Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Lékaři v Brně ročně ošetří 160 popálených dětí,pomáhají i Popálky

Datum: 21. 4. 2015
Lékaři v Brně ročně ošetří 160 popálených dětí,pomáhají i Popálky

Klinika popálenin a rekonstrukční chirurgie Fakultní nemocnice Brno každoročně přijme v průměru kolem 160 nových dětských pacientů s popáleninami. Dlouhodobě klesá počet dětí, které mají popálenou nejméně třetinu těla. Je jich méně než desetina, řekl dnes novinářům primář Ivan Suchánek.

Od loňského roku dětem i jejich rodičům psychicky pomáhá obecně prospěšná společnost Popálky, jejíž pracovníce mají samy zkušenosti s popálením. Podle mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anny Mrázové jsou Popálky jedinou organizací svého druhu v České republice.

V zemi existují tři popáleninová centra. Kromě Brna jsou v Praze a Ostravě. "Brno má spádovou oblast pro více než 2,5 milionu obyvatel. Každoročně klinika eviduje na 300 nových pacientů, z nichž je zhruba polovina dětí," uvedla Mrázová. Nejčastěji postiženou věkovou skupinou jsou děti do tří let. "Tvoří 70 procent ze všech popálených dětí," zdůraznil Suchánek. Podle něj je nejčastější příčinou opaření horkou tekutinou jako voda, káva, čaj nebo polévka. "V poslední době se však rozmáhají popáleniny o krbová kamna nebo o žehličky," doplnil Suchánek.

Právě horkou vodou se loni opařila roční Adélka z Brna. "Vylila ji na sebe z lavoru na chalupě. Měla popáleniny asi na 30 procentech těla, nejvíce na tělíčku a nožičce," uvedla matka Romana. Dívka skončila v Brně na anesteziologicko-resuscitačním oddělení.

Postupně se její stav zlepšil a matka se díky spolupráci s pracovnicemi z Popálek dozvěděla mnoho potřebných informací. "Radíme pacientům na lůžku i jejich rodičům, ale také po propuštění z nemocnice. Poskytujeme jim psychickou podporu, ale také informace, jak si jizvy mazat a starat se o ně. Zájemci se na nás mohou obrátit i po letech, kdy například dítě nastupuje na školu a může se kvůli jizvám z popálenin potýkat s problémy," uvedla ředitelka Popálek Jana Lacinová, která se sama s následky popálení potýká.

Pro lidi s popáleninami, děti, ale i jejich rodiče a blízké pořádají Popálky v sobotu v brněnské nemocnici vůbec první konferenci takového druhu, kde se příchozí dozvědí více o ošetřovatelské péči o pacienty po popálení, poúrazové léčbě, psychologických následcích úrazu a rehabilitaci.

ČTK

 

Ilustrační foto – zdroj: www.popalky.cz

 
  • tisk
  • předplatit si