Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Novinky našich partnerů

Zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě stále roste

Datum: 12. 4. 2024
Zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě stále roste

Téměř 200 tisíc pojištěnců VZP ČR starších 50 let se vloni nechalo očkovat proti klíšťové encefalitidě. To je téměř o třetinu víc než v roce předchozím, kdy začala být této věkové skupině vakcína plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Vzrostl ale i počet žádostí o proplacení příspěvku na očkování z fondu prevence. Letos VZP ČR na tuto vakcínu přispívá 700 Kč, čas na očkování pro letošní sezónu stále ještě je.

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Nemoc se může projevovat lehkými bolestmi hlavy a zvýšenou teplotou, ale také vysokými horečkami, dezorientací, ztuhnutím šíje atd. Vyloučit nelze ani dlouhodobé či fatální následky. Nemoc ohrožuje všechny věkové skupiny, ve vyšším věku ale může mít závažnější průběh.

Od roku 2022 je očkování proti klíšťové encefalitidě plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění všem lidem starším 50 let. V prvním roce využilo této možnosti 155 tisíc klientů VZP ČR, vloni už jich bylo 198 tisíc. O něco častěji se nechávají očkovat ženy.


Klienti 50+, kteří se nechali naočkovat proti klíšťové encefalitidě (hrazeno z v.z.p.)


Příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě patří u VZP ČR k těm nejčastěji čerpaným. Vloni o něj zažádalo celkem 84 000 klientů (39 000 dospělých a 45 000 dětí). O příspěvek žádají nejčastěji klienti Jihočeského kraje, kde je v rámci ČR výskyt klíšťové encefalitidy nejvyšší.


Vývoj počtu klientů VZP, kteří žádali o příspěvek a vyplacená suma v letech 2022–2023

I letos mohou dospělí pojištěnci do 50 let a děti získat příspěvek na očkování proti encefalitidě ve výši 700 Kč. Z regionálního přehledu žádostí o příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě také vyplývá, že největší zájem je o něj v Jihočeském kraji, kterému patří v množství nakažených neradostné první místo. Výskyt klíšťové encefalitidy je však na našem území plošné. Infikovaná klíšťata se vyskytují ve všech regionech.


Počet žádostí o příspěvek v jednotlivých krajích v roce 2023

 

S očkováním proti klíšťové encefalitidě se doporučuje začít v chladných měsících, kdy klíšťata ještě nejsou aktivní. Základní očkování se skládá ze tří dávek podaných ve standardním anebo zrychleném schématu. Standardně následuje druhá dávka vakcíny po 1–3 měsících od podání dávky první, třetí pak s odstupem 5–12 měsíců po dávce druhé. Při zrychleném schématu může být druhá dávka podána za dva týdny po první dávce.


TZ (vzp.cz), foto free (pixabay.com)

 

 
  • tisk
  • předplatit si