COVID-19
 
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Projekt Nemocniční knihovničky také v Ostravě

Datum: 12. 9. 2020
Projekt Nemocniční knihovničky také v Ostravě

V úterý 15. září přijmou v Onkologickém stacionáři Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava knížky v rámci projektu Nemocniční knihovničky.

Jedná se o projekt na podporu knihovniček v nemocnicích a čekárnách před ordinacemi. Cílem je vykouzlit úsměv na rtech těm, kteří absolvují lékařský zákrok, nepříjemnou léčbu nebo čekají na fatální výsledek důležitého vyšetření.
 
„Dlouhodobě se snažíme pacientům zpříjemňovat čas, který u nás musí trávit,“ říká přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FNO doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA. „Tento projekt proto vítáme, velmi se nám líbí a věříme, že zajímavé a pozitivně laděné knihy pacientky ocení a pomohou jim dobít pomyslné emoční baterky ve chvílích, které často nejsou úplně příjemné."
 
Sadu zajímavých knih včetně těch od současných českých autorů předá zakladatelka projektu Barbora Topinková. „Společně s Nadací Hippokrates, která mimo jiné spravuje knihovničky Onkogynekologického oddělení VFN U Apolináře, jsme nakrmili první tři knihovničky. Protože se nápad líbil, rozhodla jsem se rozšířit okrašlovací knihovnickou činnost i na další nemocnice, domluvila si spolupráci s Národní Knihovnou v Praze a vydala letní výzvu, aby lidé do podatelny Klementina poslali knížky, které by mohly někomu nemocnému zlepšit náladu. Cílem projektu je doplnit svazky ohmataných rodokapsů o knihy, které vyloudí úsměv nebo zasněný výraz na tváři pacientů, kteří tu tráví ne zrovna příjemné hodiny a dny. Pacienti si je mohou číst na místě nebo si je půjčit domů, zasnít se nad nimi a chvilku zapomenout na to, co je bolí." 
 
Do FNO 15. září dorazí také autor historické ságy Wavesbury David Návara, který do ostravské nemocniční knihovničky věnuje své knihy.
 
 
  • tisk
  • předplatit si