Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Konferencí sester na 3. LF UK rezonovalo plánované zvýšení jejich kompetencí

Datum: 19. 2. 2020
Konferencí sester na 3. LF UK rezonovalo plánované zvýšení jejich kompetencí

V listopadu 2019 se na 3. LF UK konala konference k třicátému výročí „sametové“ revoluce pod názvem „Vzdělávání sester 30 let poté…“. Zazněla jak aktuální témata, tak shrnutí toho, co se za posledních 30 let v oboru změnilo a jak zdravotnictví a ošetřovatelství pokročilo. Celou konferencí rezonovalo téma navýšení kompetencí sester.

Konference nabídla různé pohledy na moderní pojetí ošetřovatelství v ČR

„Řekli jsme si, že je důstojné se vyjádřit v tomto období a vlastně u té oslavy svobody. Protože máme určitou svobodu v tom, jak to pečovatelství koncipovat a chceme si udělat reflexi, i když je to silné slovo, kam jsme za těch třicet let došli. Zda všechny ty změny byly dobré, nebo některé ne úplně ideální, a zda jsou ke prospěchu sesterského vzdělávání,“ představila důvody pořádání konference PhDr. Hana Svobodová, Ph.D., přednostka Ústavu ošetřovatelství 3. LF UK v Praze. Popsala, jak sama tyto změny vnímá: „V podstatě vznikají nové magisterské obory, které jsou spojené se specializací a studenti mají možnosti se vzdělávat jak na vyšších odborných školách, tak na školách vysokých. V podstatě se snažíme hledat společnou řeč a bavit se o tom se středními zdravotnickými školami, vyššími odbornými školami a vysokými školami, jak se vlastně sesterské vzdělání má dál vyvíjet. Je to platforma, kde si máme říct, jak jsme na tom a co dál.“

Téma navýšení kompetencí sester spojovalo přednášející

Konferenci po úvodu zahájil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch: „Víme, že vzdělávání sester prošlo poměrně výraznou změnou. Asi ten nejzásadnější přelom spočíval ve změně vzdělávání po vstupu České republiky do Evropské Unie a přesunu těžiště vzdělávání všeobecných sester ze středních zdravotnických škol na vysoké školy. Jsem přesvědčen o tom, že tak, jak je to nastaveno, je to správně, že se nemůžeme vracet zpět. Na druhou stran jsme z mého pohledu nedotáhli myšlenku, že se vzděláním budou i vyšší kompetence. To je něco, co se nyní snažíme změnit.“   

O proměnách profesního vzdělávání od zdravotní sestry a asistenta k sestře praktické promluvil předseda Asociace SZŠ ČR PhDr. Karel Štix, ředitel Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Českých Budějovicích. O zvýšení kompetencí zdravotních sester přítomné informovala Mgr. Alice Strnadová, MBA, ředitelka Odboru ošetřovatelství a nelékařských oborů MZ ČR. 

Jak pozice tzv. advanced practitioner tedy funguje v zahraničí, konkrétně v Německu, představila Dr. Julia Koppen z TU Berlin. Jako další svůj úhel pohledu přítomným představili například nástupci zaměstnavatelů, hlavní sestry nemocnice či lékaře jako nejbližšího spolupracovníka a partnera sestry.

O tom, co se podle něj změnilo za třicet let nejvíce, na tiskové konferenci řekl MUDr. David Marx, Ph.D., proděkan pro studium a výuku: „Asi to nejzásadnější a objektivní, co se mění, je že zdravotnictví se strašně rychle posouvá. Za posledních třicet let objem informací díky moderním technologiím obrovsky narostl.“ Dále mluvil o rozvoji vysokoškolského vzdělávání sester a budoucnosti vývoje ošetřovatelství, protože se mění věková struktura ČR a bude třeba se zaměřit i na problémy stárnoucí populace.

Šárka Spáčilová,
redakce Florence
 
  • tisk
  • předplatit si