COVID-19
Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Nastávající matky mají ve fakultní nemocnici nové zázemí

Datum: 20. 5. 2013
Nastávající matky mají ve fakultní nemocnici nové zázemí

Nastávající matky získaly v prostorách Fakultní nemocnice v Olomouci (FNO) nové zázemí. Zdravotnické zařízení dnes otevřelo zrekonstruovaný ambulantní trakt perinatologického centra. Slouží především ženám před porodem, nastávajícím matkám s rizikovým těhotenstvím a také v období po porodu rodinám s rizikovými novorozenci.

„Ambulantní trakt našeho perinatologického centra byl vybudován v prostorách dřívějšího lůžkového oddělení. Tento krok nám pomohl lépe uspořádat jednotlivé ambulance a zlepšit tak komfort pro ty, kdo se rozhodnou přivést své dítě na svět právě v naší porodnici,“ řekl dnes přednosta Porodnicko-gynegologické kliniky FNO Radovan Pilka.

V novém traktu jsou nyní vedle sebe soustředěny ambulance pro předporodní péči o zdravé matky, poradna pro riziková těhotenství a rozbíhá se neonatologická ambulance. Jeho součástí jsou i vyšetřovny vybavené novým 3D a 4D ultrazvukem, vyšetření může žena pohodlně sledovat na velké LCD obrazovce, kterou má umístěnou nad hlavou.

Status perinatologického centra, kam jsou soustředěny nejtěžší porody z celého kraje, má FNO 15 let. V Česku je takových center 12, území Moravy pokrývají čtyři z nich. Podle primáře novorozeneckého oddělení Lumíra Kantora byla síť těchto center zřízena pro zlepšení péče o předčasně narozené děti. Nejdůležitější je, aby se takové dítě dostalo do centra ještě před narozením, což se v kraji daří v 90 procentech případů.

V perinatologickém centru mohou rodit i ženy s normálním průběhem těhotenství, pečlivě jsou tu ale sledovány ty, u nichž lékaři dopředu vědí, že by mohly v období gravidity a při porodu nastat komplikace. „Jsou to například ženy s cukrovkou nebo matky trpící třeba vrozenou srdeční vadou. Tyto rodičky k nám jezdí nejen z celého Olomouckého, ale i z přilehlých regionů Zlínského, Moravskoslezského nebo Pardubického kraje,“ řekl vedoucí lékař centra Martin Procházka. Rizika a komplikace v těhotenství a při porodu jsou podle odborníků stále častější. Podle Procházky je to i tím, že ženy rodí v pozdějším věku. 
Počet dětí narozených v olomoucké fakultní nemocnici se už šestý rok drží nad hranicí 2000 novorozenců. Loni se jich zde narodilo 2126, v celém kraji pak 5654 dětí. V roce 2012 zemřelo v Olomouckém kraji při porodu nebo během čtyř týdnů od narození 0,7 promile dětí. To je téměř o polovinu méně, než je celostátní průměr. Velký podíl na tom má právě olomoucká fakultní nemocnice.

  porodnost v roce 2012 novorozenecká úmrtnost
(do 28. dne života) v roce 2012
Fakultní nemocnice Olomouc 2126 2,8 promile
Olomoucký kraj 5654 0,7 promile

zdroj: FNO

ČTK

 

Ilustrační foto – zdroj: www.rodina-finance.cz

 
  • tisk
  • předplatit si