Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Propojení generací – SeneCura SeniorCentrum Štěrboholy spolupracuje s měcholupskou školkou již pět let

Datum: 18. 3. 2024
Propojení generací – SeneCura SeniorCentrum Štěrboholy spolupracuje s měcholupskou školkou již pět let

Klienti SeneCura SeniorCentra v Praze-Štěrboholech a děti z Mateřské školy Dolní Měcholupy se setkávají již od roku 2019. Ani náročné období pandemie koronaviru jejich spolupráci neochromilo a úspěšně v ní s železnou pravidelností pokračují. Pro obě generace je setkávání velkým přínosem a zdrojem radosti.

„Většinou klienti s dětmi tvoří, čtou nebo třeba zpívají," popisuje nejčastější aktivity Věra Kolářová, aktivizační pracovnice domova SeneCura ve Štěrboholech. Ať už se jedná o jakoukoli činnost, vždy je založená na společném trávení času, nových zkušenostech a vzájemném poznávání se v různých situacích.

Naposledy se tak například věnovali společnému vystřihování a skládání barevných obrázků. Pro obě strany to byla především zábava, ale také trénink šikovnosti. „S klienty pravidelně procvičujeme jemnou motoriku, takže tato forma aktivizace je pro ně známá a velice důležitá," říká Věra Kolářová.

Mezigenerační propojování je v domovech SeneCura jednou z hlavních aktivit, které přinášejí klientům největší radost a chuť do života. Cílem je také udržet sociální kontakt a snížit pocit osamění. U dětí pak setkávání podporuje úctu ke stáří, chuť objevovat nové věci a překonávat ostych.

V SeniorCentru Štěrboholy spolupráci navíc dali i formální podobu: S měcholupskou školkou se propojili s neziskovou organizací Mezi námi, která se v Česku této oblasti věnuje v několika programech. Do těch se zapojilo již více než 70 skupin v Praze a dalších 200 v celé zemi.

„Skupinu tvoří vždy školní a seniorská zařízení. Mohou se zapojit do konkrétních programů, takže například senioři chodí dětem číst, nebo naopak děti dochází do seniorských zařízení. Společně se věnují výtvarným, hudebním či pohybovým aktivitám, nebo si prostě jen povídají,” vysvětluje Helena Lukasová, koordinátorka z Mezi námi.

Díky pravidelnému setkávání získalo SeniorCentrum Štěrboholy prestižní certifikát a značku Mezigeneračně, která potvrzuje dlouhodobou práci a důraz na sbližování generací. Ostatní zařízení může navíc inspirovat a motivovat, aby se do podobných setkávání zapojila také. Aktivity budující u dětí vztah ke stáří jsou velmi důležité, nikdo z nás nebude chtít trávit stáří v izolaci na kraji společnosti bez kontaktu s ostatními.


TZ i foto (SeneCura SeniorCentrum)SeneCura SeniorCentrum Štěrboholy nabízí sociální služby Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem (pro seniory trpící Alzheimerovou chorobu či demencí). Svým klientům zde zajišťují péči 24 hodin 7 dní v týdnu. Kromě zdravotní, ošetřovatelské a sociální péče zde naleznete širokou škálu doplňkových služeb i bohatý výběr volnočasových aktivit.

Skupina SeneCura je s více než 2 000 lůžky předním nestátním poskytovatelem pobytových sociálních služeb v České republice. V 17 SeniorCentrech nabízí pobytové sociální služby Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem pro klienty s Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence. Zařízení SeneCura jsou založena na partnerství, spolupráci, inovacích, kvalitní péči, ale i na vysoké kvalitě života ve stáří. www.praha-sterboholy.senecura.cz

 
  • tisk
  • předplatit si