Číslo 1 / 2011
Péče o mrtvé tělo i truchlící pozůstalé
WILSON J, THOMPSON-HILL J, CHAPLIN D. National guidance on last offices would prevent family distress (Celostátně platné doporučené postupy péče o mrtvé tělo by zabránily stresu rodinných příslušníků): 8.
Autoři článku vysvětlují, proč jsou ve Velké Británii zapotřebí celostátně platné pokyny, jimiž by se řídila péče o mrtvé tělo. Zatím totiž existuje spousta sporných otázek, pokud jde o nejlepší postupy. Patří mezi ně mj. problém, zda by měly být intravenózní katetry ponechány in situ, s čímž nesouhlasí koroneři a což je i poten ciálním zdrojem stresu rodinných příslušníků. Existují také problémy se zachováním důstojnosti zesnulého kvůli nedostatku vhodného vybavení, například pro obézní pacienty.
Péče o mrtvé tělo od okamžiku smrti až k pohřbu se řídí předpisy několika profesních skupin, jejichž postupy se někdy značně liší od toho, co je považováno za nejlepší ošetřovatelskou praxi. Nedostatek standardizovaného výcviku zaměřeného na přípravu sester na péči o zemřelé pacienty znamená, že se praxe řídí místními zvyklostmi, a proto se ve Velké Británii připravují doporučené postupy, které budou celostátně platné a přijatelné pro všechny skupiny. Měly by zajistit, že sestry budou pečovat o zesnulé způsobem, který bude respektovat jejich důstojnost a náboženské a spirituální potřeby jejich rodin. Sestry musí mít také přehled o zákonech týkajících se úmrtí a musí umět poznat, která úmrtí vyžadují zavolání koronera. Snaha je vytvořit doporučené postupy, které budou moci převzít všechny profese jako nejlepší praxi a které budou vyhovovat různým zdravotnickým zařízením.
HAYES A. How nurses working in acute care help to ensure patients achieve a good death (Jak mohou sestry pracující v akutní péči pomoci pacientům zemřít tam, kde chtějí): 18.
Nové doporučené postupy britské organizace National End of Life Care poskytují sestrám pracujícím v akutní péči praktické rady, jak by se mohly postarat o to, aby se většímu počtu pacientů splnilo přání umírat doma, bez zbytečných intervencí a převozů do nemocnice.
Doporučení zdůrazňují nutnost poskytovat pacientům v terminálním stadiu vysoce kvalitní péči, která vychází z poznání, že se pacient blíží ke konci života, z holistického zhodnocení stavu pacienta, plánování a koordinace péče. To znamená, že je třeba spolupracovat s kolegy z primární péče, s dobrovolnickým sektorem a sociální péčí.
HILLS M, ALBARRAN JW. After death 1: caring for bereaved relatives and being aware of cultural differences (Po smrti 1: péče o truchlící příbuzné a znalost kulturních rozdílů): 19–20.
První část dvoudílného článku se zabývá analýzou prožívání žalu a péčí o zemřelé pacienty, která respektuje kulturní a náboženské zvyklosti rodiny. Reakce truchlících příbuzných mohou být různé a proměnlivé a do určité míry jsou ovlivněny tím, zda bylo úmrtí nenadálé, nebo očekávané. Na chování členů rodiny mají vliv i kulturní faktory a schopnost sester zvládnout různé extrémy a poskytnout rodině pomoc závisí na jejich komunikačních dovednostech.
Komunikaci s rodinou značně usnadňují následující předpoklady: zajištění klidného prostředí poskytujícího soukromí, individualizovaná emo cionální podpora a pravdivé informování rodiny, sestra musí rodinným příslušníkům poskytnout příležitost, aby verbalizovali své emoce, a na jejich otázky musí odpovídat citlivě, jednoduše a jasně. Příbuzným je možné nabídnout přístup k duchovní péči, zvlášť u nábožensky založených rodin, a také možnost podívat se na zemřelého.
V mnoha náboženstvích jsou ve věrouce a tradicích zakotveny obřady související se smrtí, které mají staletou tradici. Je důležité, aby sestry měly určité znalosti o praktikách a rituálech hlavních náboženství v dané komunitě.
Nursing Times, 2010, 106, č. 28
HILLS M, ALBARRAN JW. After death 2: exploring the procedures for laying out and preparing the body for viewing (Po smrti 2: péče o mrtvé tělo a jeho příprava, pokud chtějí příbuzní zemřelého vidět): 22–24.
Tato část dvoudílného článku se zabývá přípravou těla zemřelého pacienta k převozu do márnice a aspekty, které je třeba vzít v úvahu, když chtějí příbuzní zesnulého vidět.
Před zahájením posledních úprav zemřelého je třeba vědět, zda existuje riziko infekce, a v takovém případě učinit potřebná opatření. Rovněž je třeba upozornit na nebezpečí v případě, že byl pacient vystaven radioaktivním látkám nebo prodělával radiační terapii. Příprava těla k převozu do márnice zahrnuje jeho umytí, provedení ústní hygieny, učesání vlasů. Pokud nevyžaduje náboženství pacienta něco jiného, je zemřelý uložen na zádech na rovné podložce a horní končetiny jsou nataženy podél těla. Sestry musí vědět, že některá náboženství zakazují umytí těla, a v takovém případě je nutné na to upozornit personál márnice.
Někdy je třeba provést pitvu zemřelého, obvykle kvůli určení příčiny smrti nebo získání nových poznatků o určité nemoci. Některá náboženství vyžadují pohřbení zemřelého do 24 hodin od úmrtí a odklad z důvodu pitvy může rodinu vystavit zbytečnému emo cionálnímu stresu. Pokud připadá v úvahu dárcovství orgánů, může být řešení této otázky pro příbuzné velmi stresující. Rozhodování je snadnější, když je v dokumentaci zaznamenáno přání pacienta, avšak pokud tomu tak není, je třeba k rodině přistupovat velmi citlivě. Výhodná zde může být spolupráce s nemocničním transplantačním koordinátorem.
Pokud si přeje rodina vidět mrtvého, je třeba, aby bylo tělo oblečeno do čistého pyžama a přikryto bílým prostěradlem, přičemž ruce a obličej zůstávají odkryté. V některých případech je nutné zemřelého obléci podle požadavků jeho náboženství. U mužů je někdy nutné oholit obličej. Zemřelým je třeba nasadit zubní protézy. Oči jsou zavřené, vlasy učesané. Jeli to možné, zajistěte samostatnou místnost, kde si rodina bude moci sednout. Lůžko musí být čisté, jeho okolí uklizené. Je třeba odstranit zdravotnické přístroje a pomůcky. Sestra rodinu k zemřelému doprovodí a je jí v případě potřeby k dispozici. Příbuzní musí mít možnost strávit se zesnulým dostatečně dlouhou dobu.
Mgr. Libuše Dobrovodská
(dobrovodska.l@centrum.cz)
Další články v tomto čísle
- Úvod do ergoterapie
- Jak čelit rakovině
- Internet jako cesta pomoci. Internetové poradenství pro pomáhající profese
- Sestry promluvily
- Nový katalog prací
- Podíl manuálních lymfodrenáží na hojení chronických ran
- Odběr kapilární krve – rutina s mnoha riziky?
- Rodičem po transplantaci kmenových buněk krvetvorby v dětství
- Psychosociální podpora předčasně porodivších žen po úmrtí novorozence
- Výzkum popisů pracovních činností vrchních a staničních sester