COVID-19
Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Novinky našich partnerů

20 let je za námi doslova vidět – Oční centrum Praha slaví výročí

Datum: 5. 12. 2020
20 let je za námi doslova vidět – Oční centrum Praha slaví výročí

Oční centrum Praha (OCP) je soukromá oční klinika s dlouholetými zkušenostmi, která byla založena před 20 lety jako jedno z prvních soukromých zdravotnických zařízení specializujících se na operace šedého zákalu v České republice. 

Po celou dobu existence OCP je jeho nosnou myšlenkou „Návrat do jasného světa na dosah ruky“ a za uplynulých 20 let do „jasného světa“ vrátila téměř 75 000 pacientů, kteří byli na klinice úspěšně operováni.
 
Deset let je součástí týmu OCP zdravotní sestra Jana Barchánková, která v současné době působí na pozici vedoucí sestry a o svém povolání říká, že ji naplňuje. Zeptali jsme se jí:
 

Jak jste se dostala k práci v Očním centru Praha?

Po mateřské dovolené jsem stála před volbou mezi intenzivní medicínou (anestezií) a oftalmologií. Zvítězila oftalmologie. Díky doporučení naší spolupracující oční lékařky Hany Peškové jsem v říjnu 2010 nastoupila do Očního centra Praha.
 

Jaké zákroky u vás klienti nejčastěji vyhledávají?

Kromě všeobecné oční péče máme k dispozici specializovaná centra pro léčbu šedého zákalu, léčbu sítnice, glaukomovou poradnu a také poradnu pro léčbu syndromu suchého oka. V loňském roce jsme se zařadili mezi pracoviště poskytující tzv. centrovou péči pacientům s onemocněním sítnice – tedy jako jedna z mála nestátních očních klinik můžeme pacientům poskytovat i biologickou léčbu pomocí nitroočních injekcí, která je plně hrazena ze zdravotního pojištění. Hrazenou biologickou léčbu donedávna mohly poskytovat jen fakultní nemocnice.
 

Které nové metody dále nabízíte?

Poslední novinkou je právě zmiňovaná biologická léčba a letos v říjnu jsme prvním pacientům aplikovali i lék nové generace, který poskytuje možnost rychlejšího nástupu účinku a který zároveň působí déle, a pacienti tak podstupují léčbu v delších intervalech. Mezi další novinky z posledních let pak patří laserové odstranění sklivcových zákalů a snížení nitroočního tlaku laserem, což je v současné chvíli nejmodernější léčba pro osoby s vysokým nitroočním tlakem a zeleným zákalem. V rámci kataraktové a refrakční chirurgie pak pacientům nabízíme nejmodernější implantáty, na jejichž vývoji jsme se i dokonce spolupodíleli.
 

O kolik pacientů se postaráte?

Ročně u nás na klinice provedeme až 5 000 nitroočních zákroků.
 
 
 
foto: OCP
 

V čem je vaše klinika specifická?

Během uplynulých let se tým mých kolegů téměř kompletně obměnil. Stále však zůstávají ti, bez kterých by OCP nebylo tam, kde v současné době je. Pana primáře Zugara a pana ředitele Janeka jsem při nástupu předběhla jen o několik měsíců. Společně jsme prožívali a realizovali všechny zmíněné změny. Velmi mne těší, že se k nám během let přidali i další kolegové a kolegyně, kteří jsou součástí týmu již několik let a pro které práce u nás není jen „práce“. Oční centrum Praha se pro ně, stejně jako pro mne, stalo srdeční záležitostí. Společně se neustále snažíme zajistit příjemné pracovní prostředí našim kolegům a profesionální péči a lidský přístup našim pacientům. Chtěla bych jim za spolupráci poděkovat. Díky nim mě práce v OCP i po 10 letech naplňuje a baví.
 

Zasáhla aktuální epidemiologická situace Váš denní provoz?

Samozřejmě ano, a to v několika ohledech. Například jen nošení respirátorů pro nás znamená, že je práce náročnější a pomalejší. Hůře se v nich totiž hovoří a vzhledem k tomu, že naši pacienti jsou převážně starší lidé, je nutné některé věci opakovat vícekrát. Zároveň jsme pacientům omezili přítomnost doprovodu na klinice a u některých pak musíme částečně tento doprovod nahradit a pomáhat jim. Epidemie s sebou přinesla i zvýšenou náročnost na dezinfekci. Zároveň dochází k častějšímu mytí ploch nebo čištění vzduchu pomocí gemicidních lamp a ozonu. Pacientům nově měříme teplotu a museli jsme provést změny v organizaci objednávání pacientů tak, aby se neshlukovali v čekárně a zachovali jsme potřebné rozestupy. V první vlně jsme vnímali velkých strach pacientů – řada z nich nepřišla a nyní kvůli odloženému vyšetření mají nálezy v horším stavu a litují. Proto pacientům neustále připomínáme, aby neodkládali ani operační zákroky, ani preventivní péči.
 

Co bylo v poslední době pro Vás nejnáročnější?

Zmiňovaná opatření kvůli epidemii bohužel pro nás i mě osobně znamenají nejen fyzickou a časovou náročnost, ale i tu psychickou. A bohužel stejně jako jiná zdravotnická zařízení se nyní více potýkáme s větším nedostatkem personálu z důvodů pracovní neschopnosti či OČR. Přes to všechno jsme hrdí na to, co děláme, i na to, že jsme dokázali zachovat pro naše paciety péči v plné rozsahu i v této obtížné době.
 
 
 
foto: Jana Barchánová, OCP
 
 
Public relations
 
  • tisk
  • předplatit si