Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Názory & Volný čas

Proti žloutence chrání očkování, zájem o něj po covidu opět stoupá

Datum: 31. 7. 2023
Proti žloutence chrání očkování, zájem o něj po covidu opět stoupá

Hepatitidou se ročně nakazí stovky lidí. Žloutenka je závažné infekční onemocnění, které dokáže člověka potrápit delší dobu. Existuje hned několik typů hepatitidy – A, B, C, D, E. Vloni se s těmito formami žloutenky léčilo 11 280 klientů VZP.

Nejúčinnější ochranou proti nemoci je přitom dostupná vakcína. Vloni si o příspěvek na očkování zažádalo o pětinu více klientů VZP než v roce 2021, zájem roste i letos. Tiskovou zprávu vydala VZP u příležitosti připomenutí Světového dne hepatitidy, který připadl na 28. července.

Počet klientů VZP, kteří se léčí s některým z typů žloutenky, se v posledních letech pohybuje kolem
11 tisíc. Náklady na jejich léčbu vloni překročily 900 milionů korun. Hepatitida A se přenáší velmi snadno, konzumací špatně umytých potravin anebo si stačí špatně umýt ruce. Hepatitida B pak nejčastěji krví. Hepatitida C je striktně krví přenosné onemocnění, nejčastěji se jí nakazí nitrožilní uživatelé drog. Hepatitida E se u nás nejčastěji přenáší konzumací nedostatečně tepelně upraveného vepřového masa nebo zvěřiny. Nejrozšířenější jsou typy A, B a C, nejnebezpečnější hepatitidy B a C.

Pokud infekce trvá déle než 6 měsíců, může akutní žloutenka přejít v chronickou, ta trápí nejvíce klientů VZP (9 130). Dlouhodobá infekce hepatitidy, tzn. déle než 6 měsíců, může vyvolat cirhózu nebo nádor jater. Klinicky ale může být takový pacient zcela bez příznaků a nemoc může být zjištěna zcela náhodně anebo až když dojde ke zdravotním komplikacím. Do chronicity může přejít hepatitida B a C.


Zájem o očkování znovu stoupá

V letech 2020 a 2021 zaznamenala VZP výrazný pokles zájmu o příspěvek na očkování proti žloutence. Už v roce 2022 pojišťovna vyplatila o pětinu více příspěvků než v roce předchozím. A v prvním pololetí letošního roku si o příspěvek na očkování proti hepatitidě zažádalo 9 216 klientů, což je 70 % celkového počtu žádostí z roku 2022.

Vakcína je dostupná proti hepatitidě A i B. Očkování není povinné, zájemci si jej hradí sami. VZP svým klientům přispívá 500 Kč z fondu prevence na očkování proti hepatitidě typu A a B i její kombinaci.


Počet žádostí o příspěvek na očkování proti hepatitidě (A, B, A/B) za posledních 5 let

 

TZ VZP ČR
Foto: Pixabay.com (free)

 

 
  • tisk
  • předplatit si