i pacientská organizace a kariérová poradkyně. Cílem je vytvořit přátelské setkání pro všechny, které migréna trápí, a pomoci jim najít řešení.“
Přínos akce potvrzuje i účastnice loňského ročníku Marie: „Na akci bylo s návštěvníky skvěle zacházeno. Vše bylo perfektně vysvětleno a lidé mohli využít také konzultaci se specialistou. Měli tak možnost probrat své obtíže s lékařem v soukromí a zeptat se na cokoliv, co je v souvislosti s migrénou zajímá.“
Městská poliklinika v Praze otevře své dveře 1. 6. 2023 v 15:00
První Den otevřeného centra proběhne letos 1. června v Městské poliklinice Praha (Spálená 12, Praha 1). Akce odstartuje v 15:00 představením lékařů, kteří vysvětlí, jak funguje péče ve specializovaném centru a jaká léčba je nyní dostupná. Pokračovat bude seznámením s aktivitami pacientské organizace Migréna-help a tipy kariérové poradkyně, jak na migrénu v práci. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici individuální konzultace s odborníky přímo na místě. Detailní program najdete na www.omigrene.cz.
Možnost popovídat si s lidmi, které trápí stejné obtíže, ocenila při loňském ročníku akce i Marie: „Konečný kruh sdílení byl opravdu velmi přínosný. Nejen to, jak lidem pomáhá otevřít se a sdílet jejich problémy s ostatními, ale také moment, kdy zjistíte, že v tom nejste sami. Přesně v tu chvíli se vám hned uleví. Lidé se tam navíc dozvědí další informace o migréně a můžou si navzájem poradit.“
Správná léčba může změnit život
V České republice je pacientům k dispozici rozsáhlý systém specializované péče, který nabízí odbornou pomoc a nejmodernější terapii. „Lidé s migrénou mohou mít pocit, že už vyzkoušeli všechno. O specializovaných centrech ale nemusí vědět. Po celé České republice je jich už třicet a věnujeme se tam především vážnějším případům migrén, které se nedaří vyřešit v běžné péči,“ vysvětluje neurolog Doležil. Více informací o akci na www.omigrene.cz. Přijďte na Dny otevřených center pro léčbu migrény a vstupte do světa, kde migréna nevládne.
TZ
Migréna
Migréna je závažné neurologické onemocnění, kterým trpí přibližně každý desátý [2]. Dokáže sebrat až jeden pracovní měsíc ročně [3,4]. Pulzující bolest hlavy doprovází série dalších příznaků, které mohou pacienta zcela paralyzovat a vyřadit z běžného života. Nejčastěji se jedná o nevolnost, citlivost na světlo a zvuky, komplexní únavu a zvracení [5]. Je zásadní, aby lidé s migrénou byli v péči odborníka, který dokáže migrénu správně diagnostikovat a nabídnout jim nejvhodnější léčbu. K dispozici je dnes již cílená akutní i preventivní léčba [6].
Seznam zdrojů:
1. Czech Headache Society. Bolesti hlavy a jejich charakteristika [online]. [cit. 8. 5. 2022]. Dostupné z: http://czech-headache.cz/bolesti-hlavy-a-jejich-charakteristika.
2. Charles A. The evolution of a migraine attack: a review of recent evidence. Headache. 2013; 53(2): 413–419. 3. World Health Organisation. Headache Disorders [online]. Dostupné z: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs277/en/.
4. Steiner TJ et al. The impact of headache in Europe: principal results of the Eurolight project. J Headache Pain. 2014; 15:31: 1146–1158.
5. National Institute of Neurological Disorders and Strokes. Migraine Information [online]. [Cit. 8. 5. 2022]. Dostupné z: https://www.ninds.nih.gov/Disorders/All-Disorders/Migraine-Information-Page.
6. Czech Headache Society. Léčba migrény [online]. [Cit. 8. 5. 2022]. Dostupné z: http://czech-headache.cz/lecba-migreny/.
Další aktuality v této rubrice
- Již 15. 8. vyjde nové 3. číslo Florence
- Od července mají dostat všechny sestry přidáno, pomůže dotace
- Kouření stojí svět podle WHO ročně přes 25 bilionů korun
- Kvůli hluku z tramvají se sejdou zástupci ministerstva a Prahy
- Stipendia hradeckého kraj má zatím 20 mediků, kraj chce ještě 20
- Online poradna Znám své léky pomáhá pacientům ověřit si důsledky vzájemného působení léků
- Nová metoda léčby kolena pomocí vnitřní ortézy zkrátí návrat ke sportu na polovinu
- Infuzní terapie vitaminem C proti rakovině
- Zdravotní sestra – náročné i obdivuhodné povolání. I o sestry je ale třeba pečovat, stále jich totiž v České republice 3 000 chybí
- Původce pásového oparu v sobě nosí každý, kdo prodělal plané neštovice