COVID-19
Florence podporuje  
Zpět na detail čísla

Číslo 3 / 2017

Naučte se správně vybírat tuky

Datum: 6. 3. 2017
Autor: Ing. Hana Málková

Tuky pro život rozhodně potřebujeme, je však potřeba přijímat je v rozumném množství a volit ty správné. Nadměrný příjem nevhodných tuků je spojen s rizikem vzniku nadváhy a obezity, s nemocemi srdce a cév nebo rozvojem některých typů nádorů. Proto je nutné hlídat nejen množství, ale také kvalitu tuků.

Co jsou tuky?

Základní stavební složkou rostlinných i živočišných tuků jsou sloučeniny glycerolu a mastných kyselin. Na druhu mastných kyselin a jejich vzájemném poměrném zastoupení závisejí vlastnosti tuků a jejich vliv na naše zdraví, zejména na kardiovaskulární systém.

Přednost byste měli dávat tukům bohatým na nenasycené mastné kyseliny (MUFA, PUFA) a naopak omezovat příjem nasycených mastných kyselin (SAFA) a transmastných kyselin (TFA).

Následující tabulka uvádí průměrné složení mastných kyselin v nejčastějších druzích tuků a olejů (tab. 1).

Jednou z hlavních příčin špatného zdravotního stavu našeho národa je nadměrná spotřeba nasycených tuků a nedostatek vhodných nenasycených tuků – zejména omega-3 mastných kyselin.

Výběr správných tuků

Vždy záleží na celkovém poměru jednotlivých mastných kyselin v jídelníčku, následující tabulku berte jen jako zjednodušení pro snadnější orientaci, kterým potravinám dávat přednost a které raději omezovat.

Jak správně používat tuky?

Tuky je potřeba vybírat také podle toho, za jakým účelem je chceme použít. Některé se hodí spíše pro tepelnou úpravu a některé jen pro studenou kuchyni. Zejména panenské oleje a oleje bohaté na polynenasycené mastné kyseliny nejsou příliš tepelně stabilní a mohou v nich za vysokých teplot vznikat škodlivé látky, a proto je vhodné tyto oleje používat jen ve studené kuchyni.

Orientovat se můžete podle následující tabulky (tab. 2).

fota: STOB, Profimedia


Kde získat další informace?

Zapojte se do projektu Prožij rok zdravě na www.stobklub.cz. Po celý březen zde budete dostávat informace, jak dostat pod kontrolu příjem tuků, a především se budete snažit znalosti převést i do praktického života.

Internetový projekt Prožij rok zdravě probíhá po celý rok 2017, projekt je jedinečný v tom, že kromě teorie učí především praxi. Každý měsíc na účastníky čeká jiné téma (v březnu Měsíc správných tuků, v dubnu Měsíc vlákniny, květen bude věnován pohybu atd.). Projekt je pro všechny zdarma a kromě toho, že uděláte něco pro své zdraví, můžete vyhrát i hodnotné ceny. Více informací na www.stobklub.cz.


Jak jste na tom s příjmem tuků vy? Otestujte se!

Jaké tuky používáte nejčastěji při přípravě jídla (vaření, smažení, pečení, dušení)?

živočišné tuky (máslo, sádlo) 1 b

rostlinné oleje (řepkový, slunečnicový, olivový) 5 b

střídám různé druhy 3 b

tuky vůbec nepoužívám/nevařím 3 b

 

Jak často jíte tučné maso a tučné masné výrobky (salámy, klobásy, párky, paštiky)?

denně 1 b

3–6× týdně 2 b

1–2× týdně 3 b

několikrát měsíčně 4 b

téměř vůbec 5 b

 

Jak často jíte tučné sladkosti (sušenky, čokoládové tyčinky, zákusky, sladké pečivo, smetanové zmrzliny)?

denně 1 b

3–6× týdně 2 b

1–2× týdně 3 b

několikrát měsíčně 4 b

téměř vůbec 5 b

 

Jak často jíte smažená jídla (hranolky, řízky, chipsy, koblihy apod.)?

denně 1 b

3–6× týdně 2 b

1–2× týdně 3 b

několikrát měsíčně 4 b

téměř vůbec 5 b

 

 

Vyhodnocení:

17–20 bodů: Skvělý výsledek, váš jídelníček pravděpodobně neobsahuje příliš mnoho nevhodných tuků, jen tak dál!

9–16 bodů: Není to úplně nejhorší, ale stále se ve vašem jídelníčku skrývá poměrně dost nevhodných tuků. Pokuste se jejich příjem trochu snížit.

0–8 bodů: Ve vašem jídelníčku se pravděpodobně skrývá mnoho nevhodných tuků, bylo by dobré jejich příjem postupně snižovat.

 

Zajímá vás, jak jste na tom s příjmem celkového tuku i rizikových nasycených mastných kyselin? Zhodnoťte si jídelníček v programu Sebekoučink na www.stobklub.cz, který vám ukáže, jak plníte doporučení.

 

Ing. Hana Málková, STOP

 
  • tisk
  • předplatit si