Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Názory & Volný čas

Povědomí o homeopatii v Česku roste – trend zaznamenává celá Evropa

Datum: 13. 9. 2023
  Povědomí o homeopatii v Česku roste – trend zaznamenává celá Evropa

Každý druhý Čech alespoň jednou v životě použil homeopatii, více než tři čtvrtiny z uživatelů homeopatie jsou s touto metodou spokojené a většina Čechů si myslí, že homeopatie by jejich lékařem či lékárníkem měla být nabízena častěji nebo stejně často jako dnes. To jsou jen některá z dat zveřejněných v průzkumu společnosti Harris Interactive, která provedla šetření v první polovině roku 2023 v celkem 9 evropských zemích.

V České republice proběhl průzkum v březnu 2023 a účastnilo se ho 1 000 respondentů starších 18 let. Čísla ukazují, že povědomí o homeopatické léčebné metodě je na vzestupu a stejně tak i obliba této metody.


Homeopatie má své místo v komplementární medicíně
V průzkumu se na tom shodla většina dotázaných. 82 % Čechů shledává konvenční a alternativní medicínu komplementární. Jednosložkové léky, vícesložkové léky či kombinaci obou druhů homeopatických léků někdy v životě použilo 48 % dotázaných. Pro koupi homeopatických léků nebo pro radu v homeopatii by se 52 % dotázaných obrátilo na svého lékárníka a 41 % na svého praktického lékaře.


Rostoucí obliba homeopatických léků
Většina českých uživatelů homeopatických léků (81 %) je s homeopatií spokojeno, 87 % Čechů si přitom myslí, že homeopatie by měla být jejich zdravotníkem (lékařem nebo lékárníkem) nabízena stejně často nebo častěji.


Dobře známá, používaná i uznávaná po celé Evropě
Užívání homeopatických léků je velmi rozšířené po celé Evropě. Data z evropské instituce ECHAMP (European Coalition on Homeopathic & Anthroposophic Medicinal Products) ukázala, že 79 % Francouzů, 60 % Němců, 57 % Italů a 47 % Španělů někdy v životě užívalo homeopatické léky. Vysoká je také spokojenost s touto léčebnou metodou - 90 % německých uživatelů považuje homeopatické léky za zcela nebo částečně účinné, 84 % španělských uživatelů a 81 % Italů prohlašuje, že jsou s léčbou spokojeni, a ve Francii má důvěru v tento léčebný přístup 73 % těch, kteří o něm vědí.

Většina obyvatel těchto čtyř zemí vnímá homeopatii jako doplněk konvenční medicíny a domnívá se, že by měla být předepisována nebo dostupná vedle ní – v Německu se dvě třetiny obyvatel domnívají, že by se homeopatické léčivé přípravky měly nadále prodávat vedle konvenčních léčivých přípravků. 84 % Italů a 80 % Španělů se domnívá, že homeopatika by měla být doporučována zdravotnickými pracovníky, zatímco ve Francii si 83 % myslí, že by lékaři měli mít možnost předepisovat homeopatika vedle konvenčních léků.

Zájem o homeopatii a její podpora v Evropě odráží trend rostoucího zájmu pacientů o vlastní zdraví. Zdravotní gramotnost se od pandemie covidu výrazně zvýšila a pacienti se aktivně podílejí na vlastní péči a zkoumají zdraví ve všech jeho podobách. Chtějí se podílet na rozhodovacím procesu a činit informovaná rozhodnutí.


Kdo jsou uživatelé homeopatie
Ze studií vyplývá, že ti, kteří tyto léčivé přípravky užívají mají obvykle vyšší úroveň vzdělání a chtějí ve svých zdravotnických pracovnících najít partnery, kteří jim umožní přístup k nejlepším informacím a komplexní péči o jejich zdraví. Přáli by si, aby jim homeopatické léky byly vedle konvenční medicíny doporučovány častěji.


TZ (foto free: pixabay.com)

 

 
  • tisk
  • předplatit si