Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Podporujeme

Jak jsme na tom v Česku se zdravím?

Datum: 2. 4. 2024
Jak jsme na tom v Česku se zdravím?

Začátkem roku vyšel Zdravotní profil České republiky. Najdeš v něm nespočet čísel a grafů. Že to zní jako nuda? Až na to, že vůbec. Vybrali jsem pro tebe ta nejzajímavější data a nejen to. Prozradíme ti také, jak s nim můžeš naložit.

Zjistíš například, jak jsme na tom s průměrnou délkou života, jak často chodíme k lékaři, kam putují peníze ve zdravotnictví nebo jaký je průměrný věk českého lékaře.

 

Dobré zprávy na začátek

Od roku 2000 se nám stále zvyšuje střední délka života – konkrétně o 4 roky! Nicméně, po covidové
pandemii se mírně snížila. Z původních 75 let v roce 2000 se nyní průměrně dožíváme 79,1 let.

Na co umíráme nejčastěji? 70 % všech úmrtí v roce 2021 zapříčinily kardiovaskulární onemocnění, rakovina a covid-19. Umíráme tudíž na nemoci, kterým by se dalo předejít změnou chování nebo léčbou o 25 % více než je průměr EU. O tom více níže.

Jak často chodí Češi k lékaři? V roce 2021 se každý Čech dostavil k lékaři osobně téměř 8×, což odpovídá návštěvnosti před pandemií a je to výrazně nad průměrem EU. Zvýšil se však počet telekonzultací, které představovaly 14 % všech kontaktů s lékařem.

Na 1 000 obyvatel připadá v ČR 6,7 lůžek v nemocnicích, což převyšuje evropský průměr, avšak oproti Evropě máme tato lůžka méně obsazena a to z 67 %. V roce 2021 připadlo na 1 000 Čechů 4,1 lékaře a 9 sester a ošetřovatelů. Velkým problémem však zůstává stárnutí zdravotníků. Průměrný věk českého lékaře je 55 let a více než třetina praktických lékařů již oslavila 60. narozeniny.


50 % všech úmrtí v Česku ovlivňují rizikové faktory. Jaké to jsou?

1. Rizikové stravování

V Česku nás stále trápí obezita, která je bohužel na vzestupu. Počet obézních atakuje hranici 20 %. Je potřeba si říci, že roste i míra nadváhy a obezity u dospívajících, kde se pohybujeme těsně pod průměrem EU a to na 20 %.

Pokud za den sníš pět porcí ovoce a zeleniny, jak doporučuje WHO, patříš k 7 % jednorožců u nás. Pouze tolik lidí v roce 2019 uvedlo, že zkonzumovalo požadované množství ovozelu.

Jak na zdravou stravu se mrkni TADY.


2. Kouření

V každém doporučení píšeme - NEKUŘ. Tady máme prostor pro mírný optimismus. Kuřáků v Čechách ubývá. Za posledních 10 let se jejich počet snížil z 23 % na 16,6 %. Stále je však před námi spousta práce, protože právě kouření způsobí asi pětinu úmrtí, kterým by se dalo předejít.

O tom, co kouření dělá se zdravím, zjistíš více TADY.


3. Alkohol

V Evropě jsme na špici pijáků. Stále převyšujeme průměr EU ve spotřebě alkoholu a řadíme se na 2. místo. U nás pijí nadměrně alkohol častěji muži (30 %) než ženy (12 %).

Konzumace u nezletiletých: 23 % patnáctiletých uvedlo, že se už minimálně jednou opilo.

Jak se dostat ze závislosti na alkoholu ti poradíme TADY.


4. Nízká fyzická aktivity

30 % Čechů a 20 % Češek provozuje mírnou fyzickou aktivitu 2,5 hodiny týdně, což je mnohem nižší než průměr EU. Je dobré si také říct, že úroveň fyzické aktivity se mezi lety 2014 a 2019 výrazně snížila, u žen ještě více než u mužů.

Tak do jakého pohybu se pustíš ještě dneska? Inspiruj se třeba TADY.


Co si z toho odnést?

Stále ti klademe na srdce, jak je primární prevence důležitá? Protože ji můžeš ovlivnit jen ty sám*a, a to zdravým životním stylem. Navíc je zadarmo a nebo ti dokonce pomůže i pár kaček ušetřit. Takže...

- dostatečně spi – 7–8 hodin, jo?
- nekuř a omez pití alkoholu,
- jez pestře, čas od času zařaď do svého jídelníčku novou surovinu, zkus omezit junk food,
- hýbej se – každý den si najdi čas na pohyb, který by měl být stejně pestrý jako tvoje stravování - zkus běh někdy vyměnit za jízdu na kole a jógu za fitko,
- pracuj se stresem a nezapomeň, že odpočinek není lenošení a potřebujeme ho stejně jako pohyb.

Většina výdajů na zdravotnictví jde na lůžkovou a ambulantní péči a léčiva. Na prevenci jde pouze 8 % ze všech zdravotnických výdajů.

Do této kategorie spadají například výdaje spojené s preventivními prohlídkami, screeningy a očkováním. Mezi lety 2020 a 2021 se však výdaje na prevenci zvýšily téměř 2,5×, což odráží preventivní opatření související s pandemií.


TZ loono.cz


 
  • tisk
  • předplatit si